Přeskočit na obsah

O efektivitě služeb a spokojenosti klientů

Když jsme začali připravovat druhý ročník mezinárodní konference o kvalitě a efektivitě ve zdravotnictví ICEQ 2007, dali jsme si za úkol pokud možno překonat poměrně vysoko nasazenou laťku loňského prvního ročníku, který navštívilo téměř 150 účastníků z ČR i ze zahraničí.

Vysoká účast a zájem o odborný program nás utvrdily v přesvědčení, že jsme se vydali správnou cestou, když jsme vsadili na otevřenost a vysokou odbornou úroveň přednášek. Úspěch prvního ročníku byl o to cennější, že v oblasti kvality a efektivity zdravotní péče sice již bylo v ČR hodně řečeno, ale málo uděláno, a báli jsme se, že bude publikum již poněkud přesyceno informacemi z oblasti, která přes občasnou pozornost médií i politiků dosud nepředstavuje právě oblast masového zájmu širší odborné veřejnosti.

Pro druhý ročník mezinárodní konference ICEQ jsme připravili několik změn, které, jak doufáme, pomohou dalšímu zkvalitnění konference, i když jsme si vědomi, že vyšší odborná úroveň může zároveň zúžit naši cílovou skupinu. Nechceme v žádném případě vytvořit elitářskou konferenci pro úzký okruh zasvěcených, ale naopak pomoci zprostředkovat širší odborné veřejnosti zkušenosti špičkových českých i zahraničních odborníků a pracovišť. Z tohoto důvodu jsou také všechny příspěvky simultánně tlumočeny. Program letošního ročníku jsme připravili ve spolupráci s českými univerzitami a vědeckými pracovišti (Univerzitou Pardubice, Českým vysokým učením technickým v Praze a Ústavem teorie informace a automatizace AV ČR) i s mezinárodními asociacemi (European Health Property Network a European Pathways Association). Věříme, že nabídne optimální podíl zahraničních i tuzemských zkušeností, které zaujmou manažery i lékaře českých nemocnic, pracovníky ministerstva či zdravotních pojišťoven, a že se nám podaří náš záměr zprostředkovat setkávání odborníků a předávání zkušeností, které povedou ke zvyšování kvality českého zdravotnictví.

Cena za nemoci systému

Konference je programově zaměřena na čtyři základní témata: kvalita a efektivita, podpora rozhodování v klinické a manažerské praxi, týmová spolupráce – změny pracovní kultury a informační technologie podporující kvalitu a efektivitu. Ke každému tématu zazní hlavní přednáška a řada sdělení vybraných programovým výborem konference.

Z hlavních přednášek bych rád upozornil především na příspěvek profesora Hindla z australské University of New South Wales, jehož název bychom mohli volně přeložit jako „Cena za nemoci zdravotní péče“ (Paying to Organizational Illness). Přednáška zazní v úvodu bloku zabývajícího se problematikou pracovní kultury v nemocnicích a nedostatky v týmové práci, především ve spolupráci lékařů a středního zdravotnického personálu. Tato problematika, podobně jako klinické protokoly (Care Pathways), je dnes celosvětově uznávána jako jedna z rozhodujících pro kvalitu zdravotní péče.

Program letošní konference ICEQ obsahuje celou řadu neméně zajímavých příspěvků a protože nemohu jmenovat všechny, zmíním se alespoň o přednášce mluvčího ministerstva zdravotnictví na složité téma nalezení správných způsobů, jak komunikovat o problematice kvality zdravotní péče s pacienty a širokou veřejností, dále o přednášce prof. Ing. Pavla Pudila, DrSc., z Vysoké školy ekonomické na téma využití metod umělé inteligence při podpoře klinického a manažerského rozhodování či o přehledové přednášce dr. Iliase Iakovidise, PhD, zástupce ředitele oddělení zdravotnické informatiky Evropské komise, na téma eHealth v Evropské unii – skutky, sliby a úskalí. Zajímavá jistě bude také přednáška Ing. Lydie Zbuzkové z Nemocnice Na Homolce o zkušenostech z implementace klinických protokolů v této nemocnici.

Rád bych poděkoval hlavnímu organizátorovi konference firmě Stapro i všem partnerům, především firmám B‑Braun, SAP, IBM a Microsoft, hlavním partnerům konference, za rozhodnutí podporovat právě oblast kvality zdravotní péče a tím umožnit pořádání této konference. Její kompletní program a další informace včetně registračního formuláře můžete najít na internetových stránkách www.stapro.cz.

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 5/2007, strana B8

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené