Přeskočit na obsah

Nové způsoby léčby těžkých zlomenin žeber

Výměna informací o léčbě těžkých poranění je cílem Traumatologického dne – odborné konference, která se konala 24. května v pražském hotelu Globus. Akci již posedmé pořádala Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (FNKV). Letošním tématem byla rozsáhlá poranění hrudníku a nové způsoby léčby.

„Výjimečnost této konference spočívá především v tom, že se zde setkávají lékaři různých odborností, kteří se na léčbě těžkých poranění podílejí. Informace a zkušenosti si zde vyměňují traumatologové, chirurgové, intenzivisté, ortopedi, rentgenologové a lékaři dalších odborností,“ říká doc. MUDr. František Vyhnánek, vedoucí lékař traumatologického centra FNKV, pořadatel a předseda konference. Osobně vyzdvihuje především vzájemnou komunikaci traumatologů a chirurgů, tedy lékařů těch odborností, jež se na péči o zraněného nejvíce podílejí.

První ročník Traumatologického dne vznikl na popud docenta Vyhnánka při příležitosti 10. výročí zahájení činnosti traumatologického centra ve FNKV. Traumatologický den je jedinou celostátní odbornou konferencí o traumatologii v Praze a stal se pravidelnou součástí odborných akcí České chirurgické společnosti a České společnosti pro úrazovou chirurgii. Témata jednání jsou každý rok aktualizována, letošním byla rozsáhlá poranění hrudníku. „Po končetinách je poranění hrudníku druhým nejčastějším poraněním, pocházejícím především z automobilových nehod,“ říká doc. Vyhnánek a pokračuje: „K hlavním tématům letos patří poranění hrudní aorty a zlomeniny žeber s nestabilitou hrudní stěny.“

Právě ve FNKV byla nedávno zavedena nová progresivní léčba zlomenin žeber s nestabilitou hrudní stěny. Klasická léčba představuje zajištění dýchání pomocí umělé plicní ventilace po dobu nezbytnou ke spontánnímu zhojení zlomenin. Nová metoda spočívá ve fixaci jednotlivých zlomených žeber pomocí titanových plíšků. Tento postup má oproti tradiční léčbě řadu významných výhod. „Hlavní výhodou je, že můžeme pacienta již za 24 hodin od operace odpojit od plicní ventilace a pacient začíná dýchat spontánně sám. Při klasické léčbě může být pacient připojen na umělou plicní ventilaci i řadu týdnů a hrozí mu infekce a další zdravotní komplikace,“ říká doc. Vyhnánek.

Další zásadní výhodou nové metody je významně kratší hospitalizace. Přestože při fixaci žeber titanovými plíšky musí pacient podstoupit operaci, výhody nového postupu zásadně převažují. V současné době se nová metoda používá kromě FNKV také ve FN Brno, FN Ostrava a testuje se ve FN v Plzni. „Snažíme se, aby se tato moderní léčebná metoda nyní rozšířila po celé České republice,“ říká doc. Vyhnánek a dodává: „Je nejen výhodná z pohledu uzdravení pacienta, ale je také lacinější než klasická léčba, a to díky rychlejšímu uzdravení pacienta (kratší době hospitalizace) a menšímu výskytu zdravotních komplikací.“

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené