O zdravém rozumu a fair‑play spolupráci
| Ad O výstavě obrazů psychiatrických pacientů aneb jak Mikulov poráží Český Krumlov
MT 6/2016, str. A5
Fakta
Etické kodexy asociací a společností sdružených v Evropské federaci farmaceutického průmyslu a asociací (EFPIA), jejímž členem je i česká AIFP, standardně obsahují (a z titulu členství v EFPIA i musejí obsahovat) tatáž pravidla týkající se podpory konání odborných akcí navštěvovaných zdravotnickými odborníky:
„Každá odborná akce (kongres, konference, seminář, sympozium, atd.) organizovaná či sponzorovaná členskou společností či jejím jménem, se musí konat na přiměřeném místě, které je vhodné s ohledem na hlavní účel akce. Členské společnosti jsou povinné vyhýbat se lokalitám, které jsou proslulé svými volnočasovými aktivitami či jsou extravagantní. Veškeré formy pohoštění (včetně ubytování a stravování) poskytované zdravotnickým odborníkům musejí být v rozumné míře a nesmějí překročit úroveň, kterou by přijímající zdravotničtí odborníci byli běžně připraveni platit pro sebe. Pohoštění poskytované členskými společnostmi nesmí spočívat ve sponzoringu nebo organizaci volného času (jako je sport, kultura a další volnočasové aktivity).“
AIFP si nedovoluje a ani nezamýšlí ovlivňovat či jinak zasahovat do svobodného rozhodování pořadatelů odborných akcí ohledně místa jejich konání a již vůbec ohledně jejich obsahu. Členské společnosti AIFP mají pouze právo se dle uvedených etických pravidel rozhodnout, zda konkrétní akci mohou podpořit a podpoří, či nikoliv. Akce se samozřejmě může z rozhodnutí pořadatelů konat i bez sponzoringu.
V praxi vše funguje tak, že odborná společnost či jiný subjekt, buď samostatně, či za pomoci profesionálního organizátora odborných akcí, vytvoří koncept a program kongresu, konference či jiné odborné akce a následně se může rozhodnout, zda osloví možné partnery – sponzory. Pokud je oslovena členská společnost AIFP, tato společnost si akci v souladu s etickými pravidly posoudí a sponzorství buď přislíbí, či odmítne.
V tomto kontextu a s ohledem na možný škodlivý dopad nepravdivých informací na odbornou i laickou veřejnost je třeba konstatovat, že AIFP nikdy neoznačila například Český Krumlov jako město nevhodné pro sponzorování odborných kongresů.
Stejně tak je třeba objasnit nedorozumění o zamítavém posouzení výstavy obrazů psychiatrických pacientů či vystoupení samotných psychiatrů v rámci jejich odborného kongresu. Důvod byl jiný. Diskutovaný program odborné akce a zejména tedy registrační poplatek na ni zahrnoval jiné aktivity, které byly problematické z hlediska etických pravidel asociace – recitál operního pěvce a koncert hudební skupiny. Farmaceutické společnosti nemohou organizovat či sponzorovat, ani nepřímo prostřednictvím sponzorování registračního poplatku, volnočasové aktivity lékařů (vstupenky na sportovní utkání, vstupenky na koncert atd.) – to pravidlo platí celosvětově. Pokud by pozvánka na akci a registrační poplatek byly koncipovány tak, že účastníci si vstupenku na koncerty zaplatí, odpadly by překážky sponzorování dané akce členskými společnostmi AIFP.
Závěrem
AIFP vždy hájila a nadále hájí právo inovativního farmaceutického průmyslu a zdravotnických odborníků na odbornou spolupráci, jejíž součástí je i setkávání se v rámci odborných kongresů a obdobných vzdělávacích akcí. Aby toto právo přetrvalo, musí být vykonáváno transparentním způsobem a za podmínek, které dostojí legitimním etickým požadavkům.
Nezapomínejme ve světle detailů konkrétní regulace na jednu zásadní věc: hovoříme zde o tom, za jakých podmínek farmaceutické společnosti finančně či jinak podpoří – tj. dobrovolně poskytnou své prostředky na konání odborných akcí pořádaných lékařskými odbornými společnostmi, zdravotnickými zařízeními či jinými osobami. Věříme, že s použitím zdravého selského rozumu na obou stranách dojde ke shodám a porozumění.
Zdroj: