Novinky ve světě optiky
Komplexní ultrazvukové vyšetření oka
Nejnovější ultrazvukový přístroj US-4000 japonské firmy NIDEK prezentovala na veletrhu OPTA 2008 společnost OCULUS, spol. s r.o. Zařízení slučuje tři různé druhy vyšetření – biometrii (A-scan), která slouží pro měření rozměrů oka (axiální délky bulbu, hloubky přední komory, tloušťky čočky a délky sklivce), a následný výpočet velikosti nitrooční čočky (již od výrobce je definováno několik vzorců pro výpočet). Dále umožňuje provádět tzv. B-scan, tedy klasické ultrazvukové vyšetření oka, jehož výsledky lze zobrazit na barevném LCD displeji s vysokým rozlišením a ihned vytisknout pomocí vestavěné termotiskárny. Třetím vyšetřením je pachymetrie – měření tloušťky rohovky ultrazvukovou sondou s přesností ± 5 μm. Jedná se o první přístroj na trhu, který nabízí komplexní ultrazvukovou diagnostiku oka.
Testování pomocí LCD optotypů
Na stáncích mnoha společností byly k vidění moderní systémy pro testování zrakové ostrosti a dalších zrakových funkcí využívající obrazovek s tekutými krystaly – LCD optotypy, které na rozdíl od konvenčních projektorů nabízejí více testů, možnost použití v běžných světelných podmínkách a jednoduchý upgrade a integraci nových poznatků.
Společnost SPIRIT MEDICAL, spol. s r.o., představila přístroj Smartchart CP-400 využívající nejen klasické Snellenovy optotypy, ale rovněž speciální optotypy pro pacienty se senilní makulární degenerací, separované optotypy či optotypy pro hluchoněmé. Obsahuje také testy pro vyšetření astigmatismu, binokulárních funkcí, barvocitu, dále dokumentované vyšetření kontrastní citlivosti v závislosti na prostorových frekvencích, signální světla pro řidiče, Amslerovy mřížky nebo testy fixační disparity. Optotyp poskytuje kompletní sadu testů pro vyšetření zrakových funkcí dětí předškolního i školního věku a pro vyšetření strabismu.
Čtecí systémy pro seniory a slabozraké
Především zrakově postiženým studentům, žákům a všem mladým lidem postiženým očními vadami je určeno čtecí zařízení TOPOLINO click (výrobce Reinecker Reha-Technik, Německo), které do České republiky dováží společnost Unioptik, spol. s r.o. Na pohyblivém rameni (otáčení až do 270°) je umístěna kamera s automatickým zaostřováním, kterou lze prakticky libovolně polohovat, podle potřeby uživatele. Všechna nastavení kamery pro čtecí i prostorový mod lze odděleně uložit. Flexibilní mobilní systém umožňuje plnobarevné zobrazení, dále zobrazení černobílého negativu/pozitivu nebo zelenočerného, žlutočerného či žlutomodrého negativu. Pevně nastavená vzdálenost čočky a výkonné LED diody zaručují společně s ovládáním zoom na hlavě kamery pohodlné používání přístroje. Systém rovněž umožňuje focení a lze jej snadno připojit k počítači, notebooku či televizi.
Kompenzační pomůcky pro zrakově postižené a pro seniory představila také společnost Spektra. Jednoduchá kapesní kamerová lupa Compact+ až s desetinásobným zvětšením a s hmotností pouhých 300 g je použitelná zejména při běžných činnostech mimo domov. Uživatel může číst s lupou položenou na předloze, nebo ji může držet za výklopnou rukojeť nad čtenou předlohou. Pod lupou lze rovněž psát – například vyplnit složenku nebo podepsat se. Momentovým tlačítkem lze text či obrázek znehybnit. Digitální lupa může být napájena jak síťovým adaptérem, tak i běžně dostupnými tužkovými bateriemi (vydrží tři hodiny provozu).
Technicky vyspělejší přenosná lupa Fusion má integrovanou kameru ve tvaru počítačové myši – pravé tlačítko přepíná režimy čtení, levé je programovatelné, kolečko umožňuje nastavit zvětšení (sedmi- až 17násobně). Přístroj může pracovat v režimu TextStretch, který slouží k roztažení textu ve vodorovném směru. Kamerou lze dobře číst na oblém povrchu i v hůře přístupných místech – například na hřbetu knihy. Tato lupa je vhodná k použití především na cestách, v zaměstnání nebo při studiu.
Moderní vyšetřovna
Automatizovaný systém japonské společnosti TOPCON – unikátní propojení digitálního foropteru CV-5000 a LCD optotypu CC-100 P s polarizačními testy – se stal vítězným výrobkem v kategorii optických přístrojů na mezinárodním veletrhu optiky SILMO 2007 v Paříži. Nový foropter s rychlou a tichou mechanikou je vybaven čtyřmi LED diodami, které zabezpečují dokonalé osvětlení pro čtení nablízko. Hlavu foropteru je možno naklonit k zajištění přirozeného držení těla během testu. Velkým pomocníkem v průběhu měření subjektivní refrakce je programovatelnost a individuální nastavení testů a možnost zobrazení informací a schémat k refrakčním vadám pro dokonalejší vysvětlení pacientovi. Systém na brněnském veletrhu představila společnost GEODIS BRNO, spol. s r.o., která je exkluzivním distributorem výrobků firmy TOPCON. Ta v současné době připravuje prototyp zcela nového přístroje – autokeratorefraktometru v kombinaci s tonometrem a pachymetrem.
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 6/2008, strana A9
Zdroj: