Noví čestní členové České kardiologické společnosti
V průběhu slavnostního zahájení letošního jubilejního XV. výročního sjezdu České kardiologické společnosti v Brně bylo uděleno čestné členství této odborné společnosti pěti významným kardiologům:
Prof. MUDr. František Boudík, DrSc., emeritní přednosta II. interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, se věnoval nejprve respiraci, plicní hypertenzi a cor pulmonale, od poloviny 70. let minulého století pak kardiologii, a to zejména problematice ischemické choroby srdeční; od osmdesátých let se zabývá mapováním srdečních potenciálů.
MUDr. Jan Bytešník, CSc.,vedoucí Antiarytmického oddělení Kliniky kardiologie IKEM v Praze, se po řadu let věnuje problematice srdečních arytmií a jejich medikamentózní a především nemedikamentózní léčbě (1. implantace ICD, 1. implantace ICD s endovasálním zavedením elektrody, 1. implantace ICD s biventrikulární stimulací, 1. selektivní katetrizační ablace síňokomorové spojky – WPW syndromu, 1. selektivní katetrizační ablace komorové tachykardie atd.).
Prof. MUDr. Jaromír Hradec, CSc., zástupce přednosty III. interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze a vedoucí její kardiologické skupiny, patří k průkopníkům echokardiografie u nás, ale je znám i jako předseda (1995–2005) a současný místopředseda České kardiologické společnosti; byl též členem výboru Evropské kardiologické společnosti a získal její stříbrnou medaili.
MUDr. Ivo Stolz, FESCR, který až do roku 2002 pracoval v pražském IKEM jako vedoucí Pracoviště klinické rehabilitace, se věnoval především primární a sekundární prevenci ischemické choroby srdeční a diabetu, rehabilitačním programům pro kardiaky a diabetiky a hodnocení výkonnosti a psychosociální adaptace.
MUDr. Jan Škovránek, CSc. primář Dětského kardiocentra v Praze‑Motole, působí na tomto pracovišti od jeho vzniku v roce 1977; významně se zasloužil o vynikající výsledky péče o děti s vrozenými srdečními vadami jak v rámci Dětského kardiocentra, tak i v celostátním měřítku tím, že spolu s prof. Šamánkem prosadil a zavedl program prenatální diagnostiky těchto vad a přispěl ke konstituování oboru prenatální kardiologie u nás.
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 17/2007, strana A5
Zdroj: