Přeskočit na obsah

Nový analytický koncept pro analýzu moči

Nové analyzátory určené pro klinické pracoviště a laboratoře provádějící močovou analýzu byly instalovány v prvních dvou laboratořích v ČR. Jedná se o nejmodernější kompaktní přístroje UX‑2000 od firmy Sysmex, které přinášejí výrazné zpřesnění vyšetření, a to zejména při detekci bakterií a hodnocení morfologie erytrocytů přítomných v daném vzorku.

Analýza moči – podobně jako analýza krve – je používána jako screeningová metoda při rychlém monitoringu zdravotního stavu pacienta. V současné době se v laboratorní praxi využívají dva druhy základních analytických metod: suchá chemie pomocí testovacího proužku pro chemické vyšetření moči a analýza močového sedimentu pro hodnocení přítomnosti buněčných i nebuněčných elementů, včetně bakterií. Systém UX‑2000 – na rozdíl od jiných analyzátorů – přináší kompletní analýzu moči v jednom kompaktním přístroji. Analyzátor má pod kontrolou kompletní screeningové vyšetření moči pomocí obou metod. Zároveň umožňuje nezávislý výběr pracovních postupů a jejich plnou uživatelskou kontrolu. Pro každý vzorek je možné nastavit individuální proces jeho analýzy, umožňující separátní vyšetření testovacím proužkem nebo analýzou sedimentu, či kombinací obou metod. Kombinace dvou vyhodnocovacích metod může významně urychlit vydávání výsledků a zvýšit kvalitu analýzy moči. Ke standardizaci močové analýzy přispívá systém interní kontroly analyzátoru a možnost hodnocení ev. rozporů výsledků chemické analýzy a sedimentu přímo v softwaru analyzátoru. Systém lze též vybavit nadstavbovým SW řešením, tzv. Extended IPU‑U, které poskytuje další uživatelské možnosti vyhodnocování korelace výsledků s ohledem na diagnózu pacienta, pohlaví, typ oddělení atd.

O své první zkušenosti se systémem UX‑2000 se podělila Ing. Petra Kabeleová, vedoucí laboratoří společnosti PREVEDIG spol. s r.o. Analyzátor UX‑2000 byl na tomto pracovišti instalován v únoru 2013 jako druhý analyzátor svého druhu v České republice. „Naše laboratoř dříve používala oddělené systémy pro chemické a morfologické vyšetření moči. Spojením těchto technologií do jednoho přístroje jsme získali mnoho výhod. Kromě úspory místa v laboratoři je to například pouze jedna validace výsledků v našem laboratorním informačním systému místo vícenásobné validace na předcházejících oddělených technologiích. Naším požadavkem na nový analyzátor samozřejmě bylo, aby vydával velmi přesné a standardizované výsledky. V tomto ohledu je morfologické vyšetření moči prováděné na principu průtokové cytometrie opravdu velmi přesnou technologií. Metoda automatického hodnocení je též objektivní na rozdíl od hodnocení morfologie na digitálních fotografiích našimi laborantkami na původním přístroji. V neposlední řadě jsme díky tomuto kompaktnímu konceptu často schopni ušetřit až tři čtvrtě hodiny pracovního času ve srovnání se stavem před pořízením přístroje,“ uvedla Ing. Kabeleová k dosavadním zkušenostem s přístrojem UX‑2000.

Mezi hlavní přínosy analyzátoru UX‑2000 patří kromě výše zmíněných výhod nového analytického konceptu též nový klinický přínos pro lékaře. Průtoková fluorescenční cytometrie umožňuje rychlou detekci všech složek močového sedimentu včetně nejmenších forem bakterií. U vzorků, kde je zajištěn kvalitní preanalytický proces, může být s velkou přesností zachycena i limitní koncentrace bakterií, která může být zdrojem infekce močového traktu. U vzorků čerstvé moči lze rovněž stanovit morfologické charakteristiky erytrocytů na základě hodnocení jejich velikosti. Analytický systém poskytuje informaci o přítomnosti dysmorfních či isomorfních erytrocytů, a tudíž o pravděpodobném původu erytrocytů v moči – glomerulárním nebo neglomerulárním.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené