Přeskočit na obsah

Novela má umožnit poskytnout centrovou péči více pacientům

Poskytnout centrovou péči většímu počtu pacientů a rozšířit spektrum užívaných léků má umožnit novela zákona o léčivech, kterou Poslanecká sněmovna po schválení 9. listopadu poslala do Senátu. Současný mechanismus automaticky snižuje referenční cenu biosimilars o 15 procent a generik o 32 procent. Novelou se sníží u biosimilars o 30 procent a u generik o 40 procent. Podle propočtů ministerstva zdravotnictví to systému uspoří do tří let kolem dvou miliard korun. Farmafirmy to zpochybnily, podle nich dosáhnou úspory nejvýše 200 milionů korun.

 

Ministr Svatopluk Němeček novinářům před schvalováním novely poslanci řekl, že takový tlak, jakému čelil v posledních týdnech ze strany farmaceutických firem a dokonce i zastupitelských úřadů některých zemí, za celou dobu ve funkci ministra nezažil. „Situace, kdy by kvůli nemravným ziskům farmaceutických firem byla ohrožena dostupnost potřebných léků pro pacienty s vážným onemocněním, je pro mě nepřijatelná,“ uvedl. Ministr očekává, že od ledna 2017 by novela mohla nabýt účinnosti.

„Výrobci léků své zisky investují do extrémně drahého vývoje léků, které následně zachraňují životy milionů lidí. Pokud pan ministr zdravotnictví označuje zisky výrobců za nemravné, znevažuje prostředky a úsilí, které vývoj nových léků stojí,“ sdělil MT ředitel ČAFF Martin Mátl. Podle firem povede novela k nárůstu reexportů, českým pacientům budou chybět léky.

„Ano, průmysl se velmi snaží, aby můj pozměňovací návrh nebyl přijat. Šlápli jsme jim na kuří oko, jde jim o hodně peněz,“ reagoval pro MT profesor Vyzula. Osobně jednal s ředitelem Mátlem, firmám prý hlavně vadí pozměňovací návrh poslance MUDr. Jiřího Běhounka, který zasahuje do pravomocí distributorů. Ti budou muset dodat na základě požadavku lékárny přípravek do dvou pracovních dnů. Zejména menším lékárnám nyní řadu přípravků nedodávají. Výrobci budou muset léky poskytnout distribučním firmám jen v rozsahu jejich tržního podílu. Má je to chránit před neobvyklými objednávkami. „Takže průmysl straší a plaší lidi, jako obvykle. Ničeho se nebojím, protože návrh na snížení maximálních cen biosimilars a generik jde souběžně s úpravou reexportů. A pokud již dnes někdo straší, že léky nebudou, pak bude porušovat zákon, a to je trestné,“ řekl profesor Vyzula.

Podle Mátla může mít pozměňovací návrh profesora Vyzuly zásadní negativní dopad v tom, že zpomalí a omezí vstup nových biosimilárních přípravků a generik na český trh. Výrobci je budou uvádět do ČR se zpožděním až několika let, aby zabránili referenčnímu snížení cen. Novela podle Mátla také podpoří reexporty. Nyní patří ceny léků v ČR mezi nejnižší v EU. Navržený pokles cen jejich atraktivitu pro reexport ještě zvýší.

ČAFF v průzkumu provedl srovnání cen například u přípravku Zarzio, biosimilárního filgrastimu, který se používá jako podpůrná léčba u onkologických onemocnění. Jeho cena je v ČR 5 245 Kč, zatímco v sousedním Německu dosahuje až 22 102 Kč. Podle ČAFF je tak kvůli vysokému rozdílu cen velmi pravděpodobné, že tento lék poputuje místo do českých lékáren na německý trh.

Podle dat Všeobecné zdravotní pojišťovny je ale například biosimilární infliximab levnější než originál v Dánsku o 40 procent a ve Švédsku o 45 procent. V Česku je nyní levnější o 15 procent. Ani při navržených 30 procentech tedy nedosáhne úrovně jiných zemí.

Němeček k předložené novele uvedl, že cílem ministerstva je zajistit udržitelnost financování nákladné léčby a zachovat její dostupnost pro všechny pacienty, kteří ji potřebují. Náměstek ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny MUDr. JUDr. Petr Honěk potvrdil, že centrová péče patří mezi nejrychleji rostoucí segmenty, letos by jen u VZP měly náklady na ni přesáhnout devět miliard korun. „Snížením vstupní ceny centrových léků by došlo k zásadní úspoře, novelu tedy rozhodně podporujeme,“ řekl.

„Centrovou péči loni v ČR dostávalo 46 000 pacientů, počty rychle rostou, v roce 2009 jich bylo 25 208. Celkem se za posledních sedm let léčilo v centrech 99 650 pacientů,“ upřesnil ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky docent Ladislav Dušek.

Úspěšnost léčby například v onkologii je v českých centrech podle dat statistiků vyšší, než uvádějí registrační studie. Více pacientů se vyléčí, více jich dlouhodobě přežívá, potřebují doživotní léčbu. „Rostoucí náklady na léčbu jsou vlastně jakousi cenou za úspěch současné medicíny, cenou za prodlužující se dobu života. I proto je nutné hledat všechny prostředky, které umožní dlouhodobě léčit stále vyšší počet těžce nemocných,“ shrnul Dušek.

Podle novely schválené Poslaneckou sněmovnou bude ministerstvo zdravotnictví vytvářet seznam léků na základě zpráv z lékáren. Seznam zveřejní ve věstníku. Firmy, které budou chtít lék ze seznamu vyvézt, to budou muset předem ohlásit. Ministerstvo bude moci vývoj omezit nebo zakázat. Rozhodnutí bude muset vydat do 15 pracovních dnů. Vládní novela zavádí za nedovolený vývoz sankce až 20 milionů korun nebo zákaz činnosti pro distributory až na dva roky, což se rovná jejich likvidaci. Ministerstvu umožní reagovat už na hrozící výpadek, dosud mohlo zakročit až při skutečných výpadcích.

Ročně se v ČR distribuují léky za 70 miliard korun, jen loni se podle SÚKL vyvezlo 6,3 milionu balení za tři miliardy korun. Předmětem reexportu se léky stávají kvůli cenové regulaci, medikamenty v ČR patří k nejlevnějším v EU. Týká se to přípravků na léčbu onkologických malignit, nemocí srdce a cév či neurologických přípravků.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené