Obinutuzumab výrazně uspěl u non‑Hodgkinových lymfomů
Výroční zasedání ASCO je příležitostí k prezentaci stěžejných studií nejen v onkologii solidních nádorů, ale i v hematoonkologii. Letos se mezi čtyři sdělení, zařazená mezi průlomové práce v této oblasti, dostala i studie GADOLIN, která hodnotila přínos obinutuzumabu u pacientů s lymfomem.
Obinutuzumab zdvojnásobil délku remise u předléčených pacientů s indolentním non‑Hodgkinovým lymfomem (NHL) oproti standardní terapii bendamustinem. Tak zní hlavní závěr ze studie GADOLIN, která byla prezentována v jedné z prezidiálních sekcí letošního ASCO. Z českého pohledu je tato studie zajímavá i tím, že se na ní podstatnou měrou podílela i dvě česká pracoviště – Interní hematologická a onkologická klinika LF MU a FN Brno a I. interní klinika 1. LF UK a VFN Praha.
Indolentní (nízce agresivní) lymfomy představují přibližně 40 procent NHL. Je pro ně charakteristická pomalá progrese choroby u neléčených pacientů a remitující nebo relabující průběh u nemocných léčených. Jde o léčitelná, ale zatím nevyléčitelná onemocnění.
Výrazný zlom v léčbě této skupiny nemocí přinesl kolem roku 1997 rituximab. Tato monoklonální protilátka proti antigenu CD20 ve studiích prokázala významné prodloužení celkového přežití. Ne všichni nemocní ale na tuto léčbu odpovědí a i u těch, kde se odpověď dostaví, se po čase rozvíjí rezistence na cílenou terapii. Pro nemocné, u nichž selhala léčba rituximabem, existují jen omezené léčebné možnosti. V druhé linii se uplatňuje bendamustin, klasické klasické alkylační cytostatikum (derivát nitrogen mustardu) s průměrnou dobou dosažené remise sedm až devět měsíců.
Studie GADOLIN tedy vstoupila tam, kde existuje reálná nenaplněná potřeba. Šlo o první randomizovanou studii třetí fáze, která hodnotila u non‑Hodgkinových lymfomů potenciál nového léku obinutuzumabu – humanizované anti‑ ‑CD20 protilátky II. typu. Oproti protilátkám I. typu se vyznačuje lepší vazbou na FcχRIII receptory imunokompetentních buněk a tím výraznější buněčnou cytotoxicitou závislou na protilátkách a přímou indukcí buněčné smrti. Vazba s antigenem CD20 je velmi silná a stabilní, což výrazně ovlivňuje mechanismus účinku. V porovnání s rituximabem má obinutuzumab vyšší přímý cytotoxický účinek i na protilátkách závislou cytotoxicitu a nižší cytotoxicitu závislou na komplementu.
Do studie GADOLIN bylo zařazeno 413 pacientů s rituximab‑refrakterním indolentním NHL (dominovali nemocní s folikulárním lymfomem). Nemocní byli randomizováni do dvou skupin. V první dostávali kombinaci obinutuzumabu s bendamustinem, po které následovala udržovací terapie obinutuzumabem. V kontrolní skupině byl podáván bendamustin v monoterapii.
Primárním cílovým ukazatelem bylo přežití bez progrese onemocnění, radiologicky posouzené nezávislým centrem. Tento parametr byl u bendamustinu 14,9 měsíce, u větve s kombinací nebylo mediánu PFS dosaženo. Pokud PFS hodnotili samotní investigátoři, byl jeho medián v kontrolní skupině 14,0 měsíce, zatímco ve skupině s aktivní látkou to bylo 29,2 měsíce. Přidání obinutuzumabu tedy délku trvání remise více než zdvojnásobilo. Medián sledování byl 21 měsíců.
Když interim analýza došla k těmto pozitivním výsledkům, byla studie předčasně zastavena.
U pacientů léčených kombinací se neobjevily žádné neočekávané nežádoucí účinky. Leukocytopenie a infuzní reakce byly o něco málo častější ve skupině léčené kombinací. Výskyt trombocytopenie, anémie a pneumonie byl vyšší ve skupině léčené bendamustinem.
„Na základě těchto výsledků můžeme shrnout, že obinutuzumab představuje novou a efektivní léčbu pro pacienty s relabujícím/refrakterním indolentním NHL. Bohužel tato onemocnění zůstávají nevyléčitelná. Obecným cílem léčby tak je prodloužit čas, po který pacient setrvává v remisi a nezatěžují jej symptomy. Fakt, že tento nový přístup délku remise zdvojnásobil, je velký krok dopředu pro naše pacienty. Jde o nejen statisticky signifikantní, ale především o klinicky významné zlepšení,“ řekla hlavní investigátorka studie Laurie Helen Sehnová z British Columbia Cancer Agency v kanadském Vancouveru a dodala: „Obinutuzumab dává pacientům šanci na kvalitní život po dlouhou dobu, aniž by potřebovali další chemoterapii.“
Za ASCO tuto studii komentovala Merry‑Jennifer Markhamová, specialistka na lymfoproliferativní nemoci z University of Florida. Ta řekla: „Je povzbudivé vidět tak působivé výsledky nové anti‑CD20 monoklonální protilátky u takto obtížné léčené populace pacientů. Fakt, že tento přístup zbrzdil progresi onemocnění o více než rok, je dobrou zprávou pro naše pacienty, kteří naléhavě potřebují další léčebné možnosti.“
Americký regulační úřad FDA nedávno schválil obinutuzumab v kombinaci s chemoterapií pro pacienty s chronickou lymfocytární leukémií.
Zdroj: Medical Tribune