Přeskočit na obsah

O diabetu v 360 stupních aneb kolem dokola

Na 76. vědeckém zasedání Americké diabetologické asociace (ADA) se hovořilo o diabetu ve všech jeho přímých i nepřímých souvislostech. Pětidenního setkání, které se konalo v New Orleans ve dnech 10. až 14. června, se zúčastnilo na 18 000 odborníků z celého světa. Nepsaným mottem kongresu se stala věta No more hiding aneb Již žádné skrývání. Diabetes se stal světovou epidemií a před tímto faktem již nelze zavírat oči.

 

„Tři sta šedesát stupňů“ by se dalo vyjádřit jako kolem dokola, to pro široké tematické spektrum, které kongres nabídl. Nebo by se v souvislosti s diabetem mohlo použít i jiné číslo: 212 stupňů Fahrenheitovy stupnice (což odpovídá 100 °C), jak ve své emotivní řeči podotkl prezident ADA pro medicínu a vědu Desmond Schatz.

„Bod varu je teplotou, při které se mění voda v páru. Ta vytváří energii, která uvádí věci do pohybu,“ uvedl doktor Schatz. Svými slovy naznačil, že i prevence a terapie diabetu musejí projít podobnou přeměnou, protože se incidence tohoto onemocnění neustále zvyšuje napříč celým světem, přičemž na předních příčkách se drží země Evropy a Severní Ameriky. A přestože diabetem statisticky trpí každý jedenáctý člověk na naší planetě, tato metabolická choroba je nazývána neviditelnou. V porovnání se srdečním selháním, zhoubnými nádory, AIDS či v současnosti horkým tématem – virem zika – se diabetu věnuje málo pozornosti. Status neviditelný se však v blízké době může stát nepřehlédnutelným. „Nejsme snad schopni vnímat tento kritický rozvoj diabetu?“ apeloval Schatz v závěru svého výstupu a vyzval tak odborné publikum, aby si vzalo příklad z managementu výše uvedených chorob. Dle jeho slov je potřeba stejně tak, jako se podařilo zainteresovaným skupinám v otázce řízení jejich prevence a léčby, nepřemýšlet o společenských konvencích (problematiky neznalá společnost má tendenci odsuzovat diabetiky a označovat je tvůrci své choroby). Vlastní boj proti diabetu zahrnuje i efektivní výzkumnou činnost, tedy vývoj nových léčiv, zajištění jejich úhrady pojišťovnami, podporu vzdělávání, mezioborové kolaborace a v neposlední řadě sdílení dat. Kongres ADA 2016 byl toho zdárným příkladem. V jeho průběhu bylo prezentováno na 2 500 sympozií, přednášek i moderovaných poster diskusí. A že si každý mohl přijít na své a do své praxe přenést zajímavá fakta z oblastí svých zájmů, potvrdili nejen níže uvedení diabetologové.

 

Zeptali jsme se: S jakými pocity přijíždíte na ADA?

 

Prof. George Grunberger

Americký diabetolog českého původu, který stál v čele Americké asociace klinické endokrinologie. Zakladatel Grunbergerova diabetologického institutu v Bloomfield Hills, Michigan

„Je to můj 36. kongres ADA, kterého se účastním, a od toho letošního si slibuji, že poskytne odpověď na otázku, jak aplikovat všechny nově dostupné znalosti do praxe tak, aby z nich profitovalo co nejvíce pacientů. V současnosti máme k dispozici novou třídu léků (tzv. glifloziny, SGLT‑2 inhibitory, pozn. red.), jež vedou k lepší glykemické kontrole bez vedlejších příznaků, kdy mám na mysli především hypoglykémii a zvýšení tělesné hmotnosti. Zároveň doufám, že si účastníci kongresu rozšíří své znalosti, protože v Americe čelíme problému nedostatečného zastoupení specialistů (např. diabetologové dokáží pomoci pouze pěti až deseti procentům diabetických pacientů, ostatní zůstávají v péči praktika). I když se nesnižuje množství studentů lékařských fakult, spíše naopak, mění se jejich profil. Moje generace vnímala lékařské povolání jako poslání, vášeň, zatímco pro tu současnou je to zaměstnání, od pondělí do pátku od devíti do pěti. Finanční náročnost studia tedy předurčuje výběr specializace studentů a po finanční stránce diabetologie ani endokrinologie nejsou lukrativními specializacemi. Tak se společnost mladých profesionálů dívá na tuto situaci – jde především o možnost splatit dluh za školné (v průměru je to zhruba 250 000 dolarů) v co nejkratší době. Proto nezbývá než podpořit systém vzdělávání u současných diabetologů, než tato situace najde řešení.“

 

MUDr. Andrea Němcová

Centrum diabetologie, IKEM, Praha

„Vážím si příležitosti účastnit se kongresu ADA a to, že tu přednáším, považuji za svůj osobní úspěch. (Andrea Němcová přispěla do bloku o komplikacích diabetu v oblasti dolních končetin svou prezentací na téma Endostatin, potenciální ukazatel angiogeneze u diabetiků s kritickou končetinovou ischémií po autologní buněčné terapii, pozn. red.). Já si z kongresu odnáším nové postřehy především z oblasti svého zájmu, a tou je diabetická noha. Inspirativní byly i nové studie, které tu měly ‚premiéru‘, mám na mysli především studii LEADER zhodnocující přínos liraglutidu v léčbě diabetu a jeho vliv na kardiovaskulární soustavu.“

 

Gregory R. Garmon, MSN

OSF Medical Group, Peoria, Illinois

Pod zkratkou akademického titulu G. R. Garmona se skrývá název Master of Science in nursing, volně přeloženo jako Magistr ošetřovatelských věd. Pracuje jako Nurse Practitioner, což je pozice, která v českém zdravotnickém systému nemá obdobu. Tyto vysoce vzdělané sestry tvoří další úroveň poskytování zdravotní péče. Mezi jejich kompetencemi a kompetencemi lékaře přetrvávají legislativní rozdíly, v běžném provozu se však jejich denní práce od lékařů příliš neliší, mnohdy vedou samostatné praxe. Obecně se dá říci, že tito zdravotničtí pracovníci mají na své pacienty více času, zdůrazňují holistickou podstatu zdraví a v komunikaci se svými klienty kladou důraz na prevenci chorob a podporu zdraví jako takového.

„Já sám jsem diabetik I. typu. Být sám sobě pacientem a poradcem mi přináší jistou výhodu v interakci s pacienty – vnímají, že mám reálnou představu o jejich pocitech spojených se změnou glykémie v průběhu dne. Diabetik je hyperglykemikem a hypoglykemikem třeba několikrát za den. Já léky nevyvíjím, ale předepisuji. Na pozadí striktně vědeckých přednášek si vybírám ty, které zdůrazňují komunikační nástroje aplikovatelné v denní praxi s pacienty a jejich motivaci.“

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené