Nutriční terapeuti jdou na univerzitu
První lékařská fakulta UK vychovala už přes tisíc zdravotníků – nelékařů. Studují zde budoucí sestry, fyzioterapeuti, ergoterapeuti, adiktologové i specialisté na zdravotnickou techniku. Letos přibude prezenční bakalářské studium oboru nutriční terapeut. Přihlášky na ně se přijímají až do 10. července a přijímací zkoušky se budou konat začátkem září. Pro první ročník se počítá s dvaceti studenty. Je to poprvé, kdy mohou nutriční terapeuti studovat na univerzitě, dosud tento obor nabízely jen vyšší zdravotnické školy.
„Velmi tento krok vítáme. O to, aby se náš obor dostal na vysokou školu, jsme usilovali mnoho let. V zahraničí je běžné, že nutriční terapeuti mají vysokoškolské vzdělání, i když je nemusejí nutně získat na lékařské fakultě. Naše profesní organizace se na tvorbě tohoto programu aktivně podílela a jsme připraveni pomáhat při zajištění praktické výuky. Je jen škoda, že z legislativních důvodů zatím není možné otevřít toto studium v kombinované formě, protože o to by měla zájem celá řada kolegyň z praxe,“ říká vrchní nutriční terapeutka Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze Tamara Starnovská.
Na ostatní obory se na 1. LF UK podávaly přihlášky už v únoru. U všech poptávka vysoce převyšuje nabídku – nejvíce u oboru fyzioterapie, kde na 25 míst připadá 212 zájemců. Fyzioterapii však fakulta vyučuje i v Mariánských Lázních a tam převis uchazečů zdaleka není tak masivní. V kontextu České republiky je unikátní rovněž obor adiktologie. Letos prvně je možné studovat jej i v kombinované formě – do prvního ročníku se počítá s 45 studenty. Novinkou je i kombinované studium oboru všeobecná sestra – zde bude moci být uspokojeno 40 zájemců, hlásí se jich však 155.
V České republice jsou jedinečné a přitom žádané i navazující magisterské obory. Například na obor intenzivní péče se hlásí 135 absolventů bakalářského studia ošetřovatelství, přijato může být 30 z nic h. Naopak se neotevírá obor připravující vyučující odborných ošetřovatelských předmětů na zdravotnických školách. To by napříště mělo být možné pouze na pedagogických fakultách. Podle děkana 1. LF UK prof. MUDr. Tomáše Zimy, DrSc., v nejbližších letech fakulta počítá s rozšířením škály bakalářských studijních programů o obor porodní asistentka. „Naší strategií je do budoucna posilovat kombinované studium a také navazující magisterské obory,“ uvedl člen kolegia děkana pro nelékařské obory doc. MUDr. Petr Bartůněk, CSc. Kombinované studium oboru všeobecná sestra nově nabízí též 3. lékařská fakulta UK. Zde se sestry z praxe mohly ucházet o obor zdravotní vědy, ten však již loni otevřen nebyl.
Velký třesk v Olomouci
Přímo velký třesk se ve vysokoškolském vzdělávání nelékařů chystá v Olomouci. Od dalšího školního roku by všechny nelékařské zdravotnické obory měly být soustředěny na nové Fakultě zdravotnických věd. Její děkankou byla jmenována doc. PhDr. Jana Marečková, Ph.D., která dosud působila jako proděkanka olomoucké lékařské fakulty. Zatím zůstává otevřené, zda se na této škole podaří otevřít kombinované studium pro porodní asistentky. „Záleží na stanovisku akreditační komise a také na tom, zda nám ministerstvo školství povolí navýšení celkového počtu studentů. Pokud by to vyšlo, mohly by porodní asistentky z praxe začít studovat už v září,“ říká zástupkyně přednosty Ústavu ošetřovatelství LF Univerzity Palackého Olomouc Mgr. Lenka Špirudová. „My jsme k tomu připraveni a počítáme s 50 studenty,“ dodává.
Konečně doktorandské studium
Až doposud platilo, že když sestra chtěla po skončení magisterského stupně pokračovat ve studiu, musela buď zamířit na některý příbuzný obor (například lékařskou etiku), nebo studovat v zahraniční, nejčastěji na Slovenku. To už brzy bude patřit minulosti – hned tři školy nabízejí od nového školního roku doktrorandské studium ošetřovatelství – Zdravotně sociální fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Fakulta zdravotnických studií Univerzity Pardubice a již zmíněná fakulta v Olomouci. „Přihlášky přijímáme do konce června a přijímací zkoušky by měly být v srpnu. Předpokládáme, že přijmeme přibližně pět studentů do prezenční a pět do kombinované formy,“ uvádí proděkanka českobudějovické fakulty prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD.
K pozitivním změnám došlo i na Zdravotně sociální fakultě ostravské univerzity – zde nově otevírají navazující magisterský obor Ošetřovatelství ve vybraných klinických oborech, a to ve dvou formách – ošetřovatelství v pediatrii a ošetřovatelská péče o pacienty v gerontologii. „Do každé z nich plánujeme přijmout patnáct až dvacet studentů. Připravujeme také kombinované studium pro zdravotnické záchranáře, ale to již pro nejbližší školní rok nestihneme,“ říká proděkanka RNDr. Hana Sochorová, Ph.D.
Česko má první sestru – profesorku ošetřovatelství
Symbolicky na Den ošetřovatelství jmenoval 12. května slovenský prezidenta Milan Gašparovič profesorkou proděkanku Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity doc. PhDr. Valérii Tóthovou, PhD. Stala se tak první českou sestrou, která dosáhla nejvyššího akademického pedagogického titulu. V České republice by to nebylo možné, protože žádná tuzemská škola zatím právo k udělení titulu profesora ošetřovatelství nemá. Jmenování prof. Tóthové může mít podstatný vliv na profesní cestu dalších sester, které se chtějí realizovat na univerzitní půdě. Je to důležitým krokem k prolomení určitého začarovaného kruhu, kdy jmenovací řízení v ošetřovatelství nelze povolit, pokud se na něm nepodílejí profesoři tohoto oboru, a profesoři ošetřovatelství nejsou, protože není možné jmenovací řízení. „Počítáme s tím, že bychom požádali v nejbližší době o akreditaci jmenovacího řízení i v České republice. Habilitační řízení v ošetřovatelství u nás máme již dva roky. Brzy tedy snad bude možné, aby české sestry mohly už přímo v České republice vystoupat stejně jako lékaři až na vrcholek akademické kariéry,“ uvedla prof. Valérie Tóthová.
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 16/2008, strana A16
Zdroj: