Občané EU mají nerovný přístup k informacím
Evropská komise postrádá jednotná ustanovení týkající se poskytování informací o lécích, která by byla součástí právních předpisů Evropské unie. Absence takových norem podle vydané zprávy zvyšuje riziko mylných, zavádějících nebo matoucích informací, a vystavuje tak občany EU nemalému zdravotnímu riziku. Příkladem je například prodej padělků léčivých přípravků (nejen) po internetu a nezákonná reklama, která jej provází. EU přitom nemá legislativně upraven ani jednotný výstražný systém varující občany před padělky léků nabízenými na trhu a o rizicích spojených s jejich užíváním.
Zpráva Evropské komise uvádí také paradoxní situaci, kdy jsou občanům snadno dostupné internetové stránky propagující léčivé přípravky registrované např. v USA a dalších zemích, které reklamu neregulují, zatímco informace o léčivých přípravcích s tou samou účinnou látkou nesmějí být na území EU šířeny.
Neinformovaná vs. informovaná volba
Při absenci relevantních informací může podle Evropské komise u laické veřejnosti docházet k tzv. neinformované volbě. Cestu, jak jí co nejúčinněji předcházet, naznačuje praxe některých členských států EU, které vytvářejí - ať už na internetu nebo v tištěné podobě - informační platformy garantované odbornými institucemi, jež integrují a kombinují informace o léčivých přípravcích s komplexními informacemi o dané diagnóze a diagnostických i terapeutických možnostech. Tato praxe má za cíl vzdělat pacienty a umožnit jim podílet se informovanou volbou na rozhodování o vlastní léčbě.
Ačkoli podle Evropské komise zatím neexistují dostatečné publikované důkazy týkající se vztahu mezi stupněm edukace pacientů, resp. obecně laické veřejnosti, a hospodárnějším využíváním zdrojů ve zdravotnictví, lze se prý právem domnívat, že lépe informovaný pacient se přikloní k účinnějším terapeutickým metodám a bude lépe rozumět radám a pokynům lékaře.
Hrozí indukce spotřeby zdravotní péče?
Evropská komise připouští riziko, že lépe informovaní pacienti budou vyžadovat více zdravotní péče, což povede i k růstu výdajů. Vedle důkazů, které tuto domněnku potvrzují, však existují i důkazy o ekonomických výhodách včasné diagnózy a zahájení léčby onemocnění v raném stadiu. Je přitom zřejmé, že lékaře vyhledá včas spíše pacient dobře informovaný.
Zpráva Evropské komise proto konstatuje, že pro zlepšení informovanosti pacientů je nutné přijmout obecné normy a kvalitativní kritéria, rozlišovat mezi reklamou a informacemi, zachovat zákaz přímé spotřebitelské reklamy léčivých přípravků vydávaných pouze na předpis a uznat, že internet je důležitým informačním kanálem.
Pravidla EU pro informování pacientů budou novelizována
Komise zamýšlí do konce roku 2008 navrhnout Evropskému parlamentu a Radě Evropy novelizaci stávajících pravidel o poskytování informací pacientům. Tento návrh bude na první místo stavět zájmy pacientů a měl by zajistit dostupnost kvalitních, objektivních, spolehlivých informací nekomerční povahy o léčivých přípravcích.
Návrh pravidel společných pro všechny členské státy EU má sledovat následující cíle:
* vytvoření legislativního rámce pro poskytování srozumitelných, objektivních a kvalitních informací nekomerční povahy o výhodách a rizicích léčivých přípravků tak, aby byl tento zdroj důvěryhodným pro občany, regulátory i zdravotnické pracovníky;
* zachování zákazu přímé reklamy na léčivé přípravky vydávané na předpis a vymezení zřetelné hranice mezi reklamou a nekomerčními informacemi;
* omezení byrokracie a administrativy při regulaci.
Zdroj: