O úhradách léků týden před volbami
S konstatováním, že za naše limitované prostředky nemůžeme dlouhodobě přinášet všem "bezplatně" špičkovou péči srovnatelnou s vyspělými zeměmi na západ od našich hranic, se v médiích setkáváme celkem pravidelně. Čteme je většinou poté, co přinesou zprávy, jak to či ono ve zdravotnictví příliš nefunguje.
Informace o cenách léků a hlavně výši doplatku pro pacienta jsou z tohoto pohledu pro veřejnost zvláště citlivé téma, o to více pár dnů před parlamentními volbami, kdy se snad všechny kandidující strany snaží prezentovat svou představu fungování zdravotnictví.
Týden před rozhodováním o nové politické reprezentaci představili své nerealizované vize v oblasti lékové politiky také zástupci ministerstva zdravotnictví. Učinili tak 20. května na tiskové konferenci, kde současně spolu s představiteli Státního ústavu pro kontrolu léčiv rekapitulovali své snahy o úspory v oblasti nákladů na léčivé přípravky.
"Můžeme reálně předpokládat, že na konci roku zaznamenáme meziroční pokles těchto výdajů ve výši šesti až sedmi procent," shrnul prezentovaná data náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr. Podle něj je však neméně důležité, že po krátkém adaptačním období snížení úhrad léků kopíruje pokles cen výrobců. Z toho plyne, že úsporná opatření by se neměla dít na úkor zvýšení doplatků pacientů.
S těmi by se podle zástupců ministerstva a SÚKL mohli nemocní v lékárnách setkat jen po omezenou krátkou dobu, než výrobci stihnout přecenit své přípravky a lékárny prodají staré zásoby. Celkově by jim ale nový systém měl přinést výhody v podobě větší dostupnosti dražší péče, včetně léků.
Podrobnosti z ministerské prezentace dat prodejních cen léků a pokračující revize jejich úhrad i připravované technické novely zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, přinášíme na str. A7, stejně jako komentář PharmDr. Radima Petráše, výkonného ředitele AIFP, k hlavním uvažovaným změnám tohoto zákona.
Více na str. A7
Zdroj: Medical Tribune