Objev genu Alzheimerovy nemoci umožní léčbu
Vědci analyzovali DNA více než 6 000 lidí z různých etnik a nalezli důkaz, že pozdní formu této obávané nemoci zřejmě způsobují určité variace genu nazývaného SORL1. „Poprvé jsme dokázali souvislost mezi působením tohoto genu a rozvojem onemocnění,“ řekl Lindsay Farrer, genetik z Bostonské univerzity. Na rozsáhlém výzkumu spolupracovalo 14 týmů ze Severní Ameriky, Evropy a Asie. Gen spojený se vznikem Alzheimerovy nemoci byl detekován díky studiu rodin z Dominikánské republiky, kde byla až třikrát vyšší incidence tohoto onemocnění, než je běžné.
Vědci prokázali odpovědnost genu SORL1 za vznik Alzheimerovy nemoci dvěma cestami. Za prvé se ukázalo, že zdědění určitých variant tohoto genu bylo spojeno s rozvojem nemoci u sedmi z devíti vyšetřovaných pacientů. Tato asociace se projevila u afroamerické, karibskohispánské, severoevropské a izraelskoarabské skupiny. U ostatních šesti sledovaných suspektních genů nebyly výsledky konzistentní. Za druhé laboratorními testy výzkumníci přišli na to, že při indukované supresi aktivity SORL1 produkovaly buňky větší množství toxického beta-amyloidu, substance, jež hraje klíčovou roli v rozvoji Alzheimerovy nemoci.
U zdravého člověka se exprimovaný amyloidový prekursorový protein (APP) metabolizuje v neškodný peptid. U nemocného člověka je však APP konvertován v toxické fragmenty proteinu beta-amyloidu, jež vedou k formaci senilních plaků v mozku pacientů a k apoptóze neuronů.
S nemocí je spojena nízká koncentrace SORL1
Vědci laboratorním experimentem prokázali, že nízká aktivita SORL1 je spojena s podstatně zvýšenou produkcí toxických beta-amyloidů, zatímco při vysoké aktivitě byla naopak produkce těchto neurotoxických peptidů minimalizovaná. Deaktivací genu tak výzkumníci demonstrovali, že mutace v SORL1 jsou zřejmě startérem nemoci.
Už předchozí studie ukázaly, že pacienti s Alzheimerovou nemocí měli snížené koncentrace několika proteinů angažovaných v metabolismu a transferu amyloidu. Peter Georgie-Hyslop z University of Toronto prokázal, že gen SORL1 u zdravého člověka souvisí s produkcí proteinu, který váže amyloid a transportuje jej do oblasti v buňce, kde je neškodně recyklován.
„Avšak tam, kde je SORL1 defektní, dovoluje amyloidu odplouvat do jiných oblastí buňky, kde je degradován,“ řekl Georgie-Hyslop. Již dlouho suspektní asociace mezi Alzheimerovou nemocí a abnormalitami v metabolismu amyloidu byly nyní potvrzeny.
...
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 4/2007, strana A12
Zdroj: