Nové směry financování zdravotní péče
"Tato setkání jsou velkým přínosem a vzájemnou inspirací, protože výměna zkušeností a následná přijatá doporučení k zefektivnění systému financování zdravotní péče se promítají do konkrétních kroků našich pojišťoven," komentuje význam semináře jedna z jeho pořadatelek, tajemnice SZP ČR JUDr. Vladimíra Těšitelová.
Konkrétním výsledkem diskuse těchto odborníků mohou být nejen zlepšení smluvních vztahů a nákupu zdravotní péče, ale také konkrétní zvýšení efektivnosti fungování systému. Pro pacienty to může znamenat i kratší čekací lhůty na operace, dostatek kvalitnějších zdravotnických prostředků pro více pacientů nebo kratší čekání v ordinacích praktických lékařů, zavádění nových léků či technologií do zdravotnictví.
Jedním z hlavních témat, o němž se na semináři podrobně hovořilo, byla nejnovější iniciativa Svazu zdravotních pojišťoven ČR (SZP ČR) obsahující doporučení pro úpravy systému veřejného zdravotního pojištění v ČR.
"Systém veřejného zdravotního pojištění je po 17 let svého fungování stabilizujícím prvkem financování českého zdravotnictví, přičemž je dostatečně funkční a zdravotní pojišťovny uspokojivě zajišťují jeho administraci při nízkých provozních nákladech. Vytváření rezerv v období ekonomického růstu a naopak jejich uvolňování v době ekonomické recese vede k bilanční rovnováze systému. To ve své podstatě představuje garanci úrovně a dostupnosti poskytované zdravotní péče odpovídající potřebám pojištěnců bez ohledu na výkyvy ekonomiky. Pluralitní systém umožňuje rozvoj kvality služeb, a to jak pro pojištěnce, tak pro poskytovatele zdravotní péče," píše se v úvodu materiálu SZP ČR, který hodnotí stávající pluralitní systém veřejného zdravotního pojištění s jeho pozitivy i negativy a zároveň navrhuje soubor realizovatelných krátkodobých až střednědobých opatření, jejichž využitím může být zvýšené efektivity stávajícího systému dosaženo.
Z přednášek zúčastněných německých specialistů (Svaz zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven SRN) vyplynula velká podobnost problémů, které systémy veřejného zdravotního pojištění v EU řeší. Jsou to otázky zavádění nových technologií, udržitelnosti financování systémů a nutné úpravy systémů ve prospěch zvyšování efektivity a kvality zdravotní péče. Důležitá je zejména oblast lékové politiky, kde je nutné dosáhnout snížení tempa růstu nákladů při dostatečně rychlém zavádění nových léků do praxe.
Co mohou zástupci zdravotních pojišťoven v ČR kolegům ze zahraničí tiše závidět, je například právně zakotvená vyšší úroveň elektronizace vykazovaných zdravotních výkonů, a tím i celková rychlost zpracování a kvalita informací, ale i větší možnost vytvářet a nabízet alternativní programy motivací pro pojištěnce. Svaz zdravotních pojišťoven ČR sdružuje od 1. října 2009 všech osm zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven v České republice. Zaměstnanecké zdravotní pojišťovny poskytují služby pro cca 4,1 milionu občanů ČR.
Zdroj: Medical Tribune