Nový lék Gileadu schválen
Plicní arteriální hypertenze, jež postihuje přibližně 100 000 Američanů a odhadem několik set lidí v ČR, vede k těžké námahové dušnosti a k pravostrannému kardiálnímu selhání. Prognóza nemocných je špatná a doba přežití u neléčené plicní hypertenze se pohybuje kolem tří let.
Gilead se k ambrisentanu (Letairis) dostal akvizicí malé biotechnologické firmy Myogen, za kterou v minulém roce zaplatil 2,5 miliardy dolarů.
Přestože je pulmonální arteriální hypertenze poměrně vzácným onemocněním postihujícím pouze několik osob z milionu, existuje již několik přípravků využívaných v terapii tohoto závažného stavu.
Pravděpodobně největším přímým konkurentem Letairisu bude bosentan (Tracleer firmy Actelion). Stejným mechanismem jako Letairis působí také Thelin, produkt firmy Encysive, které však FDA zamítl žádost o schválení tohoto léku s tím, že je třeba ještě pokračovat v klinických testech. Je to už potřetí, co FDA zabránil Thelinu řádně vstoupit na americký trh, přestože je již schválen v Evropské unii a v Kanadě. FDA nicméně varuje i před hepatotoxickými a teratogenními účinky Letairisu.
U pacientů užívajících tento lék proto doporučuje každý měsíc provádět kontrolu jaterních funkcí. Terapie Letairisem bude stát 3 940 USD měsíčně.
Podle odhadů analytiků dosáhnou celosvětové prodeje Letairisu do roku 2010 jedné miliardy dolarů. Mimo USA bude tento lék prodávat GlaxoSmithKline.
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 22/2007, strana A7
Zdroj: