Přeskočit na obsah

Ocenění pro hematologa a anatoma

V polovině minulého týdne se na zámku v Libochovicích konal tradiční, již 49. ročník Purkyňova dne. Letos byl ve znamení hematologie a anatomie, neboť nejvyšší ocenění ČLS JEP, cenu J. E. Purkyně za mimořádné zásluhy o rozvoj medicíny, pedagogickou činnost a celoživotní vědeckou tvorbu, převzali prof. MUDr. Ladislav Chrobák, CSc. (na snímku vpravo), a prof. MUDr. Jaroslav Kos (vlevo). Jak poznamenal prof. MUDr. Jaroslav Blahoš, DrSc. (na snímku uprostřed), letos se předsednictvo ČLS JEP rozhodlo ocenit dva významné představitele české medicíny zastupující mimopražské lékařské fakulty, v případě prof. Chrobáka hradeckou a v případě prof. Kose plzeňskou lékařskou fakultu Univerzity Karlovy.

„Profesor Chrobák je jedna z nejvýznamnějších žijících lékařských osobností v ČR s nefalšovaným odborným respektem doma i v zahraničí. Je znám jako světově uznávaný hematolog s hlubokými znalostmi morfologie, koagulační problematiky, laboratorních vyšetřovacích metod i klinické hematologie. Patří ovšem i mezi významné české internisty s komplexními znalostmi. Je vynikajícím učitelem a vědcem i autorem řady prioritních vědeckých publikací,“ charakterizoval ve stručnosti osobnost prvního vyznamenaného prof. MUDr. Karel Indrák, DrSc. Dodal, že kromě vysokých odborných kvalit se v případě prof. Chrobáka jedná i o čestného člověka vysokých morálních kvalit, vynikajícího a zapáleného lékaře a spolehlivého přítele.

Prof. Chrobák se narodil 11. dubna 1927 v Hrabyni u Opavy a promoval v roce 1951 na LF UK v Praze. Z jeho pozdější odborné práce je velmi uznáván především objev tzv. heparin rebound fenoménu, který popsal v roce 1965 ve své habilitační práci „Problematika koagulace při operaci v mimotělním oběhu“. Prof. Chrobák zjistil, že u některých nemocných dochází k fibrinolýze, které je možno zabránit preventivním podáním antifibrinolytik již v průběhu perfuze. „Znalost tohoto fenoménu přispěla k tomu, že jsme na rozdíl od většiny světových pracovišť nemuseli revidovat operační pole pro krvácení způsobené koagulační poruchou,“ ocenil význam habilitační práce při její oponentuře prof. MUDr. Jaroslav Procházka, DrSc., významný hradecký chirurg. Prof. Chrobák se velmi záhy angažoval v domácích i zahraničních odborných společnostech. Již ve 34 letech se stal členem výboru České hematologické společnosti ČLS JEP. Ve stejné době se stal také členem International Society of Hematology (ISH). Později díky svým osobním vztahům i své odborné autoritě vyjednal se třemi různými sekretáři ISH bezplatné členství deseti předním českým hematologům, což bylo v době obtížného získávání valut pro české odborníky velkým přínosem. Pracoval také jako konzultant WHO.

Svými aktivitami prof. Chrobák ovlivňoval pregraduální i celoživotní vzdělávání a vědeckou výchovu několika generací hematologů v ČR i na Slovensku. Vychoval mnoho významných hradeckých hematologů (doc. P. Žáka, doc. P. Dulíčka, prim. J. Voglovou a další) a v roce 1971 ve Fn v Hradci Králové založil Oddělení klinické hematologie. Přínosem bylo i provedení prioritní depistáže morbidity hemofilií ve Východočeském kraji.

pozor, ať nás nesezobne Kos, báli se studenti

Druhý oceněný, prof. Kos, je jednou z posledních žijících osobností, která po druhé světové válce pomáhala vybudovat plzeňskou lékařskou fakultu. narodil se 5. listopadu 1917 v Dobré Vodě u Pelhřimova. Medicínu začal studovat v roce 1936, ale kvůli uzavření českých vysokých škol za druhé světové války ji dokončil až v roce 1946. Od června 1945 působil nejprve jako pomocný a po ukončení studia od února 1946 jako odborný asistent na anatomickém ústavu v Praze. V lednu 1947 byl poté jmenován vedoucím anatomického ústavu na nově založené Lékařské fakultě UK v Plzni. „Při náročné práci spojené s výstavbou ústavu se podílel také na vydání celostátní učebnice systematické anatomie a postupně vyrůstal v oblíbeného vysokoškolského učitele, který proslul svými přehlednými přednáškami, kreslířským uměním, dokonalou preparační technikou i vysokou náročností při zkouškách. V roce 1952 byl jmenován docentem a v roce 1959 profesorem. Ve funkci přednosty ústavu a vedoucího katedry působil do roku 1983 (s přestávkou v letech 1968 až 1970, kdy působil jako expert na anatomickém ústavu v Kodani). Svou pedagogickou činnost na LF UK v Plzni, během níž se podílel na výchově tisíců lékařů a dalších vysokoškoláků, ukončil v roce 1992,“ představil druhého laureáta doc. MUDr. Václav Fessl, CSc., předseda Spolku lékařů v Plzni.

Prof. Kos je autorem celkem 126 původních morfologických a příležitostných prací v domácím i zahraničním odborném tisku, dále je spoluautorem publikací Soustavná anatomie člověka, Přehled topografické anatomie, Anatomie člověka pro výtvarníky, Základy fyzické antropologie. Mezi jeho nejdůležitější prioritní vědecké práce celosvětového významu patří objasnění změn krevních kapilár při různých patologických stavech, což má praktické využití pro včasnou diagnostiku prekancerózních změn sliznice děložního čípku, sliznice dutiny ústní aj., dále určil meniskoidy meziobratlových kloubů jako jednu z příčin blokád páteře. Za svou celoživotní práci byl vyznamenán mnoha domácími i zahraničními oceněními. Prof. Kos převzal Cenu J. E. Purkyně ve svých devadesáti letech. „Je obdivuhodné, jak v devadesáti letech stále zůstává aktivním členem Spolku lékařů v Plzni,“ připomněl letošní významné životní jubileum prof. Kose v závěru svého vystoupení doc. Fessl.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené