Přeskočit na obsah

O síle nepopulárních opatření

V deníku MF Dnes se v posledních dnech přetřásaly informace o legálním, pololegálním i nelegálním uplácení lékařů farmaceutickými firmami. Uplácení, jehož jediným důvodem je přimět lékaře, aby ze široké plejády nabízených léčivých přípravků preskribovali svým pacientům právě výrobky určité firmy v množství co největším.

Že tyto praktiky existují, je nepochybné, zrovna tak jako je nepochybné, že nezanedbatelným způsobem prodražují systém zdravotnictví. Morální apely zde samozřejmě nepomohou a zřejmě neexistuje způsob, jak těmto praktikám zcela zabránit. Existují však, v rámci nezbytné reformy zdravotnictví, možné kroky, které by tento neblahý jev značně eliminovaly a navíc přispěly i jinými mechanismy k větší efektivitě zdravotnického systému. Pokusím se je velmi stručně popsat u vědomí toho, že by jejich zavedení bylo u zdravotnické veřejnosti velmi nepopulární.

Praktický lékař coby „inteligentní průvodce pacienta zdravotním systémem“: lékař by dostával na každého u něj registrovaného pacienta paušální sumu peněz, závislou na věkové skupině, pohlaví a dalších kritériích pacienta. Pro tohoto pacienta by „nakupoval“ veškeré nezbytné zdravotnické služby, včetně služeb odborníků, laboratorních vyšetření, nemocničních pobytů, léčiv atd., přičemž by byl pojišťovnami honorován v přímé závislosti na efektivitě své práce.
...

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 1/2007, strana B2

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené