Přeskočit na obsah

Objev genetiků pomůže v léčbě Crohnovy choroby

Odhaduje se, že IBD, jež je častější v židovské komunitě než v jiných skupinách obyvatel, postihuje více než milion Američanů. V této studii výzkumníci porovnávali genomy pacientů s crohnovou chorobou, kteří byli evropského původu a byli jak Židé, tak i nežidovského původu, s genomy zdravých kontrolních pacientů se stejnými předky. Do analýzy bylo zahrnuto téměř 2 000 osob. Pro crohnovu chorobu neexistuje kauzální terapie, pouze symptomatická. Protizánětlivé léky, imunosupresiva, antibiotika a chirurgické zákroky jsou využívány, ale s rozdílným úspěchem. Mnohdy má léčba nepříznivé vedlejší účinky.

Výzkumníci objevili kódující variantu, která zřejmě chrání před IBD, protože byla nalezena častěji u zdravých lidí z kontrolní skupiny než u nemocných. „Kdybychom uměli napodobit efekt této protektivní varianty, mohli bychom být schopni efektivněji léčit pacienty s IBD,“ říká doc. Richard Duerr z University of Pittsburgh, hlavní autor studie.

Výzkumníci prověřili více než 300 000 polymorfismů jednotlivých nukleotidů, variace, které nastanou, když je nukleotid, jenž je molekulární subjednotkou DNA, pozměněn. Zjistili, že frekvence variací v genu pro receptor proteinu interleukin‑23 (IL‑23) byla signifikantně odlišná u lidí s crohnovou chorobou ve srovnání se zdravými jedinci. Po nálezu alterace u pacientů s crohnovou chorobou objevili vědci tuto abnormalitu také u nemocných s ulcerózní kolitidou. Zjištěná genetická variace vede ke sklonu k zánětlivým onemocněním charakterizujícím IBD. Gen pro receptor IL‑23 není jediný, o kterém se odborníci domnívají, že je spojen s IBD, ale zdá se být pro vývoj nového léčebného postupu obzvlášť dobrým kandidátem. „Imunitní cesta IL‑23 již byla předpokládána nejen u IBD, ale také u psoriázy, revmatoidní artritidy a roztroušené sklerózy,“ upozorňuje doc. Duerr.
...

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 1/2007, strana A13

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené