Přeskočit na obsah

Novinka pro boj s hepatitidou C

V prestižním časopisu the New England Journal of Medicine vyšel článek, jenž říká, že přidáním experimentálního léku ke standardnímu léčebnému postupu virové hepatitidy C lze docílit více než dvojnásobného zvýšení pravděpodobnosti vyléčení pacienti.

Nové experimentální molekuly jsou hned dvě, boceprevir a telaprevir. Obě nyní prověřuje FDA i EMA ve zrychleném čtení, vědci se domnívají, že dojde k jejich schválení. Hepatolog z University of Chicago School of Medicine dr. Donald Jensen si pochvaluje, že „to je poprvé, co můžeme být tak optimističtí v případě tohoto opravdu složitého viru.“

Boceprevir prošel dvěma placebem kontrolovanými studiemi, jež zahrnuly stovky pacientů s virovou hepatitidou C, kteří dostávali čtyřtýdenní stávající standardní léčbu a byli náhodně rozděleni do skupiny s boceprevirem nebo placebem. Po 44 týdnech léčby přestaly být krevní testy na přítomnost aktivní hepatitidy C ve skupině s boceprevirem dva‑ až třikrát častěji pozitivní ve srovnání s placebovou skupinou. Obě studie nebyly identické, jedna zahrnovala pacienty již dříve léčené pro virovou hepatitidu C, druhá pacienty ještě neléčené. Nicméně obě došly k podobným závěrům, ve skupině s boceprevirem byla terapie účinná ve dvou třetinách případů, ve skupině s placebem ve 21 až 38 % případů.

Přidání bocepreviru ke standardní terapii s sebou přináší nežádoucí účinky v podobě anémie, trpěla jí téměř polovina pacientů s boceprevirem ve srovnání s 20 až 29 % pacientů v placebové větvi. Nicméně vědci upozorňují, že anémie je dnes již dobře léčitelná. Boceprevir i telaprevir jsou účinné pouze u genotypu 1 hepatitidy C, ta však představuje tři čtvrtiny všech těchto hepatitid.

                                                                                                                                         ija

Zdroj: MEDICAL TRIBUNE

Sdílejte článek

Doporučené