Přeskočit na obsah

Nový útok na kolorektální karcinom – cílené zvaní

S pomocí peněz Evropské unie chystá Ministerstvo zdravotnictví ČR ve spolupráci s praktickými lékaři a pojišťovnami od roku 2014 novou screeningovou akci zaměřenou na kolorektální karcinom. Půjde o cílené, tedy adresné zvaní lidí po padesátce. Hledá se nejefektivnější cesta jak po stránce výtěžnosti, tak po stránce ekonomické. Zvažuje se propojení s preventivními akcemi zaměřenými na další časté karcinomy (především plic a prsu), studují se vzory v zahraničí, dolaďují se organizační detaily.

V roce 2002 proběhla osvětová akce zaměřená na prevenci kolorektálního karcinomu, kterou podpořila Dagmar Havlová a další známé osobnosti. V médiích nabádali Čechy, aby požádali svého lékaře o test na okultní krvácení. Přišli především lidé, kteří se o své zdraví cíleně starají. V pravidelné péči gastroenterologů jsou kromě nich samozřejmě pacienti, kteří již nějaký problém s tlustým střevem a konečníkem měli. Mimo stojí ale velká skupina obyvatel České republiky, která je vysoce riziková a u které má prevence obrovský význam.

„Podstoupí‑li asymptomatický jedinec (muž, žena od 50 let věku) jednoduchý a levný test na okultní krvácení (TOKS), je v případě negativním pozván ke stejnému testu za dva roky,“ říká doc. MUDr. Radan Keil, Ph.D., vedoucí gastroenterolog z Interní kliniky 2. LF UK a FN v Motole, místopředseda České gastroenterologické společnosti ČLS JEP. „Vyjde‑li test pozitivně, odešleme pacienta na kolonoskopii, kde případné polypy rovnou odstraníme. Tím se výrazně sníží nebezpečí karcinomu, ve který se polypy zvrhávají. Nádor totiž vzniká takzvanou sekvencí. Adenomový polyp roste, jeho parametry se mění a postupně se z něj v průběhu let stane nádor. Po endoskopické polypektomii zůstává pacient v gastroenterologické dispenzarizaci. Ve zvláštních případech používáme alternativní metodu dvoukontrastní irrigografie.“

Nízkoriziková skupina – cíl sekundární prevence

Incidence kolorektálního karcinomu je u nás podle posledních údajů WHO 75 nemocných na 100 000 obyvatel, mortalita 55 nemocných na 100 000 obyvatel. Tato alarmující čísla staví Českou republiku na první místo v Evropě. Od 50. let se situace kontinuálně zhoršuje. Primární prevence spočívá především ve stravovacích zvyklostech (vysoký obsah vlákniny, nízký obsah živočišných tuků, pravidelná stolice, normální váha, malá spotřeba červeného masa), ale dnešní generace padesátníků už v tomto směru mnoho nezmůže. Proto je na ni zaměřena prevence sekundární: depistáž – masový screening, časná diagnostika – kolonoskopie, profylaxe – endoskopická polypektomie a dispenzarizace. „Cílené zvaní plánujeme právě pro asymptomatickou populaci, což jsou všichni nad 50 let věku a bez pozitivní rodinné anamnézy. Zde můžeme zachytit až 75 % onemocnění!“ prohlašuje doc. Keil.

Úkol pro praktické lékaře

Dnes se ukazuje, že i konzumace piva je rizikovým faktorem při vzniku karcinomu rekta. To bychom svým pacientům měli také sdělit. Kromě známých zevních rizikových faktorů, jako je obezita, nedostatečná fyzická aktivita atd., by praktik měl pátrat i po faktorech hereditárních a familiárních. Máme na mysli familiární polypózu tlustého střeva, syndrom plochých adenomů, Lynchův syndrom I, II a kolorektální karcinom v rodinné anamnéze. Do této vysokorizikové skupiny (20 až 25 %) patří také pacienti s Crohnovou chorobou tlustého střeva, idiopatickou proktokolitidou, nemocní po kurativní resekci střeva pro kolorektální karcinom, ženy po operaci karcinomu prsu, ovaria či dělohy a nemocní s vývodem močových cest do tlustého střeva. V tom spočívá sekundární prevence.

Screening se musí vyplácet

„To, co chceme cíleným zvaním od příštího roku propagovat, je masový screening a časná diagnostika. Sreeening se musí určitým způsobem vyplácet a hlavně na něm musí populace spolupracovat. Média mají na tomto poli zásadní roli, jak ví i každý praktik ze své ordinace,“ míní doc. Keil. Masový screening se skládá z vyšetření tří po sobě následujících stolic na okultní krvácení. Krátkou dobu běží také program primární kolonoskopie. To znamená, že si lidé mohou vybrat – buď požádají svého praktického lékaře o test, anebo rovnou o kolonoskopii. Tak se dá odhalit 80 až 90 % nádorů a 50 až 60 % adenomových polypů! Většinou se při kolonoskopii odhalí pouze polypy. Po jejich odstranění pacientovi, který pak bude chodit pravidelně na kontroly, karcinom z oblasti tlustého střeva skutečně nehrozí.

Cílené zvaní

Výtěžnost programů prováděných na konci 80. let minulého století byla úžasná, protože si v tehdejším režimu lidé nedovolili na výzvu nereagovat. V dnešní době není situace v tomto směru bohužel příliš dobrá. Proto je další cestou propagace cílené zvaní dopisem. V zemích, kde se podobná kampaň povedla, byla účast více než 50 procent. Doc. Keil natočil ve spolupráci s VZP instruktážní film o pacientovi, který přišel včas: „Součástí naší preventivní kampaně je jeho promítání právě v čekárnách praktických lékařů.“

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené