Nová zbraň v boji s atopickou dermatitidou
„Mají‑li oba rodiče atopii, objeví se u jejich dětí atopická dermatitida v 81 %,“ tímto alarmujícím údajem zahájila svou přednášku na konferenci Dermatologický update MUDr. Hana Duchková, DrSc., primářka Kožního sanatoria v Ústí nad Labem. Mezi obecně známé příčiny atopické dermatitidy patří tedy genetická predispozice, dále pak imunopatologie a dysfunkce epidermální bariéry.
Pokud se narodí dítě atopické matky, je prognóza horší, protože se přenáší atopický gen na chromozomu 11q13 z matky na potomstvo. Hlavní faktor uplatňující se v imunopatologii je protilátka IgE. Důležité je vědět, že existuje propojení protilátkové imunity s buněčnou imunitou (zprostředkovaná T‑lymfocyty). Alergii na inhalační alergeny (aeroalergeny, pyly, domácí prach, roztoči) lze prokázat nejen vyšetřením krve – IgE protilátkami, ale také epikutánními kožními testy. Výsledky jsou rovnocenné. Je‑li IgE negativní, znamená to menší riziko progrese v další formy atopické dermatitidy (postižení starších děti a dospělých). Pozitivita prick‑testů (bodové testy) nemusí odpovídat klinickému stavu. Za důležitý faktor podmiňující závažnost a protrahovanost atopické dermatitidy patří dysfunkce epidermální bariéry způsobující suchou kůži. Nedostatek a nekvalita vlastních lipidů mezi buňkami rohové vrstvy způsobí nadměrné ztráty vody kůží, vysušení kůže, nabídku pro uplatnění působení sekundární infekce a možných dráždidel.
Co říkají doporučené postupy?
Základní celková léčba atopického ekzému je zpracována v „Guidelines for treatment of atopic eczema (atopic dermatitis)“ z roku 2012. V celkové léčbě atopické dermatitidy se používají antihistaminika, kortikosteroidy, antibiotika, biologika a vakcíny. Antihistaminika jsou účinnější u pacientů s dermorespiračním syndromem a také tehdy, pokud zjistíme pozitivní bílý dermografismus (po lineárním podráždění kůže vzniká zduření bílé barvy). Menší efekt antihistaminik je u samotných projevů atopické dermatitidy. Kortikosteroidy celkově aplikujeme u akutních, generalizovaných nebo recidivujících stadií (pokud dochází k závažné recidivě čtyřikrát za rok), a to maximálně jeden týden (denní dávky podle věku a tělesné váhy). Podle evropských standardů patří mezi vhodná antibiotika u atopické dermatitidy Augmentin (dávkování podle váhy a věku). „Biologika nedáváme,“ zmiňuje prim. Duchková, „studie zatím nepotvrzují jejich účinnost.“ Vakcíny se aplikují docela často, doporučují se a jsou účinnější u dětí s dermorespiračním syndromem, u samostatné atopické dermatitidy jsou účinné méně. Ze zahraničních studií vyplývá, že subkutánní aplikace je účinnější než aplikace slizniční (pod jazyk).
Protizánětlivá emoliencia
Korneoterapie znamená léčbu nejpovrchnější části kůže – rohové vrstvy. Metoda spočívá ve vyplňování prostor mezi buňkami rohové vrstvy lipidy. Některé z používaných látek pouze „ucpávají“ prostory (mikroskopické štěrbiny) mezi buňkami rohové vrstvy, patří mezi ně jednoduchá emoliencia (změkčovadla) s krátkou trvanlivostí zabránění ztrát vody (max. 4 hodiny), jiná, označovaná jako „restrukturizační“, mají výraznější trvanlivost, udržují optimální obsah vody v kůži 12 až 24 hodin. Jsou schopna nejen zvyšovat množství lipidů, ale i nahrazovat defektní skladbu vlastních lipidů aplikací přípravků s nenasycenými mastnými kyselinami (označovanými jako esenciální, člověk si je nedokáže sám vytvořit), ceramidy a dalšími aktivními látkami potlačujícími zánět. Pro názornou ilustraci si můžeme rohovou vrstvu připodobnit ke zdi tvořené cihlami a cementem. Cihly jsou buňky rohové vrstvy, cement jsou lipidy. Bez cementu nedrží cihly pohromadě, bez tuků v rohové vrstvě se ztrácí kůží více vody. Kůže je suchá, přístupná uplatnění sekundární infekce (stafylokoky, kvasinky, viry), ale i působení aeroalergenů přes kůži (novější informace) a dalších dráždidel (mýdlo, vlna).
Studie se Sensicutanem
S prof. Arenbergerem prováděla prim. Duchková studii s nesteroidním přípravkem Sensicutan (Harras‑Pharma, SRN). Jeho základní účinnou látkou je levomenol (α‑bisabolol) a heparin. Levomenol inhibuje syntézu prostaglandinu (prozánětlivý mediátor) a tlumí zánět. Heparin inhibuje uvolňování histaminu z mastocytů a tlumí zánět i svědění. „Naše studie navázala na řadu randomizovaných prací prof. Arenbergera.
Seznámili jsme se základními vlastnostmi nového přípravku. Sensicutan působí protizánětlivě, protialergicky, protisvědivě. Je vhodný pro akutní i chronické stadium, intermitentní i dlouhodobou léčbu, a to nejen u atopické dermatitidy, ale i u psoriázy aj. Zaměřili jsme se na trvanlivost optimálního obsahu vody v kůži po jediné aplikaci zkoušeného přípravku při použití moderní přístrojové korneometrické metody. Dosud zkoušíme toleranci přípravku, ale i klinické výsledky Sensicutanu u 21 nemocných převážně s atopickou dermatitidou, jinými typy ekzému a psoriázy. Účinky jsou prokazatelně dobré,“ shrnuje prim. Duchková. U akutních kožních změn je předléčení lokálními kortikoidy vhodné. Krém se aplikuje zpočátku alternativně (například tandemovou metodou, ráno Sensicutan, večer kortikoidy, s postupným přechodem na další možnou variantu – dvakrát týdně kortikoidy, ostatní dny Sensicutan, dále možný přechod na kontinuální terapii – samotný Sensicutan). Přípravek se za chvilku vstřebává a nemocní i při dlouhodobé aplikaci krém velmi dobře tolerují. Z práce prof. Arenbergera vyplývá, že po aplikaci přípravku dochází dokonce ke znatelnému zmenšení erytému o 82,4 %, ke snížení svědění o 77,3 % a snížení suchosti o 69,2 %. Z naší práce vyplývá výrazné zvýšení hydratace kůže, která přetrvává 12 hodin po jedné aplikaci ráno.
Co Sensicutan nabízí a jaké jsou výsledky hydratace kůže?
Nový přípravek přináší účinek bez nutnosti aplikace kortikoidů. Jako komplex přírodních aktivních látek nemá žádné vedlejší účinky. Doporučuje se pro akutní, intermitentní a dlouhotrvající léčbu u dospělých a dětí od 3 let. První studie vykazují velmi dobrou snášenlivost. Výsledky prim. Duchkové potvrzují rychlé zvýšení hydratace z pásma suché kůže (0–70 korneometrických jednotek, c. j.) do pásma vlhké kůže (114–79 c. j.). K maximálnímu zvýšení hydratace dochází mezi 3. a 6. hodinou po aplikaci. Pokles je pak pozvolný. Hydratace zůstává nad hodnotou kontroly za 12 hodin. Efekt tedy trvá 12 hodin. „Bylo by dobré Sensicutan aplikovat dvakrát za 24 hodin. Mohu ho doporučit na všechny zánětlivé a alergické choroby spojené se svěděním, na ekzémy různých typů, včetně atopické dermatitidy a psoriázy,“ uzavírá prim. Duchková.
Zdroj: Medical Tribune