Přeskočit na obsah

Nová povzbudivá data pro cariprazin

Společnost Richter Gedeon oznámila příznivé výsledky dvou studií, které hodnotily účinnost a bezpečnost antipsychotika cariprazinu u pacientů s unipolární depresí a u nemocných s epizodami deprese v rámci bipolární poruchy.

První ze studií, mezinárodní, multicentrická, randomizovaná, dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná osmitýdenní studie fáze IIb s paralelními skupinami a flexibilní dávkou, hodnotila účinnost, bezpečnost a snášenlivost cariprazinu jako adjuvantní léčby dospělých pacientů s klinickou/ unipolární depresí (Major Depressive Disorder, MDD), kteří vykázali nedostatečnou odpověď na antidepresivní léčbu (ADT). Vhodní pacienti museli splňovat kritéria pro MDD dle čtvrtého přepracovaného vydání Diagnostického a statistického manuálu mentálních poruch (DSM‑IV‑TR), mít skóre na škále MADRS minimálně 22 a aktuální nedostatečnou odpověď na ADT.

Po 7–14 dnech screeningu a vymývací fáze bylo randomizováno celkem 819 pacientů ve věku 18 až 65 let do jedné ze tří terapeutických skupin (buď cariprazin 1,0–2,0 mg/den + ADT, nebo cariprazin 2,0–4,5 mg/den + ADT, nebo placebo + ADT) s týdenní fází následného sledování bezpečnosti. Primární sledovaný parametr byl definován jako změny mezi vstupní hodnotou celkového skóre MADRS a hodnotou na konci 8. týdne. Statisticky významné zlepšení celkového skóre MADRS bylo pozorováno ve skupině s cariprazinem 2,0–4,5 mg/den + ADT v porovnání se skupinou placebo + ADT (cariprazin 2,0–4,5 mg/den + ADT: –2,2, p = 0,0114; cariprazin 1,0–2,0 mg/den + ADT: –0,9, p = 0,2404) podle analýzy modelu smíšených efektů u opakovaných měření (MMRM).

Ve všech skupinách s dávkami cariprazinu byly nejčastějšími nežádoucími příhodami akatizie, nauzea, nespavost, ospalost a únava.

Cariprazin u bipolární deprese

Výzkum cariprazinu probíhá i v dalších oblastech, než je unipolární deprese. Nedávno byly oznámeny také výsledky studie fáze IIb, která hodnotila účinnost a bezpečnost cariprazinu u pacientů s bipolární depresí. Tato mezinárodní, randomizovaná, placebem kontrolovaná osmitýdenní studie fáze IIb s fixní dávkou hodnotila účinnost a bezpečnost cariprazinu v léčbě pacientů s epizodami deprese v rámci bipolární poruchy typu I. Vhodní pacienti museli mít bipolární depresi a splňovat kritéria pro bipolární poruchu typu I s aktuální epizodou velké deprese dle čtvrtého přepracovaného vydání Diagnostického a statistického manuálu mentálních poruch (DSM‑IV‑ ‑TR). Pacienti museli mít rovněž minimální skóre 20 na 17položkové Hamiltonově škále deprese (HAM‑D), minimálně skóre 2 v položce 1 škály HAM‑D, minimálně skóre 4 na škále CGI‑S a maximálně skóre 10 na Youngově škále pro hodnocení mánie (YMRS), a to jak na první, tak na druhé návštěvě.

Po 14 dnech screeningu následovalo osm týdnů léčby za dvojitě zaslepených podmínek a poté jeden týden fáze následného sledování bezpečnosti. Během fáze dvojitě zaslepené léčby bylo randomizováno 584 pacientů ve věku 18–65 let do jedné ze čtyř terapeutických skupin: cariprazin 0,75 mg/den, 1,5 mg/den, 3,5 mg/den nebo placebo. Primárním sledovaným parametrem byla změna celkového skóre MADRS mezi vstupní hodnotou a hodnotou na konci 6. týdne v porovnání s placebem hodnocená pomocí analýzy modelu smíšených efektů u opakovaných měření (MMRM). Statisticky významné zlepšení celkového skóre MADRS bylo pozorováno po 6 týdnech ve skupině s cariprazinem 1,5 mg/den v porovnání s placebem (cariprazin 0,75 mg/den: –1,9, p = 0,1292; cariprazin 1,5 mg/den: –4,0, p = 0,0030; cariprazin 3,0 mg/den: –2,5, p = 0,1122).

Hlavním sekundárním sledovaným parametrem byla změna celkového skóre CGI‑S mezi vstupní hodnotou a hodnotou po 6 týdnech v porovnání s placebem hodnocená pomocí analýzy MMRM. Skupina, která dostávala cariprazin 1,5 mg/den, vykázala statisticky významné zlepšení skóre CGI‑S v porovnání s placebem (cariprazin 0,75 mg/den: –0,1, p = 0,3025; cariprazin 1,5 mg/den: –0,4, p = 0,0132; cariprazin 3,0 mg/den: –0,3, p = 0,1122).

Ve všech skupinách s dávkami cariprazinu byly nejčastějšími nežádoucími příhodami (incidence ≥ 10 % a větší než u placeba) akatizie a nespavost.

Cariprazin je atypické antipsychotikum, silný parciální agonista dopaminových receptorů D3/D2 s preferencí D3, který je účinný při perorálním podání. Má nízkou afinitu k jiným receptorovým místům, jako jsou 5‑HT2C, muskarinová a adrenergní receptorová místa.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené