Novinky v biomechanice nohy u SDN
Jednou z mnoha komplikací diabetu je syndrom diabetické nohy, který je zcela jasně definován. I přes snahu o důslednou edukaci diabetiků a včasně zahájenou prevenci se stále projevují různá stadia syndromu diabetické nohy. Na vznik ulcerací má vliv mnoho faktorů, včetně zevních. Chceme‑li přistupovat k léčbě syndromu diabetické nohy odpovědně, neměli bychom zapomínat na vyhodnocování biomechaniky pohybu a zátěže nohy u všech diabetiků.
Noha člověka je určena z biomechanického hlediska k tomu, aby dokázala absorbovat energii dopadu, a svým tvarem je následně schopna provést dynamický odraz vpřed. Na základě zjištěných antropometrických měření nohou v následné provázanosti na pohyb v kloubech dolní končetiny vznikla typologie nohy s důrazem na biomechaniku. V průběhu doby se objevily různé variace a postupy vyšetřování. Chceme‑li přistupovat k léčbě syndromu diabetické nohy odpovědně, musíme se zasadit o včasné screeningové vyšetření všech diabetiků v různých časových intervalech. Jde‑li o diabetika stabilizovaného bez jakýchkoli příznaků neuropatie nebo ischémie, je vhodné provést PC scan, a pokud je nález fyziologický, postačil by interval v odstupu jednoho až dvou let. Předpokladem je však pravidelné vyšetření nohou diabetologem v diabetologické poradně, kterou pacient navštěvuje.
U osob se syndromem diabetické nohy je vhodné screeningové vyšetření opakovat v odstupu šesti měsíců a nespokojit se jen se screeningem, ale provést vyhodnocení efektu stélky nebo obuvi s aplikací senzorů. Vyšetřeni by měli být všichni pacienti, kteří mají různé deformity prstců, zarůstání nehtů, calus, kuří oka, hyperkeratózy, omezení hybnosti, bolesti zad atd.
Screeningové vyšetření je jednoduché. Předpokladem je samostatná chůze pacienta, který chodí po tenzometrické nášlapné desce, která snímá tlaky na ploskách nohou pomocí piezoelektrických krystalů a signál zpracuje do digitální podoby. Výstupní obraz je možné sledovat ve 3D obrazu barevně a také převést do číselné a grafické hodnoty s návrhem stélky.
Stélka zhotovená na základě PC scanu je schopna nejen chodidlo stabilizovat, ale provést redistribuci tlaku, aby došlo ke snížení tlaku v místech nejvyššího zatížení, a to tak, aby se eliminovala možnost ulcerace. U pacientů se syndromem diabetické nohy je nutné v odstupu šesti měsíců provést validaci efektivity léčby (obuvi, stélky) pomocí senzorů vložených do obuvi, které dokáží vyhodnotit rozložení tlaku, zda je odpovídající, nebo zda je třeba stélku upravit.
Vyšetření statiky a dynamiky plosky nohy na PC scanu lze rozdělit do tří fází:
| screeningové vyšetření – přesná identifikace oblastí rozložení tlaku s určením dynamického typu chodidla nebo s určením rizika ulcerace v místech vysokého tlaku
| validace léčby – provedení vyšetření v obuvi s aplikací senzorů – vyhodnocení efektu stélky, rozložení tlaku, ev. možnost úpravy a následného testování
| vyhodnocení parametrů chůze pomocí krokového chodníku se záznamem chůze pomocí kamerového systému – sofistikované vyšetření mobility za účelem nejen úpravy obuvi, ale hlavně nácviku správného stereotypu chůze
K volbě správných korekčních nebo kompenzačních prvků, tvaru stélky a vhodného typu obuvi, ale i účinné a efektivní terapie formou rehabilitace a cvičení je důležité provést komplexní vyšetření pohybového aparátu a doplnit klinické vyšetření záznamem chůze pomocí kamerového systému.
Pokud skutečně chceme přistupovat k léčbě syndromu diabetické nohy odpovědně, musíme se zasadit o včasné screeningové vyšetření všech diabetiků. Sledujeme pravidelně stav očního pozadí, hodnoty glykémie, glykovaného hemoglobinu, renální funkce, ale velice málo pozornosti se v běžné praxi věnuje stavu nohou. Noha, stélka a bota tvoří biomechanický celek. Současná praxe ukazuje, že profylaktickou obuv diabetikovi předepisuje diabetolog, vložku ortoped nebo rehabilitační lékař, ale odpovědné vyhodnocení nálezu s cílem minimalizace tlaku v oblastech výskytu maximálního zatížení s následnou validací léčby vykonává jen velmi malé procento specialistů.
Screeningové vyšetření na PC scanu včetně antropometrických měření by mělo být součástí prevence všech diabetiků nejen u SDN, tak aby bylo dosaženo účelné léčby v závislosti na možnosti nápravy chybné biomechaniky pohybu a zátěže nohy.
Zdroj: