Přeskočit na obsah

Nový Pavilon B. Braun Dialog budí zaslouženou pozornost

Pokud bychom hodnotili přínos zdravotnických firem pro architekturu hlavního města, byla by žhavým kandidátem na ocenění společnost B. Braun. V roce 2010 ve spolupráci s architektkou Jiřičnou zrekonstruovala v Lékařském domě Café B. Braun a opatřila je skleněným schodištěm. V letošním roce dokončila v těsné blízkosti Nemocnice Na Bulovce stavbu nového pavilonu, který je ze skla celý. Stavba, na jejíž realizaci se podílel Ing. arch. Ivan Kroupa, byla slavnostně otevřena 20. května. Samotná realizace nového pavilonu je důkazem toho, že ve společnosti B. Braun je architektonická podoba staveb významným parametrem a klade se na ni dlouhodobě velký důraz. Mimochodem, Café B. Braun získalo v soutěži Grand Prix architektů 2011 čestné uznání za interiér. Bude je nový pavilon následovat?

Prosklená stavba zaujme především vnějším pláštěm tvořeným žaluziemi. Uvnitř ukrývá nejmodernější vybavení a techniku, kterou není snadné vidět jinde. Uvnitř prosvětlené budovy panuje odlehčená atmosféra, výhled ven je téměř neomezený. Současně mohou mít všichni návštěvníci pocit soukromí, protože dovnitř vidět není. Pavilon je tvořen třemi samostatnými celky. Slouží jako zdravotnické zařízení, dialyzační centrum a ambulantní zařízení pro dialyzované a nefrologické pacienty, které nový pavilon přivítal již 15. června. Jeho nedílnou součástí je vzdělávací centrum Aesculap Akademie, to vyškolilo první zdravotníky již v květnu.

Dialyzační středisko B. Braun Avitum má unikátní úpravnu vody

Nové dialyzační středisko představil MUDr. Martin Kuncek, odpovědný za lékařské vedení a rozvoj dialyzačních středisek B. Braun Avitum: „Nově otevírané středisko je naším největším a nejmodernějším centrem v České a Slovenské republice. Je určeno především pacientům do této doby dialyzovaných v Nemocnici Na Bulovce. Středisko se může pochlubit technologickou novinkou, kterou je systém úpravy vody Aquaboss, patřící mezi nejmodernější technologie ve střední a východní Evropě. Švýcarský výrobce tohoto systému se od 1. června stal členem našeho koncernu, takže doufáme, že bude možné tuto technologii nabídnout i dalším zdravotnickým zařízením v Čechách i na Slovensku.“

Středisko je členěno na dva dialyzační sály, vybavené také dvěma lůžky pro pacienty v akutním stavu. Součástí traktu je vyšetřovna a zákrokový sálek, kde je možné v případě potřeby zavádět dialyzační kanyly. K dispozici lékařům a pacientům jsou dva izolační boxy pro případ dialýzy pacientů s infekčním onemocněním. Středisko může nabídnout i čtyři jednolůžkové pokoje pro větší soukromí pacienta při dialýze. Vedoucím lékařem dialyzačního střediska je MUDr. Vladimír Vojanec.

Ambulance zajistí komplementární lékařskou péči

Ambulantní trakt disponuje vyšetřovnami, které budou využívat jak dialyzovaní pacienti, tak budou sloužit pro potřeby ostatních nefrologických pacientů. „Tím, jak se zvyšuje průměrný věk dialyzovaných a nefrologicky nemocných, přibývají další komorbidity. Pacienti potřebují kromě dialýzy i dobrou interní a další specializovanou léčbu, jako je například urologická péče, ošetřování ran, nutriční poradenství a jiné. Nabídneme jim ošetření v jedné budově, aby nemuseli dojíždět někam jinam, což je vzhledem k jejich snížené pohyblivosti důležité,“ zmínil MUDr. Vojanec. Středisko se bude starat také o nemocné připravující se na peritoneální dialýzu a transplantaci ledvin, případně pacienty již transplantované.

„Nový pavilon jsme nazvali B. Braun Dialog. Je to místo, kde budou zdravotníci v tréninkových laboratořích trénovat ty nejnáročnější výkony pod vedením špiček české medicíny, ale také místo, kde se budou léčit pacienti. I proto Dialog,“ říká ke vzniku myšlenky člen vedení Skupiny B. Braun MUDr. Martin Kuncek.

Studium Aesculap Akademie i s 3D brýlemi

Významnou součástí Pavilonu B. Braun Dialog jsou školicí prostory Aesculap Akademie, vzdělávací instituce společnosti B. Braun. Sídlí v posledním patře budovy. Hlavním posláním Aesculap Akademie je sdílení zkušeností, znalostí a dovedností. Akreditované kursy, které pořádá, patří v České republice k nejnavštěvovanějším. Ročně proškolí přibližně deset tisíc lékařů a členů ošetřovatelského personálu a její činnost byla oceněna i v zahraničí. Vlastní vzdělávací centrum se zdá být dalším logickým krokem jejího budoucího rozvoje.

Multifunkční tréninkové a vzdělávací centrum je svými možnostmi a vybavením v ČR zcela unikátní. Rozdělené je na dvě části. Ta první je vybavena celotělovým simulátorem poslední generace s přístroji pro jednotku intenzivní péče. Druhou částí vzdělávacího pracoviště jsou tréninkové laboratoře pro nácvik laparoskopických operací na 2D simulátorech i reálném 3D robotickém laparoskopu Einstein Vision. Součástí pracoviště jsou také dialyzační přístroje, na kterých sestry trénují postupy u dialyzovaných pacientů, systém pro praktický nácvik ředění léčiv či péče o operační nástroje.

Podrobněji centrum a jeho technologie představil RNDr. Martin Kalina, Ph.D., MBA, manažer Aesculap Academie. „Hlavní výhodou a současně odlišností od jiných vzdělávacích prostor jsou Workshop Roomy vybavené medicínskou simulační technikou. Společně s moderními komunikačními a zobrazovacími technologiemi nám umožní nový přístup k edukaci,“ řekl RNDr. Kalina a dodal, že centrum bude sloužit praktickým i teoretickým kursům v intenzivní péči, nefrologii, chirurgických oborech, hygieně a v dalších specializacích. Dále poskytne prostor pro pořádání odborných konferencí a společenských setkání. Kromě edukace centrum nabídne i služby konzultační a komerční. Kapacita školicí místnosti je 48 míst ve školním a 80 míst v divadelním uspořádání. Společenské akce pojmou až 100 hostů.

Výukový sál Vasofix je určen intenzivní medicíně, anesteziologii, resuscitaci a nácviku první lékařské pomoci. Na účastníky kursů zde čeká simulátor „Karel“, který se chová jako skutečný pacient. Školitel ho ovládá pomocí tabletu nebo z velína odděleného jednostranným zrcadlem. Simulátor může promlouvat hlasem školitele, slzet, potit se, krvácet, otevírat oči nebo třeba obtížně dýchat. Jeho stav je nadefinovan podle určitého scénáře. „Sál slouží k nácviku péče o nemocného v ohrožení života a týmové spolupráce v intenzivní medicíně. Velkou výhodou je, že dokážeme nasimulovat i situace, které se v praxi vyskytují pouze raritně,“ uvedl Martin Kalina.

Druhý Workshop Room Targon byl zařízen pro chirurgické obory a další specializace. Je určen pro nácvik laparoskopických technik, eliminačních metod, logistiky sterilizačních procesů, setování nástrojů, případně simulaci přípravy léčiv v laminárním boxu nebo kursy epidemiologie a hygieny. „Co se týká eliminačních metod, nabízí se také propojení s dialyzačním střediskem, kde bude možné stážovat přímo u pacienta,“ doplnil Martin Kalina.

V každé místnosti jsou alespoň dvě kamery a ruchové mikrofony, takže je možné přenášet online na velkou obrazovku seminární místnosti dění ze simulačních sálů, případně je streamovat do mobilních zařízení. Jedna skupina může pracovat ve Workshop Roomu a druhá jejich počínání s lektorem sledovat a komentovat. Je také možné průběh kursu nahrát a záznam použít pro následný debriefing. Velmi přínosné bude i sledování záznamů skutečných operací v 3D rozlišení pomocí speciálních brýlí.

Všechny místnosti jsou vybaveny technologiemi, které mohou přenášet obraz a zvuk také do nemocnic a jiných míst kamkoli na světě. To umožní pořádání telekonferencí a videokonferencí i v nejvyšší 3D kvalitě. „Naší ambicí je vytvářet opravdu inovativní akce a vzdělávací kursy pro zdravotníky, které zatím není možné jinde v České republice ani na Slovenku absolvovat, a to jak obsahem, tak formou. Právě to nám naše nové vzdělávací centrum umožní,“ uzavřel RNDr. Kalina.

 

 

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené