Přeskočit na obsah

Nová možnost léčby infekcí rezistentními bakteriemi

Principiálně zcela nový mechanismus boje s bakteriemi rezistentními proti antibiotikům odhalila studie týmu vedeného Paulem M. Dunmanem z University of Nebraska Medical Center, publikovaná v časopisu PLoS Pathogens.

Dunman a kol. objevili u methicilin‑rezistentního kmene Staphylococcus aureus protein RnpA, který katalyzuje rozklad ribosomální i informační RNA. Tým otestoval širokou škálu malých molekul a nakonec nalezl inhibitor proteinu RnpA, který je s to zastavit degradaci molekul RNA v bakteriální buňce. Hromadění RNA a jejich translace zatěžuje bakteriální buňku natolik, že se její regulační mechanismy zhroutí a buňka zaniká. Inhibitor proteinu RnpA tak vykazuje silné antimikrobiální účinky.

Inhibitor označovaný jako RNPA1000 prokázal výrazné antimikrobiální účinky proti dvanácti testovaným kmenům MRSA a byl účinný i proti dalším grampozitivním bakteriím rezistentním k antibiotikům, např. Streptococcus pneumoniae, S. pyogenes a Enterococcus faecium. Úspěšně skončil i test na myších infikovaných S. aureus.

Další vývoj se soustředí na deriváty RNPA1000, jež by měly ještě vyšší účinnost a ještě nižší toxicitu. V popředí zájmu je rovněž vznik rezistence proti inhibitoru RnpA. Ta nastupuje v laboratorních podmínkách velmi vzácně, a dá se proto předpokládat, že kmeny bakterií rezistentních k inhibici proteinu RnpA budou vznikat pomalu. Dunman předpokládá, že by se při léčbě mohla využívat i kombinace tradičních antibiotik a inhibitorů proteinu RnpA.

 

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené