Nové technologie pomáhají v léčbě diabetiků
Konference podobného typu se konají již mnoho let v USA, ale v Evropě jsme dosud na podobnou odbornou akci čekali. Onemocnění diabetem dostává v posledních desetiletích pandemický charakter, postihuje všechny věkové skupiny a jeho léčba i prevence se stává významným problémem na celém světě.
Rozvoj technologií představuje jednu z oblastí diabetologie, která může v budoucnu zásadním způsobem ovlivnit léčbu diabetu 1. typu. Na konferenci se diskutovalo o glukózových senzorech, inzulinových pumpách, moderních způsobech léčby a prevence hypoglykémií, transplantacích Langerhansových ostrůvků a o použití inzulinových analog. Odborný program a následné diskuse byly velmi bohaté a nelze je podrobně komentovat, rád bych se ale v krátkosti zmínil o několika nových oblastech, které mne zaujaly.
Glykemické senzory a rozvoj nanotechnologií
Senzory glykémie se bouřlivě rozvíjejí a v současné době jsou schváleny pro klinické využití. Většina z nich využívá měření glykémie z intersticiální tekutiny v podkoží. Senzor má podobu jehly a může být zaveden až šest dnů. Některé inzulinové pumpy jsou schopné přijímat výsledky glykémie, zobrazovat jejich trend na displeji, a dokonce alarmovat, případně zastavit dodávku inzulinu při hypoglykémii. Prof. Garg z USA a další řečníci ukázali, že užití senzorů vede ke snížení kolísání glykémií, sníženému výskytu hypoglykémií a ke zlepšení kompenzace diabetu. Prof. Pickup z Velké Británie, který v roce 1978 poprvé popsal klinické využití inzulinové pumpy, přednesl zprávu o bouřlivém vývoji nanotechnologií při výrobě biosenzorů, které mohou v budoucnu přispět k vývoji umělého pankreatu.
Překvapivé výsledky ohledně hypoglykémií prezentoval prof. Amiel z Velké Británie. Opakované hypoglykémie podle nich vedou ke snížení až ztrátě subjektivního vnímání hypoglykémie a k poškození CNS diabetika. Kvalitně propracovaný systém edukace a sebekontroly přináší snížení počtu hypoglykémií a přispívá k návratu vnímání hypoglykemických příhod.
Česká republika se mohla pochlubit výsledky z registru účinnosti a bezpečnosti léčby inzulinovou pumpou. Nezávisle vedený registr prokázal, že léčba pumpou je vysoce efektivní i po šesti letech použití a vede ke snížení glykovaného hemoglobinu (HbA1c) v průměru o 1,2 procenta.
Sjezdu ATTD se zúčastnilo 742 účastníků z 54 zemí z celého světa. Organizátoři se rozhodli v pořádání konference pokračovat, v roce 2009 ji budou hostit řecké Athény.
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 8/2008, strana A9
Zdroj: