Přeskočit na obsah

NOVINKY Z PRAŽSKÉ ZÁCHRANKY

LŮŽKOVÁ KAPACITA A LETECKÁ SKUPINA

Už na konci loňského roku rozjela pražská záchranka nový projekt – internetový portál mapující kapacity lůžek na jednotkách intenzivní péče. Na něm lze po zadání jména a hesla najít aktuální informace, které se týkají počtu volných lůžek či přehledu plánovaného uzavírání jednotlivých provozů. Portál je k dispozici všem zdravotnickým zařízením a má jim sloužit jako nástroj vzájemné komunikace. Specifickou oblastí jsou porodnice, které mají vlastní nástroj, díky němuž lze zjistit, kolik pacientek je registrováno a přijímáno k porodu či kde mají aktuálně „stopstav“.

Změny čekají i Leteckou výjezdovou skupinu, jež je doplňkovou službou ZZS HMP a poskytuje v nepřetržitém provozu přednemocniční neodkladnou péči pro obyvatele Prahy a Středočeského kraje. Dosud ji plně financovalo hlavní město, nyní převezme Středočeský kraj polovinu nákladů. Pražský radní pro oblast zdravotnictví a bydlení Radek Lacko upřesňuje: „Praha tak ušetří nemalé prostředky, asi šest milionů korun ročně.“

 

KOMPLEXNÍ PROJEKT ELEKTRONICKÉ ZDRAVOTNICKÉ DOKUMENTACE UŽ SE CHYSTÁ I V PRAZE

Vyplnit ručně papírový formulář ve dvou kopiích, jednu předat příslušnému zdravotnickému zařízení a druhou do archivu na záchrance, a k tomu ještě další formulář o výjezdu do účtovacího programu zdravotní pojišťovny. Trochu moc práce pro lékaře a záchranáře, jejichž hlavním úkolem je poskytnout rychlou zdravotnickou pomoc… „Nezbytnou součástí naší práce je i dokumentace veškerých informací s ní spojených. Administrativní zátěž záchranářů je dlouhodobě na hranici únosnosti,“ uvádí MUDr. Petr Kolouch, MBA, ředitel Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy.

To se ale má už brzy změnit. Pražská záchranka totiž plánuje zavést elektronickou zdravotnickou dokumentaci, která nejen usnadní veškerou administrativu, ale do budoucna také ulehčí propojení sanitek a nemocnic. Místo složek s formuláři dostanou záchranáři notebooky a tablety, do nichž budou zaznamenávat všechny potřebné informace o ošetřovaných a výjezdech. Praha tak chce dohnat záchranky z jiných krajů, kde si podobné systémy pořídili za peníze z evropských fondů. Hlavní město na to ale musí vyčlenit finanční prostředky z vlastního rozpočtu.

Zpracování zdravotnické dokumentace by mělo být dokončeno letos v létě. Její elektronická podoba má být uvedena do zkušebního provozu v posledním čtvrtletí roku příštího a sloužit by měla od začátku roku 2018.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené