Nové trendy v léčbě borreliózy
Letos se má situace ještě zhoršit. Klíšťat díky teplé zimě přezimovalo na hostitelích – zejména myších a ptácích – mnohem více než v jiných letech. Již od časného jara se lidé mohou s klíšťaty setkat nejen v přírodě, ale i v městských parcích, na horách a jiných netradičních místech. Ve srovnání s loňským rokem zdravotníci registrují další nárůst onemocnění klíšťovou encefalitidou i borreliózou. nejvíce případů přitom každoročně přibývá až v období prázdnin.
několik výzkumných institucí se spojilo a připravilo projekt, díky kterému by měl být detailně zmapován výskyt klíšťat a ohniska klíšťové encefalitidy, lymeské borreliózy a případně dalších klíšťaty přenášených původců nákaz. V současné době se mapování koná v jižních Čechách. „Projekt by měl být v budoucnu rozšířen na celé území České republiky. Turisté tak získají informace o tom, kterým lokalitám je lepší se vyhnout a které jsou naopak málo rizikové,“ řekl doc. RnDr. Ladislav Burýšek, Ph.D., odborník na problematiku nemocí přenášených klíšťaty a spoluautor projektu. V loňském roce bylo podle údajů serveru www.gate2biotech.cz nejvíce klíšťat infikovaných virem klíšťové encefalitidy v Jihomoravském a Středočeském kraji, kde jejich výskyt v ohniscích dosahoval až 45 %. naproti tomu téměř třetina klíšťat infikovaných borreliemi pocházela z Ústeckého kraje. „Lidé by se měli před cestou do přírody chránit dostatečným oblečením, uzavřenou obuví a repelenty. Pokud jsou přesto napadeni klíštětem, měli by je co nejdříve odstranit – nejlépe pinzetou kýváním do stran. Klíště však nesmějí rozmáčknout ani se ho nesmějí dotýkat rukou. Ranku je pak v každém případě třeba dezinfikovat,“ upozornil L. Burýšek.
Krátkodobá terapie antibiotiky
K léčbě klíšťové encefalitidy, tedy virového zánětu mozku, zatím neexistují účinná virostatika. Lidé se před touto nebezpečnou nemocí mohou chránit očkováním. nové trendy se však objevily v léčbě lymeské borreliózy. Situace v Evropě je velmi komplikovaná. Onemocnění zde způsobují minimálně čtyři různé kmeny borrelií, zatímco v USA pouze jeden. V ČR proto nemohou být bezvýhradně použity výsledky velkého množství amerických klinických studií. navíc se stále častěji objevují rezistentní kmeny borrelií, nejčastěji vůči antibiotikům penicilinového typu. nicméně s rostoucím množstvím antimikrobiálních přípravků se rozšiřují také možnosti účinné terapie.
nové trendy v léčbě borreliózy se netýkají pouze volby nových antimikrobiálních léků, ale také délky jejich aplikace. První příznaky borrelióz jsou v ČR standardně léčeny antibiotiky podávanými po dobu 14 až 21 dnů. Z výsledků mnoha evropských, ale i amerických klinických studií však vyplývá, že prakticky stejného léčebného efektu lze dosáhnout i krátkodobou, maximálně desetidenní antibiotickou terapií. Takový přístup je nejen šetrnější pro zdraví pacienta, ale znamená i nemalé úspory nákladů zdravotních pojišťoven. Podle studie provedené v Izraeli je preventivně – ihned po kousnutí infikovaným klíštětem – aplikována spolehlivě účinná pouze čtyřdenní dávka doxycyclinu. Podle výsledků studie nedošlo ani u jednoho subjektu k pozdějším projevům onemocnění. Pro úspěšnou léčbu případného onemocnění je nejdůležitější jeho včasná diagnóza. Přesto většina lidí klíště likviduje a zbavuje se tak možnosti velmi rychle určit riziko nákazy přímo z klíštěte pomocí moderních technologií. nerozmáčknuté klíště lze vložit do neprodyšně uzavřeného igelitového sáčku a odeslat do specializovaných laboratoří společnosti Gen‑Trend v Českých Budějovicích. Informaci o přítomnosti či nepřítomnosti původců onemocnění zájemce obdrží nejpozději do pěti dnů od doručení vzorku.
www.gate2biotech.cz
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 21/2007, strana B3
Zdroj: