Nový vazač fosforu na bázi železa má pohodlnější dávkování
V rámci 36. kongresu České nefrologické společnosti, který se uskutečnil v Praze ve dnech 6. až 8. června, byl na firemním sympoziu společnosti Fresenius Medical Care českým nefrologům představen nový léčivý přípravek – nekalciový vazač fosforu na bázi železa VELPHORO (oxyhydroxid železitý). Ten nabízí novou volbu pro kontrolu koncentrace fosfátů v krvi u dospělých s chronickým onemocněním ledvin a jeho hlavními přednostmi jsou vysoká vazebná kapacita pro fosfáty, potřeba v průměru pouze jedné tablety během jídla a tím i lepší adherence pacienta.
Chronické onemocnění ledvin, při kterém je omezeno renální vylučování fosforu, zatímco jeho příjem potravou omezen není, má mnoho nepříznivých klinických důsledků. Hyperfosfatémie negativně ovlivňuje nejen kostní metabolismus, ale i kardiovaskulární systém.
U pacientů v chronickém dialyzačním programu se setkáváme s řadou komplikací, které hyperfosfatémie způsobuje. Extraoseální kalcifikace postihují 80 procent dlouhodobě dialyzovaných pacientů a nezřídka nalézáme koncentraci fosforu atakující hranici 3 mmol/l. Dialýza sice fosfor eliminuje, stejně jako ureu, kreatinin a další odpadní látky, ale pouze pokud je dostatečně dlouhá. Fosfor je totiž umístěn převážně extravazálně a transport do krve je tudíž zpomalen. Kritické je pak období mezi dialýzami, kdy dochází k nárůstu koncentrace fosforu v krvi k nežádoucím hodnotám (>2,0 mmol/l).
Pouze dietní omezení příjmu fosforu, které úzce souvisí s příjmem bílkovin, u těchto pacientů nestačí, neboť by měli mít stravu, která zabrání malnutrici. Proto je nutným opatřením snížení resorpce fosforu ve střevě.
Běžně jsou pacienti nuceni s jídlem denně užívat až devět tablet vazačů fosfátů, zatímco pacienti ve studiích potřebovali ke kompenzaci hyperfosfatémie v průměru pouze tři tablety přípravku VELPHORO denně1,5. V rámci firemního sympozia Fresenius Medical Care, kterému předsedal prof. MUDr. Ivan Rychlík, CSc., FASN, FERA, předseda České nefrologické společnosti, se lékaři mohli seznámit se všemi benefity, které nový léčivý přípravek přináší.
Jak přípravek VELPHORO působí?
Účinná látka v přípravku VELPHORO, oxyhydroxid železitý se sacharózou a škrobem, efektivně snižuje koncentraci fosfátů v krvi. Jedna žvýkací tableta obsahuje 500 mg železa. Tato speciální forma železa má velmi vysokou schopnost vázat ve střevě molekuly fosfátů, a zabraňuje tak jejich vstřebávání do krve. Přípravek má výhodné dávkování – v průměru u kompenzovaných pacientů stačí jedna tableta na jídlo, což je zvláště u pacientů v chronickém dialyzačním programu, užívajících velké množství tablet, velká výhoda. Každý dialyzovaný jich spolyká až dvacet denně1. VELPHORO tak může významně zlepšit compliance u těchto pacientů2.
„Vaskulární kalcifikace jsou u pacientů na dialýze běžné, jsou spojeny s onemocněním KVS a zvýšenou mortalitou. Zdá se ale, že nekalciové vazače fosfátů zmenšují kalcifikace. Pro vysoký počet tablet je při léčbě hyperfosfatémie u dialyzovaných pacientů problém s adherencí a právě VELPHORO představuje novou alternativu v léčbě nekalciovými vazači fosforu. Je účinné s menším množstvím tablet, přináší lepší snášenlivost pacienta a příslib lepší adherence,“ uvedl v rámci své přednášky Philip A. Kalra, konzultant a čestný profesor nefrologie Salford Royal NHS Foundation Trust a University of Manchester.
Důležité je zdůraznit skutečnost, že léčivý přípravek VELPHORO vykazuje minimální uvolňování železa a váže fosfor v celém rozmezí fyziologicky relevantního pH3,4. V důsledku toho dochází k výraznému snížení sérových hladin fosforu směrem k cílovým hodnotám doporučeným iniciativou KDOQI (Kidney Disease Outcomes Quality Initiative)5.
Aktuální data ukazují, že využití přípravku VELPHORO, který je dostupný od letošního února, postupně narůstá. „Podle aktuálních dat, která máme k dispozici, můžeme odhadovat, že v současnosti je tímto přípravkem v České republice léčeno zhruba 40 až 60 pacientů,“ prohlásil MUDr. Tomáš Packa ze společnosti Fresenius Medical Care, který měl během firemního sympozia přednášku na téma nekalciových vazačů fosforu na bázi železa.
Literatura
1 Chiu Y‑W et al. Pill Burden, Adherence, Hyperphosphatemia, and Quality of Life in Maintenance Dialysis Patients. Clin J Am Soc Nephrol. 2009;4(6):1089–1096
2 Wang S et al. Serum phosphorus levels and pill burden are inversely associated with adherence in patients on hemodialysis. Nephrol Dial Transplant. 2014 Nov;29(11):2092–2099
3 Geisser P et al. PA21: a novel phosphate binder for the treatment of hyperphosphatemia in chronic kidney disease. Clin Nephrol. 2010;74(1):4–11
4 Wilhelm M et al. The iron‑based phosphate binder PA21 has potent phosphate binding capacity and minimal ironrelease across a physiological pH range in vitro. Clin Nephrol. 2014;81(4):215–258
5 Floege J et al. Efficacy and safety of a novel iron‑based phosphate binder in dialysis patients, in a Phase III study. Kidney Int. 2014 Sep;86(3):638–647
Zdroj: