Přeskočit na obsah

Obnova axonů u pacientů s RS po aplikaci glatiramer acetátu

Vědci využívající pokročilou technologii zobrazení magnetickou rezonancí (MR) k charakterizování a zmapování vývoje RS lézí zjistili, že pacienti s relaps‑remitentní formou roztroušené sklerózy (RRMS) léčení přípravkem Copaxone (glatiramer acetát, jednou denně 20 mg) měli výrazně vyšší poměr magnetizačního přenosu (MTR).

Poměr magnetizačního přenosu je nekonvenční MRI technikou používanou k prozkoumání abnormalit v mozkových strukturách, a zvýšené hodnoty naznačují potenciální remyelinizaci a opravu axonální tkáně. Výsledky studie odborníků z Buffalo Neuroimaging Analysis Center (BNAC) Jacobsova neurologického institutu při univerzitě v Buffalu ve státě New York byly publikovány v lednovém vydání časopisu Frontiers in Bioscience.

Studie MRI zkoumala 40 pacientů s RRMS, jimž byl přípravek Copaxone podáván poprvé. Šlo o osoby ve věku 18 až 65 let s délkou onemocnění od 6 měsíců do 30 let. Všichni pacienti museli mít jednu nebo více kontrastně zvýrazněných lézí (CEL) a Kurtzkeho skóre EDSS (míry závažnosti choroby) menší nebo rovno 5,5. Pacienti dostávali monoterapii tímto přípravkem v dávce 20 mg každý den počínaje výchozí návštěvou po dobu 12 měsíců.

Pacienti zahrnutí do studie byli vyšetřeni při výchozí návštěvě a po 12 měsících na základě klinických vyšetření a pomocí podrobných běžných i nekonvenčních protokolů MRI včetně zobrazení magnetizačního přenosu (MTI), což je nově vznikající MRI technika používaná k vyhodnocení demyelinizace v mozku pacientů s RS.

Podmínkou zařazení do studie také bylo, že pacienti měli při výchozím vyšetření jednu nebo více kontrastně zvýrazněných lézí (CEL), celkem bylo zjištěno 115 lézí CEL. Po 12 měsících léčby přípravkem Copaxone se počet lézí CEL snížil na 21. Nejvyšší nárůsty MTR byly pozorovány u hypointenzivních lézí CEL, které se staly isointenzivními (29 %), a u hypointenzivních lézí CEL, jež zůstaly hypointenzivní (10 %).

„Výsledky ukazují, že léčba přípravkem Copaxone vedla u pacientů zařazených do studie k měřitelné úpravě tkáně (tissue repair),“ řekl Robert Zivadinov, MD, PhD, ředitel BNAC, profesor neurologie na univerzitě v Buffalu a vedoucí autor studie.

„Pozorovaná zvýšení MTR ukazují na možnost remyelinizace. Celkově tato zjištění přispívají k rozsáhlému objemu výzkumu, který podporuje dlouhodobou účinnost a bezpečnost této léčby.“ Uvedená studie je první dlouhodobou studií vyhodnocující léze u pacientů s RRMS jako možný důkaz remyelinizace (jak ukazují údaje z MTR) v souvislosti s přípravkem Copaxone.

-------

red

Medical Tribune

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené