Přeskočit na obsah

Nová vakcína proti meningokokům typu B

Meningokoková onemocnění představují výraznou hrozbu pro neočkovanou populaci. Tato onemocnění nemusejí být zavčas rozpoznána, mohou vést ke smrti během 24 hodin anebo mohou mít za následek trvalou invalidizaci nemocného.

Donedávna jsme však mohli předcházet pouze onemocněním vyvolávaným meningokoky typu A, C, Y nebo W135, přestože dominující je v současnosti N. meningitidis B, která způsobuje 60 až 70 % všech invazivních meningokokových onemocnění (IMO) v ČR s největším výskytem u dětí do jednoho roku věku a dětí předškolního věku. Již od roku 2004 je každoročně postiženo nejvíce osob IMO způsobených právě meningokokem skupiny B. Jen v roce 2011 došlo k onemocnění v 65 případech, z toho osm pacientů zemřelo. Na rozdíl od vakcín proti meningokoku typu A, C, A + C, ACWY135, které jsou k dispozici již delší dobu, byl však vývoj vakcíny proti meningokoku typu B mnohem komplikovanější a vzhledem k obrovské variabilitě kmenů se dlouho nedařilo vyvinout dostatečně účinnou vakcínu s širokým pokrytím. Dílčí úspěchy zaznamenala pouze vakcína kubánská a zejména novozélandská. V obou případech se však jednalo o vakcíny lokálního významu. Po dlouholetém výzkumu nejdále pokročily firmy Pfizer a Novartis. Jednoznačný prim však nepochybně hraje právě společnost Novartis, neboť její dvorní výzkumník Rino Rappuoli přišel se zcela novým přístupem, který se nazývá reverzní vakcinologie. Byl sekvenován genom MC58 a identifikováno 350 proteinů, které byly purifikovány a použity k imunizaci myší. Z nich bylo postupně vybráno 28 nových proteinových antigenů s baktericidní aktivitou. Čtyři z nich byly použity následně ke konstrukci vakcíny. Jedná se o rekombinantní fuzní protein NHBA (Neisseria Heparin Binding Antigen) bakterie Neisseria meningitidis skupiny B, rekombinantní protein NadA (Neisserial adhesin A) bakterie Neisseria meningitidis skupiny B, rekombinantní fuzní protein fHbp (factor H binding protein) bakterie Neisseria meningitidis skupiny B a vnější membránové vezikuly OMV (Outer Membrane Vesicle) bakterie Neisseria meningitidis skupiny B kmene NZ98/254. Na základě intenzivního programu klinických studií, z nichž řada probíhala v České republice, Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila plnou registraci této rekombinantní DNA, komponentní, adsorbované. Inovativní vakcína Bexsero je určena k ochraně proti invazivním onemocněním, která jsou způsobena Neisseria meningitidis séroskupiny B. Registrace vakcíny Bexsero se vztahuje na všechny státy Evropské unie. Vakcína je indikována k aktivní imunizaci jedinců od dvou měsíců věku a starších. Při očkování je nutno vzít do úvahy možné dopady invazivního onemocnění v různých věkových skupinách, jakož i epidemiologickou situaci a antigenní proměnlivost séroskupiny B v odlišných zeměpisných oblastech.

Na základě prvních výsledků systému typizujícího meningokokové antigeny (MATS – Meningococcal Antigen Typing System) by tato vakcína mohla mít v podmínkách ČR až 74% pokrytí, v Evropě pak 78% pokrytí. V případě jejího zavedení se dá předpokládat doporučení její aplikace již v kojeneckém věku z důvodu vysokého rizika onemocnění i úmrtí právě u kojenců.

Registraci vakcíny Bexsero je možno považovat nejen za významný milník na cestě k prevenci invazivního meningokokového onemocnění způsobeného séroskupinou B, ale z hlediska konstrukce otevírá i nové možnosti celé vakcinologie.

Vakcína má vysokou imunogenitu. Sérové baktericidní protilátkové odpovědi na všechny vakcinační antigeny NadA, fHbp, NHBA a PorA P1.4 byly hodnoceny pomocí soupravy čtyř referenčních meningokokových kmenů skupiny B. Baktericidní protilátky proti těmto kmenům byly měřeny pomocí sérového baktericidního testu založeného na lidském séru jako zdroji komplementu (hSBA). Účinnost vakcíny Bexsero nebyla v klinických studiích hodnocena. Účinnost vakcíny byla odvozena na základě demonstrace indukce sérové baktericidní protilátkové odpovědi na každý vakcinační antigen.

Z reakcí po očkování je třeba zmínit vyšší teplotu u kojenců a dětí mladších dvou let. Bezpečnost vakcíny Bexsero byla hodnocena v 8 studiích, včetně 7 randomizovaných, kontrolovaných, klinických studií se 6 427 subjekty (ve věku od dvou měsíců), jimž byla podána alespoň jedna dávka vakcíny Bexsero. Z příjemců vakcíny Bexsero bylo kojenců a batolat 4 843 a dospívajících a dospělých 1 584. 1 630 subjektů ze skupiny kojenců, které byla podána primární série vakcíny Bexsero, dostalo v druhém roce života booster dávku. U kojenců a dětí (mladších dvou let) byly nejčastější místní a systémové nežádoucí účinky pozorované v průběhu klinických studií citlivost a erytém v místě injekce, horečka a podrážděnost.

V klinických studiích na kojencích se horečka vyskytovala častěji, když byla vakcína Bexsero podána společně s běžnými vakcínami (obsahujícími následující antigeny – pneumokoková 7valentní konjugovaná vakcína, difterie, tetanus, acellulární pertusse, hepatitida B, inaktivovaná poliomyelitida a Haemophilus influenzae typu b), než když byla podána samostatně. Profylaktické podání antipyretik ke zmírnění horečky neovlivňuje imunogenitu významným způsobem tak, jak bylo prokázáno v podmínkách ČR.

Vakcína se podává hlubokou intramuskulární injekcí, ideálně v anterolaterálním směru do stehna u kojenců nebo do oblasti m. deltoideus horní části ramene u starších subjektů.

Vakcína Bexsero je inovativní vakcína proti IMO způsobeným N. meningitidis typu B, která historicky poprvé poskytuje ochranu proti širokému spektru existujících kmenů. Jediným problémem je načasování jejího podání s ostatními vakcínami v plošných schématech, ale i individuálně. Výrobce totiž doporučuje z důvodu zvýšeného rizika výskytu horečky, citlivosti v místě vpichu injekce, změny stravovacích návyků a podrážděnosti při současném podávání výše uvedených vakcín a přípravku Bexsero zvážit možnost očkování v jiném termínu. Formulace je sice logická a pochopitelná, ale pro praktický život přinášející obrovské komplikace. Plošné rozfázování po 14 dnech by znamenalo šest návštěv u praktického dětského lékaře ve věku 2 až 5 měsíců, a to jistě může v případě úvah o nepovinném očkování snížit compliance.

 

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené