O krok blíže k umělému pankreatu
Uživatelsky přívětivější, pro pacienty pohodlnější, s novou funkcí prediktivního zapnutí a vypnutí, takový je nový typ inzulinové pumpy MiniMed 640G, který v polovině května představili veřejnosti odborníci z Centra diabetologie pražského IKEM. Systém je určen především pro pacienty s těžkými hypoglykémiemi, které jsou pro ně těžko rozpoznatelné a mohou končit až bezvědomím.
U nemocných s diabetem je hypoglykémie jedním z nejdůležitějších limitujících faktorů, které znemožňují běžnými léčebnými prostředky dosáhnout u nemocného s diabetem trvale ideální kompenzace a normálních hodnot glykovaného hemoglobinu. Hypoglykémie tak představují velký zdravotní, ale i psychosociální problém. Jejich výskyt je prakticky nevyhnutelný u všech inzulinem léčených pacientů, zejména u nemocných s intenzifikovanými inzulinovými režimy, tedy především u diabetiků 1. typu.
Specifický problém pak představují noční hypoglykémie, které je obtížné detekovat a jež jsou přitom časté – postihují polovinu diabetiků 1. typu a čtvrtinu diabetiků 2. typu léčených inzulinem. V krajním případě mohou končit i smrtí pacienta v podobě tzv. dead‑in‑ ‑bed syndromu, kdy je nemocný nalezen ráno mrtvý na lůžku, ačkoli předchozí večer nic neavizovalo zhoršení zdravotního stavu. Ale i po méně závažné hypoglykémii má diabetik druhý den pocit podobný „kocovině“ a jeho denní produktivita klesá. Obava z hypoglykémie snižuje adherenci pacienta k léčbě, je tak psychologickou bariérou pro efektivní management diabetu.
Výskyt těžkých hypoglykémií, zejména nočních, je proto indikací k léčbě kontinuální subkutánní infuzí inzulinu inzulinovou pumpou. Podrobnější indikace pro používání inzulinových pump jsou popsány v doporučených postupech České diabetologické společnosti. Používání inzulinových pump v praxi se pak řídí aktuálními úhradovými podmínkami zdravotních pojišťoven.
Pokročilá ochrana proti hypoglykémii
První inzulinové pumpy byly do klinické praxe zavedeny v osmdesátých letech a od té doby se postupně zdokonalují tak, aby dokázaly co nejvíce napodobit fyziologickou sekreci pankreatu. Podmínkou takového fungování je možnost kontinuální monitorace glykémie, která je zprostředkovaná díky podkožnímu senzoru. Novější modely inzulinových pump pak dokáží i nějakým způsobem reagovat na aktuálně naměřené hodnoty glykémie, zejména na hrozící hypoglykémii. Nejnovější inzulinová pumpa MiniMed 640G se pak díky funkci prediktivního zapnutí a vypnutí snaží přiblížit fyziologické sekreci inzulinu v pankreatu ještě více. „Na základě údajů naměřených podkožním senzorem umí funkce SmartGuard detekovat rychlost poklesu hladiny glukózy a automaticky zastavit výdej inzulinu s ještě dostatečným předstihem, než dojde k hypoglykémii. Jakmile se glykémie zase dostatečně zvýší, SmartGuard automaticky obnoví také výdej inzulinu,“ vysvětluje prof. MUDr. Alexandra Jirkovská, CSc., zástupkyně přednosty Kliniky diabetologie IKEM, s tím, že pumpa navíc umožňuje nastavit několik limitů pro nízkou hladinu glukózy v průběhu dne i noci, čímž se ochrana pacienta ještě zvyšuje.
Diabetici získávají pocit bezpečí při zvládání své nemoci
Inzulinová pumpa MiniMed 640G je výhradně dodávána s glukometrem CONTOUR PLUS LINK 2.4, který bezdrátově posílá údaje o naměřené glykémii do inzulinové pumpy. Pomocí tohoto glukometru je také možné diskrétně na dálku poslat bolusovou dávku inzulinu a přes USB rozhraní pohodlně nahrát údaje z inzulinové pumpy do softwaru Care‑ Link, který slouží ke sledování průběhu léčby. Software poskytuje jak pacientovi, tak jeho ošetřujícímu lékaři údaje o spotřebě inzulinu a vývoji glykémie. Vyhodnocení glykemických profilů pak umožní ošetřujícímu lékaři nastavit pacientovi co nejlepší dávkování. Užitečnou pomůckou je také funkce Bolus Wizard, která pomůže pacientům vypočítat a doporučit dávky inzulinu.
V IKEM využilo systém MiniMed 640G zatím přibližně dvacet pacientů a postupně jich přibývá. „Pro naše pacienty je to velký přínos. Prevence hypoglykémie je nesmírně důležitá, už teď se ukazuje, že tento systém má i obrovský vliv na psychiku našich pacientů – ti se totiž cítí díky MiniMedu 640G mnohem bezpečněji,“ říká MUDr. Radomíra Kožnarová, CSc., vedoucí lůžkového oddělení Kliniky diabetologie IKEM.
S tím souhlasí i Martin Procházka, diabetik 1. typu, který byl jedním z prvních českých pacientů, jenž se s novým typem pumpy seznámil. „Pumpu mám už skoro tři týdny. Je to pro mě obrovská změna. Postupně se mi daří dokonce snižovat dávky inzulinu a moje hodnoty glykémie už jsou mnohem stálejší. Přesto již u mě systém SmartGuard zabránil několika nočním hypoglykémiím,“ popisuje své první zkušenosti Martin Procházka.
Zdroj: Medical Tribune