Novela zákona o registraci sester – je to výhra?
Parlament nedávno schválil tzv. malou novelou zákona č. 96/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání. Novela obsahuje řadu změn technického charakteru, ale také změny, které se dotknou větší části zdravotnických pracovníků. Především ruší různé typy sanitářů a ponechává sanitáře jako jeden univerzální obor.
Další změna se týká sester se specializovanou způsobilostí pro intenzivní péči. Pokud jsou členkami výjezdové skupiny zdravotnické záchranné služby nejméně v rozsahu alespoň poloviny týdenní pracovní doby po dobu 5 let v posledních 6 letech, získají kvalifikaci zdravotnického záchranáře. Právě tohle byl sporný bod, kvůli němuž senátoři zákon poslancům vrátili. Nicméně tento krok byl prý diskutován s odbornými společnostmi a poslanci schválili novelu v původním znění. Sestra, která takto získá kvalifikaci záchranáře, bude kompetentní k výkonům záchranáře, a tím pádem si možná platově polepší.
Záchranky si rovněž polepší, záchranářů je nedostatek, a tímto způsobem získají nové. Jenže co se sestrou, která pracuje na záchrance 10 let v úvazku 0,3 nebo 3 roky na 1,0? Hodinově de facto odpracovala stejně, ale kvalifikaci záchranáře nezíská. Sestry s kvalifikací záchranáře, pokud si budou chtít udržet i registraci v oboru sestra, musejí splnit pro každé povolání požadovanou praxi a 40 kreditů z celoživotního vzdělávání.
To také není moc příjemné. Velká očekávání měli podle diskusních ohlasů zdravotničtí asistenti, také oni mají v novele změnu. Výkon povolání ZA je nově definován takto: „Za výkon povolání zdravotnického asistenta se považuje poskytování ošetřovatelské péče pod odborným dohledem všeobecné sestry nebo porodní asistentky; ošetřovatelskou péči spojenou se sebeobsluhou a uspokojováním základních potřeb pacientů může zdravotnický asistent provádět bez odborného dohledu.
Dále se zdravotnický asistent ve spolupráci s lékařem podílí na preventivní, léčebné, rehabilitační, neodkladné, diagnostické a dispenzární péči.“ Věta „ošetřovatelskou péči spojenou se sebeobsluhou a uspokojováním základních potřeb pacientů může zdravotnický asistent provádět bez odborného dohledu“ je nová. Změní tahle definice postavení ZA na pracovním trhu? Já nějak nevím, co si pod tím mám představit. Jakože umýt a nakrmit pacienta může ZA samostatně? V sociálních službách toto běžně provádějí pracovníci s rekvalifikačním kursem.
Dalším hojně diskutovaným bodem jsou kompetence sester. Parlamentní listy v pátek uvedly: „Pracovní kompetence zdravotních sester by se měly zvýšit. Poslanecká sněmovna dnes přehlasovala veto Senátu k novele, která to umožní. Pokud začne novela platit, měla by umožnit sestrám vykonávat některé činnosti před získáním specializované způsobilosti, přičemž pojišťovny jim je zaplatí. Ministerstvo očekává, že lepší podmínky přivedou do oboru nové zájemkyně.“
Nejsem si jistá, jestli sestry vědí, že novela zákona jako taková žádné kompetence neobsahuje. Činnosti jsou záležitostí vyhlášky 55/2011 Sb., jež by měla na novelu zákona reagovat. Jestliže nevíme, které činnosti to budou, těžko soudit, zda přilákají do oboru více sester. Osobně bych však chápala rozhořčení sestry, která absolvovala náročné specializační studium, nad tím, že její kolegyně může dělat téměř totéž bez specializace.
Poslední změna, na niž nelékařské profese čekají, je prodloužení registračního období na 10 let a snížení poplatku za vyřízení registrace o 400 korun. Celkem úsměvné mi přijde, že důvodem pro prodloužení registračního období byla naprostá přetíženost registru. V tomto případě se domnívám, že novela registru už příliš neulehčí, protože mnoho registrací končí právě teď. Řada sester nemohla čekat a musela si žádost podat. I když – říká se: „Pozdě, ale přece.“
Snad se tedy brzy dočkáme. Novela poměrně jasně praví, že kdo má momentálně podanou žádost, vyřídí mu ji podle současného předpisu – tedy za 500 Kč a na 6 let a následně mu bude prodloužena o 4 roky. U osvědčení k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu, platných ke dni účinnosti tohoto zákona, se doba platnosti také prodlužuje o 4 roky.
Čili, komu bude registrace končit např. letos v září, nemusí už žádat (za předpokladu souhlasu prezidenta), bude mu o 4 roky prodloužena. Komu registrace vyprší začátkem června, ten už by si měl žádost momentálně podat (za 500 Kč), anebo může kalkulovat s tím, že prezident podepíše, a žádost nepodat. Kdo má momentálně žádost podanou, získá registraci na 6 let + 4 roky navíc, jestliže novela vstoupí v platnost. Ovšem 400 Kč bohužel zpátky nedostane.
Milé kolegyně a kolegové, co vy na to? Která změna vám ulehčí život? Jestliže to bude pouze prodloužení registračního období a snížení poplatku za registraci, pak je skoro škoda, že novela nebyla schválena už v loňském či předloňském roce pouze s touto změnou.
V současnosti pracuje na MZ komise odborníků, která připravuje tzv. velkou novelu zákona, takže se dá předpokládat, že změny nekončí: co změnila tato „malá“ novela, může „velká“ opět zrušit.
Lenka Šnajdrová
Autorka je všeobecná sestra a administrátorka serveru www.osetrovatelstvi.info
Lenka Šnajdrová
Zdroj: MEDICAL TRIBUNE