O omezení kongresové turistiky se snaží i AIFP
O etických vztazích v českém zdravotnictví se v posledních letech mluví velmi často. Součástí diskuse odborné i laické veřejnosti bývají i pravidla spolupráce mezi farmaceutickým průmyslem a ostatními účastníky systému.
Jednou z oblastí, která byla v minulosti často terčem kritiky, je tzv. kongresová turistika. Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) přichází s aktivitou mající do této oblasti vnést více transparentnosti.
Příkazem ministra zdravotnictví č. 5/2011 vstoupila v únoru letošního roku v účinnost Protikorupční strategie ministerstva zdravotnictví pro přímo řízené organizace. Její součástí je mimo jiné zákaz sponzorování účasti lékařů na kongresech farmaceutickými či jinými firmami, které nemocnicím nabízejí léky, zdravotnický materiál či jiné služby.
Na dosavadní praxi, kdy jsou cesty na zahraniční kongresy z větší části v režii firem, lze jistě najít mnoho negativního. Některé společnosti si mohou vybírat „účastníky zájezdu“ hlavně podle toho, jaké preskripce příslušného produktu lékař dosáhl, pro většinu lékařů však tato forma představuje jednu z mála šancí, jak se na mezinárodní akce dostat a z první ruky sledovat, co se v oboru děje. Navíc zmíněný příkaz ministra se dotýká hlavně odborníků pracujících ve fakultních nemocnicích či dalších přímo řízených organizacích, kteří se často sami podílejí na mezinárodních klinických hodnoceních, jsou členy zahraničních odborných společností a publikují v renomovaných zahraničních časopisech.
O smysluplnosti jejich účasti na zahraničních kongresech asi není sporu, naopak izolace českých odborníků může je samotné, ale i českou medicínu do budoucna poškodit. „Sjezdové poplatky jsou z pohledu současných platů ve zdravotnictví vysoké, velice drahé je i ubytování.
Drtivá většina účastníků z ČR, ale i jiných zemí je tak závislá na podpoře farmaceutických firem. Bohužel lékaři z ministerstvem řízených nemocnic tuto podporu využívat nesmějí a přitom představují tu nejkvalitnější skupinu z hlediska vědy a výzkumu,“ komentoval tuto skutečnost v diskusním fóru na stránkách Medical Tribune například prof. MUDr. Zdeněk Rušavý, Ph.D., z I. interní kliniky FN a LF UK v Plzni.
Spolupráce ano, ale transparentněji
Také zástupci farmaceutických firem sdružených v Asociaci inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) upozorňují, že nepodporují tzv. kongresovou turistiku ani poskytování nepřiměřených darů lékařům. Důkazem toho, že se členové AIFP snaží dodržovat přísná etická pravidla, je také nově zveřejněná databáze odborných lékařských kongresů, z níž je patrné, že firmy podporují účast českých lékařů jen na vybraných odborných akcích, které jsou pořádány renomovanými odbornými společnostmi a mají skutečný vědecký přínos.
Cílem tohoto projektu je přispět k větší transparenci ve vztazích mezi lékaři a farmaceutickým průmyslem. Tento krok nás významně posouvá k vyspělým západním zemím, kde farmaceutické společnosti běžně informují o podrobnostech spolupráce se zdravotnickými odborníky.
„Myslím, že regulovat spolupráci farmaceutických firem s lékaři způsobem, který vyplývá ze zmiňovaného příkazu ministra zdravotnictví, nemá smysl, daleko smysluplnější a prospěšnější je naprostá otevřenost a veřejná dostupnost informací o této spolupráci,“ vítá zveřejnění databáze prof. MUDr. Štěpán Svačina, DrSc., přednosta III. interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze.
Databáze kongresů je široké veřejnosti dostupná na internetových stránkách www.lekarskekongresy.cz. Návštěvníci stránek v ní naleznou údaje o světových odborných kongresech, na nichž je účast českých lékařů sponzorována členskými společnostmi AIFP. Kromě konkrétního termínu konání těchto akcí je v databázi uveden i název pořádající odborné společnosti a přímý webový odkaz na internetové stránky daného kongresu. Díky tomu lze jednoduše dohledat detailní informace o organizující společnosti, programu akce či přednášejících. Každý zájemce se tak může jednoduše přesvědčit o tom, zda se jedná o kongres se skutečným vědeckým přínosem či nikoli.
V databázi jsou v současné době zahrnuty lékařské kongresy pořádané v první polovině roku 2011. Údaje do ní poskytuje všech 30 členských společností AIFP, a to vždy za období šest měsíců zpětně. Povinnost přispívat do databáze kongresů je zakotvena i v Etickém kodexu AIFP.
autor:ton
medical tribune
Zdroj: Medical Tribune