O duši medika aneb Jak vzniká lékař
Pod tímto názvem vyšla v těchto dnech v nakladatelství Triton v Praze dvousetstránková publikace, která se snaží postihnout proměny medikovy duše, kam až paměť živých sahá. Jejím základem jsou fotografie studentů a studentek, především 1. lékařské fakulty UK, které během let pořídil a nashromáždil známý fotograf Mgr. Karel Meister.
Prof. Ctirad John a prof. Štěpán Svačina jako editoři publikace původně chystali jen stručné komentáře k fotografiím – pak je však napadlo oslovit několik desítek učitelů různých lékařských oborů, reprezentujících medicínu v celé její rozmanitosti a také téměř všechny generace. Tak vznikl sborník zamyšlení, jež nesou názvy jako „Je třeba stále se divit“, „Sametová revoluce v medikově evoluci“, „Cesta do hlubin medikovy duše“, „Vzdělání je to, co nám zůstane v hlavě, když všechno zapomeneme“, „Lékař není ničím jiným než útěchou duše“ atd.
Mezi 33 autory jsou vedle obou editorů např. i prof. Michal Anděl, prof. Pavel Bravený, prof. Radomír Čihák, prof. Miloš Grim, prof. Josef Koutecký, prof. Jiří Kraml, prof. Jiří Mazánek, prof. Tomáš Zima nebo prof. Jan Žaloudík, ale i příslušníci mladší generace, a také Vladimír Pucholt, MRCP UK, FRCP C, jehož si pamatujeme ze slavných Starců na chmelu či Lásek jedné plavovlásky a který později vystudoval medicínu v zahraničí. Zúčastnil se také slavnostního křtu knihy, jenž se za velké účasti odehrál ve středu 5. října v Akademickém klubu ve Faustově domě v Praze.
Z krátkého vystoupení Vladimíra Pucholta stojí za zmínku alespoň několik myšlenek: „Děkuji za pozvání, abych pokřtil knihu O duši medika. Je to pro mne osobně velkou ctí. Ta kniha nese podtitul Jak vzniká lékař. Musím říci – pracně.
Mnozí z nás, kdo ke vzniku knihy přispěli, dodávají při vzpomínání na studia medicíny, dnes už značně vzdálená, událostem a věcem převážně příjemného rázu. Člověk rád zapomíná na tu spoustu soustředěného studia, mnohdy hrozně nudného, na nerváky spojené se zkouškami písemnými i ústními nebo na pocity ponížení a bezcennosti, když se zkouška nepodařila. Avšak rozhodně všichni chováme v myslích překrásný pocit z momentu, kdy jsme byli prohlášeni za lékaře.
Nevím, jak bych obstál, kdybych musel studovat lékařství dnes, kdy se tolik změnilo a kdy požadavky na naše mladší a budoucí kolegy jsou nepochybně mnohem vyšší. Také nevím, do jaké míry se klade důraz na čistotu duše medika, a tedy budoucího lékaře, na jeho přípravu, aby kromě znalostí měl i schopnost být především ochráncem svých pacientů proti vzrůstajícím tlakům byrokracie a komerce. Já doufám, že ano.“
jší
Medical Tribune
Zdroj: Medical Tribune