Přeskočit na obsah

Novinky v Etickém kodexu AIFP

Povinností Etické komise AIFP dle znění Etického kodexu AIFP je provádět každoroční revizi Kodexu a upravit ho v případě změn legislativy či nových pravidel European Federation of Pharmaceutical Industries and Associations (EFPIA).

Poslední podstatné změny v Kodexu reagující na doporučení EFPIA se týkaly zejména pravidel pro organizování neintervenčních studií a také používání konzultantů. Jejich společným znakem byl tlak na transparentnost spolupráce farmaceutického průmyslu se zdravotnickými odborníky.

Mezi nové povinnosti společností organizujících neintervenční hodnocení byla zařazena povinnost poskytnout výsledky hodnocení účastnícím se lékařům a také AIFP (na vyžádání). Dále byla omezena případná role obchodních zástupců společností v organizování a provádění neintervenčních hodnocení, aby byla zdůrazněna výzkumná povaha těchto projektů.

Byla zavedena povinnost společností požadovat po spolupracujících zdravotnických odbornících používání prohlášení o spolupráci s farmaceutickými společnostmi v případě, kdy veřejně vystupují či publikují ohledně témat, která byla předmětem spolupráce.

Probíhající revize i provedené změny v Kodexu jsou důkazem, že se jedná o živý dokument, jenž flexibilně reaguje na vývoj ve společnosti.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené