Přeskočit na obsah

Novinky z OPTY 2007

Štěrbinová lampa s digitální kamerou

Na několika expozicích různých společností – například T&J Optical Prague, s. r. o., nebo Danae Vision, v jejichž portfoliu se nacházejí také oftalmologické diagnostické a léčebné přístroje, byla k vidění štěrbinová lampa se zabudovanou CCD nebo CMOS kamerou. Slovenská společnost Danae Vision představila nejnovější štěrbinovou lampu značky Shin‑Nippon, která má mimo jiné zabudovanou CMOS kameru umožňující přenos obrazu nebo videozáznamu do počítače lékaře. Oftalmolog si tak může vést databázi pacientů s možností ukládání a archivace obrazových záznamů, které mu umožní lépe stanovit diagnózu a sledovat průběh léčby pacienta. Propojení kamery s počítačem je velmi jednoduché pomocí USB kabelu. Společnost Shin‑Nippon se také chystá uvést na trh nový bezkontaktní tonometr, který bude novinkou na příštím veletrhu OPTA.

Vyspělé technologie Carl Zeiss

Polatest E II je nový přístroj určený pro měření subjektivní refrakce. Jednotlivé testy – optotypy – určené pro zkoumání kvality zraku jsou sdruženy do čtyř funkčních skupin, které umožňují cílené a rychlé vyšetření. Modul MONO obsahuje monokulární znaky, ASTI slouží k měření a korekci astigmatismu, BINO obsahuje binokulární testy a poslední skupinou jsou Speciální testy. Každý lékař si může sestavit individuální sled testů podle svých představ a zvyklostí. Obsluha pomocí dotykové obrazovky nabízí jednoduché a přehledné ovládání. Polatest E II umožňuje rovněž využití generace optotypů pro pozitivní polarizaci.

Další novinkou na stánku společnosti Carl Zeiss, spol. s r. o., byl nový multifunkční přístroj i.Profiler, který využívá technologie „wavefront“ (vlnoplocha). Je určen pro měření objektivní refrakce (autorefrakce), keratometrie a kompletní topografie rohovky. Přístroj dokáže určit refrakci pro různé průměry pupily v závislosti na intenzitě osvětlení – jak při běžném denním světle, tak při zhoršených světelných podmínkách. Lze tedy stanovit hodnotu sféry i cylindru, ale navíc také aberace vyšších řádů, jako je koma nebo sférická aberace, které jsou častou příčinou snížené kvality vidění pacienta. Pomocí technologie wavefront tak lze změřit mnohem více údajů o očních vadách pacienta a vyhotovit optimální čočku pro korekci a lepší viditelnost i za snížených podmínek.

Pomocník pro slabozraké

Společnost Sagitta Ltd., s. r. o., která již dlouhodobě dodává na český i slovenský trh lupy a pomůcky pro slabozraké, ve svém historicky největším veletržním stánku představila ruční přenosnou digitální lupu LOOKY o hmotnosti pouze 200 g. Lupa s LCD displejem, CCD kamerou, osvětlením a čtyřnásobným nebo osminásobným zvětšením je určena především pro slabozraké na čtení textů a prohlížení obrázků. Má velmi jednoduché ovládání a také funkci umožňující „zmrazení“ snímaného obrazu. Ten lze nastavit do režimů kontrastního pozitivu nebo negativu, režimu čtení textu a barevného „fotorežimu“ pro prohlížení obrázků v plných barvách. Digitální lupa může být napájena jak síťovým adaptérem, tak i běžně dostupnými tužkovými bateriemi.

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 6/2007, strana B4

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené