Přeskočit na obsah

Nové naděje pro pacienty s roztroušenou sklerózou


Možnosti léčby roztroušené sklerózy (RS) se rozrůstají téměř exponenciálně. Je tomu dva týdny, co FDA schválila k užívání ve Spojených státech amerických první orální přípravek pro léčbu RS, fingolimod firmy Novartis. Klinické studie s tímto novým léčivem ukázaly pokles ročního počtu relapsů o 54 %, ve srovnání s interferonem beta-1a byl počet relapsů poloviční. Fingolimod je modulátor sfingosin 1-fosfátového receptoru určený k léčbě pacientů s relabující formou RS tak, aby snížil frekvenci klinických exacerbací a prodloužil čas prostý fyzické disability.

Zajímavá na tomto indikačním rozmezí je skutečnost, že se zde nemluví o "relabující remitující" formě, ale pouze o "relaxující", rovněž tak neobsahuje formulaci "pro pacienty, kteří neodpovídali na předchozí léčbu, jakou byl interferon beta-1a, 1b nebo glatiramer acetát."

Jde tedy o lék první a druhé volby, který nemá žádné "kontraindikace", ale pouze "varování a opatrnost při podání", jimiž jsou situace, kdy pacient současně trpí bradyarytmií a atrioventrikulární blokádou, infekcí, makulárním edémem, zvýšenou pozornost je pak třeba věnovat ovlivnění respiračního systému, jater, období těhotenství, monitorovat krevní tlak, přípravek může způsobit reversibilní imunosupresi.

Další sledovanou perorálně podávanou molekulou je cladribin. Jeho obrovskou výhodou je, že pacienti jej musejí užívat pouze několik týdnů v roce. Redukce ročních relapsů vyšla ve studiích 55 až 58 % v závislosti na dávce. Cladraibin způsobuje lymfopenii, k normalizaci počtu lymfocytů dochází se zpožděním jednoho roku či více od poslední dávky. Lék je schválen k užívání v Austrálii a Rusku, Evropská unie jej neschválila, v USA na schválení čeká.

Obě zmíněná léčiva jsou svým účinkem více podobná natalizumabu než interferonu či glatiramer acetátu. Dalšími léky, jimž byla věnována pozornost, jsou alemtuzumab, který se váže na CD52, což má za následek lýzu B a T buněk, daclizumab, monoklonální protilátka, jež zvyšuje počet CD56 jasných NK buněk, laquinimod, který navyšuje počet Th2 cytokinů, a teriflunomide, blokující syntézu pyrimidinů a snižující proliferaci T a B buněk bez přídatné toxicity. Dalfampridine byl FDA schválen spíše než jako lék modifikující onemocnění jako přípravek zlepšující rychlost chůze u všech typů RS.

Všechny odborné přednášky přinesly ve svém průběhu totéž sdělení - klíčovým momentem v terapii pacientů s RS je velký důraz na individualizaci terapie, časné nasazení optimální léčby, důkladné sledování pacientů a okamžitá změna terapie v případě neadekvátní odpovědi. Při volbě vhodné terapie je zapotřebí vždy brát v úvahu její rizika a výhody, krátkodobou a dlouhodobou účinnost, bezpečnost, tolerabilitu, monitoring, compliance, cenu apod.

S novými možnostmi terapie současně přicházejí i její mnohem složitější algoritmy, které postupně připravily "nespecializované" neurology o schopnost jí porozumět. Otázkou zůstává, kdo má léčbu nasadit, na jak dlouho, kdo má být pečujícím lékařem o pacienta s RS. Zdá se, že tuto roli mohou úspěšně sehrát pouze specializovaná centra, kde se na léčbě může podílet tým erudovaných a zkušených neurologů, imunologů, infektologů, zdravotních sester, uzavírá dr. Wilner svoje poznatky z kongresu.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené