Přeskočit na obsah

NÚDZ přináší testy pro časnou diagnostiku AD

V době svého objevení na počátku 20. století byla Alzheimerova nemoc považována za chorobu velmi vzácnou, nyní jí jen v Evropě trpí více než sedm milionů lidí. V Česku s touto nevyléčitelnou nemocí bojuje na 130 tisíc pacientů. Včasná diagnóza je přitom klíčová pro to, aby bylo možné postup nemoci co nejvíce zpomalit. Téměř symbolicky v období Mezinárodního dne Alzheimerovy nemoci vychází pro odbornou veřejnost v Česku unikátní nová publikace obsahující vybrané testy a dotazníky pro vyšetřování paměti a dalších poznávacích funkcí, nálady a soběstačnosti.

Alzheimerovu nemoc nelze vyléčit, ale účinnými léky je možné ovlivňovat průběh tak, že se zpomalí a déle je zachována soběstačnost. Vědci po celém světě však intenzivně hledají klíč k tomu, jak nemoc funguje a jak její progresi zastavit. Z tohoto důvodu vzniklo v roce 2015 v Národním ústavu duševního zdraví v Klecanech nové Oddělení kognitivních poruch – AD Centrum, které se právě na tuto tematiku specializuje. Vědci z tohoto oddělení například jako první na světě zjistili u pacientů s AD vyšší hladinu tzv. intratekálních anti‑ ‑tau a anti‑NFH protilátek. Tento nález by mohl být základem k budoucí lepší diagnostice AD a případně přispět k novým směrům při hledání účinné léčby.

Tento tým ve spolupráci s FN Královské Vinohrady a 3. lékařskou fakultou Univerzity Karlovy v Praze nyní přichází s výjimečnou publikací (Testy a dotazníky pro vyšetřování kognitivních funkcí, nálady a soběstačnosti, doc. MUDr. Aleš Bartoš, Ph.D., PhDr. Miloslava Raisová, Ph.D., Edice Aeskulap) určenou pro odbornou veřejnost. V ní jsou vybrány celosvětově používané testy a dotazníky s údaji umožňujícími optimalizovanou diagnostiku Alzheimerovy nemoci těmito metodami.

Autoři byli při přípravě publikace opravdu důslední: „Výjimečnost souboru vybraných metod spočívá v tom, že k těmto testům a dotazníkům přidáváme výsledky, které jsme získali testováním stovek českých zdravých dobrovolníků – seniorů (u některých testů až přes tisíc vyšetřených), ale hlavně testováním námi pečlivě diagnostikovaných pacientů s AD. A u nich jsme se zaměřili speciálně na časná stadia, kdy je rozpoznání nemoci nejobtížnější,“ vysvětluje doc. Aleš Bartoš z Národního ústavu duševního zdraví, FNKV a 3. LF UK, jeden z autorů nové publikace. „Největším přínosem nové publikace, která je výstupem mnohaletého výzkumu, je, že jasně stanoví hraniční hodnoty jednotlivých testů u zdravých jedinců a pacientů s AD. Díky tomu mohou lékaři či další odborná veřejnost zachytit Alzheimerovu nemoc u seniorů prakticky v zárodku.“

Prevence a aktivizace

V rámci AD Centra NÚDZ byl otevřen zcela nový denní stacionář. U příležitosti Mezinárodního dne Alzheimerovy nemoci připravil tento denní stacionář na celou středu 7. 10. možnost zažít program s tamními odborníky. Pro zájemce je volně přístupný zdarma po registraci předem. V týmu stacionáře najdete sociální pracovníky, psychology, zdravotní sestru. Klientům nabízí každodenní aktivizační program, sociální i psychologické poradenství.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené