Přeskočit na obsah

Nový nástroj na zvýšení compliance pacientů s osteoporózou

Osteoporóza je nejčastějším metabolickým kostním onemocněním. Podle odhadů trpí tímto onemocněním v ČR celkově asi 850 000 pacientů. Diagnostika a léčba osteoporózy není pro společnost levná a následky nezjištěné a neléčené osteoporózy jsou ještě mnohem nákladnější. Proto nepřekvapí snaha najít dostatečně účinnou a efektivní léčbu. Podobně jako u jiných chronických onemocnění je výsledný efekt terapie výrazně ovlivněn compliance pacienta, jeho adherencí a perzistencí k léčbě. A právě na podporu compliance pacientů léčených kyselinou ibandronovou při osteoporóze se zaměřuje projekt ISD (Informační Systém Dávkování), který vznikl v kooperaci České internistické společnosti a společnosti Glenmark Pharmaceuticals. Nejen o podrobnostech tohoto projektu MT hovořila s MUDr. Vladimírem Cvrčkem, který pracuje jako ortoped v Ústí nad Orlicí.

Mohl byste ve stručnosti přiblížit, proč projekt Informační Systém Dávkování (ISD) vznikl a pro koho je určen?

Projekt ISD vznikl na podporu compliance pacientů léčených kyselinou ibandronovou při osteoporóze. Navzdory tomu, že ze všech bisfosfonátů má právě kyselina ibandronová nejvýhodnější dávkování, tj. jednou měsíčně, stále se setkáváme s pacienty, kteří zapomínají léky užívat. Hledali jsme proto způsob, jak zvýšit jejich adherenci k léčbě tím, že bychom jim připomněli termín, kdy mají svůj lék užít. Projekt ISD je určen pro všechny pacienty, kteří by mohli z jakéhokoliv důvodu zapomenout vzít si svůj lék a kteří vlastní mobilní telefon. Pokud mobil nevlastní nebo s ním neumějí zacházet, je možné do projektu zaregistrovat tzv. náhradníky, tedy děti, pečovatelky nebo přátele, kteří nemocného večer před dávkou upozorní.

Jak celý projekt funguje?

Ošetřující lékař se prostřednictvím specializované webové aplikace nebo přes webové stránky České internistické společnosti registruje do systému a následně do něj přihlásí svého pacienta nebo pacientku. Po registraci a jednoduchém nastavení celý systém funguje automaticky. Večer před ranní dávkou, přibližně okolo 19. hodiny, pak přijde nemocnému SMS ve znění: „Vážená paní/Vážený pane, zítra ráno na lačno užijte Váš lék proti osteoporóze. Hezký večer.“

Můžete ještě vysvětlit, jak se lékař do systému zaregistruje?

Pro registraci, která trvá asi třicet vteřin, může lékař zvolit dvě cesty. Buď přes oficiální webovou adresu www.bone‑isd. cz, nebo přes stránky České internistické společnosti www.interna‑cz.eu, kde v záložkách „Guidelines“ stačí kliknout na logo ISD. V záložce „Registrace“ lékař následně vyplní jméno, e‑mailovou adresu a telefonický kontakt. Na e‑mailovou adresu uvedenou v registraci bude okamžitě zaslán e‑mail, pomocí kterého dokončí aktivaci svého účtu – zvolí si heslo a může se přihlásit.

Jakým způsobem pak lékař do systému přihlásí svého pacienta?

Stačí kliknout na záložku „Přidat pacienta“, vyplnit jméno, rok narození, telefonní číslo a vybrat, kolikátý den v měsíci má být SMS odeslána. Lékař může samozřejmě následně kdykoli data pacienta změnit nebo pacienta úplně smazat. Je třeba dodat, že pacient ani lékař za tuto službu nic neplatí a je pro ně zcela zdarma.

Vraťme se ještě k problematice compliance. Proč je v léčbě osteoporózy tak důležitá?

Obecně v medicíně termín „compliance“ vyjadřuje, v jaké shodě či do jaké míry pacient správně dodržuje lékařské rady či doporučení.

Při léčbě chronických onemocnění, mezi něž patří i osteoporóza, je jedním z nejdůležitějších faktorů právě compliance pacientů. V dostupné literatuře se uvádí, že mnoho nemocných přerušuje léčbu perorálními bisfosfonáty krátce po jejím zahájení. Podíl pacientů, kteří setrvávají na léčbě (perzistence), tak klesá nejvýrazněji hned během prvních tří měsíců od začátku zmíněné terapie. Např. Silvermann et al. ve své práci (pozn. red.: Oral bisphosphonate compliance and persistence: a matter of choice? Osteoporosis Int. 2011;22:21–26) popisují, že po jednom roce terapie perorálními bisfosfonáty podávanými denně se perzistence pohybuje v rozmezí 25 až 35 %, v případě perorálních bisfosfonátů užívaných týdně je udávána perzistence v rozmezí 35 až 45 %. Ettigenger et al. uvádějí (pozn. red.: Alendronate use among 812 women: prevalence of gastrointestinal complaints, noncompliance with patient instructions, and discontinuation. J Managed Care Pharmacy. 1998;4(5):488–492), že téměř 35 % z 812 žen užívající alendronát k léčbě osteoporózy ukončilo terapii po šesti měsících od zahájení terapie!

O non‑compliance pak hovoříme, pokud pacient užívá lék nesprávně (např. jedná se o nesprávné dávkování) nebo pokud léčbu předčasně ukončí, popřípadě ji vůbec nezahájí. Příčiny non‑compliance mohou být různé.

Potvrzují tato literární data i vaše osobní zkušenosti s compliance pacientů?

Ano. Mohu potvrdit, že i já jsem se několikrát za svou praxi přesvědčil, že pacientky zapomínají bisfosfonáty užívat. Díky ibandronátu, který se užívá jednou měsíčně, se počty zapomnětlivých pacientek snížily, ale pořád není compliance taková, jaká by měla být. ISD je dalším krokem k tomu, abychom snížili počty těch, co zapomínají, navzdory zapsání poznámky do kalendáře, v mobilu nebo počítači.

Čím je pacient, který užívá bisfosfonáty nepravidelně, ohrožen?

Záludnost osteoporózy spočívá v tom, že je asymptomatická, dokud nedojde k výskytu zlomeniny. Zde bychom mohli spatřovat jeden z hlavních důvodů non‑compliance léčby. Pacient nemá pocit, že je opravdu ohrožen a že měl by dodržovat lékařské doporučení. Non‑compliance však může byt i neúmyslná. Zde může být na vině např. komplikovaný léčebný režim, dávkování či prosté opomenutí. A všechny tyto důvody mohou vést k opomenutí dávky, které výrazně zvyšuje incidenci osteoporotických zlomenin. Literární zdroje udávají, že snížení compliance o 20 % zvyšuje riziko zlomeniny o 45 % (pozn. red.: Osteoporosis International. 2008;19(4):511–517).

Jakým způsobem lze tedy compliance u pacientů s osteoporózou zlepšit?

Kromě již obligátního řešení v podobě důležitosti srozumitelné edukace, o kterou se všichni lékaři snaží, tj. jasného vysvětlení podstaty choroby, jejích rizik, možných následků a konkrétních dopadů na život pacienta, přispívají ke zlepšení compliance pacientů i různé podpůrné systémy. Dobrým příkladem takového jednoduchého a účinného podpůrného systému je právě projekt Informačního Systému Dávkování (ISD).

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené