Přeskočit na obsah

Nová možnost léčby pro pacienty s asthma bronchiale

Tiotropium (anticholinergikum s dlouhodobým bronchodilatačním účinkem) je běžně používaný lék pro léčbu pacientů s chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN). Pod názvem Spiriva je tento přípravek firmy Boehringer Ingelheim dostupný ve dvou inhalačních systémech, Handihaler pro aplikaci práškové formy a Respimat, kde je látka inhalována prostřednictvím jemné mlžiny. Přípravku Spiriva Respimat byla v České republice v září 2014 nově zaregistrována také indikace léčby astma bronchiale.

Fórum expertů ve Vídni

Lékařům a médiím ze střední a východní Evropy představila tiotropium pro léčbu astmatu společnost Boehringer Ingelheim na fóru ve Vídni dne 25. října. Pozvaní experti ve svých přednáškách zdůraznili potřebu účinnější léčby astmatu. „Tiotropium znamenalo průlom v léčbě CHOPN a nyní dává do rukou lékařům zcela novou možnost v léčbě astmatu,“ těmito slovy uvedl setkání Eric Bateman, emeritní profesor plicních nemocí a tuberkulózy na University of Cape Town a ředitel University of Cape Town Lung Institute (Jihoafrická republika), který setkání řídil.

Kontroly astmatu dnes můžeme dosáhnout

„Dlouhodobým cílem léčby astmatu je dosažení dobré kontroly příznaků a minimalizace rizika budoucích exacerbací. Tyto dvě oblasti považuji za prioritní. Naši pacienti mohou dosáhnout dobré kvality života, kdy je nebudou sužovat žádné příznaky, kdy budou moci v klidu provádět běžné denní činnosti a nebudou pod neustálým stresem z epizody zhoršení astmatu. Je možné odvrátit od nich zhoršení nemoci a změnit jejich pohled na život s astmatem,“ zdůrazňuje prof. Bateman.

Zmírní se riziko exacerbací

Na fóru promluvil také prof. Piotr Kuna, vedoucí Oddělení vnitřního lékařství, astmatu a alergie na Fakultní nemocnici Barlicki v Lodži (Polsko): „I při současných možnostech léčby zůstává kolem 40 % nemocných s mírným až středně těžkým astmatem nedostatečně kontrolovaných. Přetrvávající potíže mohou vést ke zvýšenému riziku vzniku exacerbací, ke zhoršení kvality života, k častějším návštěvám pohotovosti i k hospitalizaci. Všechny tyto faktory volají po okamžitém řešení, aby mohl lékař a pacient mít astma pod kontrolou.“

Lékař musí léčbu ušít na míru

Se zkušenostmi z Ruska seznámil vídeňské auditorium prof. Kirill Zykov (Laboratory of Pulmonology, Moscow State Medical University): „Lékaři by měli provádět fenotypizaci a endotypizaci pacientů, aby terapii individualizovali. Problémy u nás máme s adherencí pacientů k léčbě. V užívání léků jsou nedůslední a často chtějí nepravdivými informacemi lékaře tzv. potěšit, občas vyloženě mluví nepravdu. Je to ale podle mne stejné všude na světě.“ Problém je i v tom, že astmatici jsou zvyklí, že mají nějaké potíže. Domnívají se, že je prostě mít musejí, že to lepší být nemůže. Občas musejí sáhnout po úlevových lécích, občas mají noční potíže, občas ranní, je to zkrátka něco, co je běžnou součástí jejich života. Nevědí, že by mohli být mít svoji nemoc lépe pod kontrolou, že by na tom zkrátka mohli být lépe. Přes 40 % nemocných není kontrolovaných tak, jak by mohlo být, což jsou velká čísla. Novým lékem se pacientům zvyšuje naděje, že svou nemoc pod kontrolu dostanou. Po více než deseti letech dostávají lékaři do ruky novou možnost pro zvýšení kontroly astmatu. Tiotropium otevírá naději pro zmírnění výskytu astmatických potíží.

Co dokázala studie PrimoTinA‑asthma

„Výsledky nedávné studie fáze III PrimoTinA‑asthma ukazují, že přidání tiotropia k udržovací terapii IKS + LABA umožňuje kontrolu astmatu,“ vysvětlil na sympoziu ve Vídni prof. Neven Tudorić (Department of Pulmonary Diseases, University Hospital Dubrava, Zagreb, Chorvatsko). Studie u dospělých astmatiků, kteří nemají astma pod kontrolou navzdory současnému užívání IKS/LABA a kterým bylo do léčby zařazeno tiotropium, prokázala:

- snížení rizika objevení se těžké exacerbace o pětinu (21%),

- snížení počtu pacientů, kteří prodělali těžkou exacerbaci,

- snížení rizika zhoršení astmatu o téměř jednu třetinu (31%),

- oddálení doby do první těžké exacerbace astmatu o téměř dva měsíce (56 dnů) a doby do první epizody zhoršení astmatu o více než 4 měsíce (134 dnů),

- o 68 % větší pravděpodobnost zlepšení kontroly astmatu v porovnání s placebovou větví.

Tiotropium bylo ve studii PrimoTinA podáváno pomocí inhalátoru Respimat. Tiotropium bylo účinné u symptomatických pacientů s astmatem bez ohledu na jejich věk, přítomnost alergie, kuřácký status a bronchodilatační odpověď. Název celé skupiny 18 studií, které zahrnuly víc než 6 000 dospělých i dětských pacientů, je UniTinA‑asthma (Kerstjens et al. NEJM 2012;367:1198–1207).

Nová éra v léčbě astmatu

„Uvedení tiotropia do léčby astmatu znamená novou éru v terapii astmatu nejen v regionu střední a východní Evropy, ale na celém světě. Je vzrušující vidět tolik pozitivních výsledků ve studiích s tiotropiem v indikaci CHOPN za posledních deset let a nyní i v indikaci astmatu,“ vyzdvihl dr. Klaus Viel, regionální ředitel medicínského oddělení společnosti Boehringer Ingelheim. „Více než 90 let zkušeností v oboru respiračních nemocí vyústilo v nový účinný lék pro velkou skupinu nemocných s astmatem po celém světě,“ dodal dr. Viel.

V EU je schválená indikace pro léčbu astmatu následující: Přípravek Spiriva Respimat je indikován k přídatné bronchodilatační léčbě dospělých pacientů s astmatem, kteří jsou léčeni kombinací inhalačních kortikosteroidů (≥ 800 μg budesonidu/den nebo ekvivalentní dávky jiného inhalačního kortikosteroidu) spolu s dlouhodobě působícími β2‑agonisty a kteří prodělali jednu nebo více těžkých exacerbací v předešlém roce.

Statistiky vypovídaly o naléhavé potřebě nového léku

Téměř u každého druhého pacienta s astmatem přetrvávají i při současné nejlepší péči symptomy nemoci. Schválení tiotropia pro léčbu pacientů s astmatem přináší novou skupinu inhalační léčby, která tu přes deset let chyběla. Pacienti, kteří nemají svoje onemocnění pod kontrolou, mají asi šestkrát větší šanci, že v průběhu příštích několika týdnů přijde potenciálně život ohrožující astmatický záchvat. Jsou také permanentně v riziku narušení fyzického, sociálního a profesního stavu. „Všechny statistiky zřetelně zdůrazňovaly naléhavou potřebu nového léku na efektivní léčbu astmatu a ten v podobě tiotropia právě přichází. Je to důležitý a vítaný pokrok v léčbě astmatu. Jeho jedinečný účinek u astmatu poskytuje lékařům novou možnost přispět ke zlepšení příznaků a snížení počtu pacientů, kteří trpí exacerbacemi astmatu, které mohou být i život ohrožující,“ vyzdvihl prof. David Halpin, lékař konzultant a čestný docent na Royal Devon & Exeter Hospital (Velká Británie).

Jak tiotropium působí?

Tiotropium patří mezi dlouhodobě působící inhalační anticholinergika. Funguje tak, že rozšiřuje dýchací cesty a pomáhá tento stav udržet po dobu nejméně 24 hodin. Kromě význačné a dlouhodobé bronchodilatace také způsobuje zmenšení hyperinflace. Spiriva Respimat 2,5 μg obsahuje jeden zásobník s roztokem k inhalaci poskytující 60 střiků (30 léčivých dávek) a jeden inhalátor (Respimat Soft Mist Inhaler, SMI).

Kolik nemocných dostává novou šanci?

Jak uvádějí guidelines GINA (Global Initiative for Asthma), astmatem trpí na celém světě 300 milionů lidí, z toho 30 milionů v Evropě. Diagnostikovaných astmatiků je v České republice na půl milionu. Dalších 250 000 osob podle odhadů astmatem trpí, aniž by tušili, že se jedná právě o toto chronické onemocnění. Rychlost nárůstu počtu astmatiků se v posledních letech snížila, nadále však v České republice každoročně přibude přibližně 13 000 nových diagnóz tohoto onemocnění. Tak obrovská skupina nemocných má teď s tiotropiem novou šanci na daleko lepší kvalitu života.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené