Přeskočit na obsah

Nová konstrukce močového katetru

Tým materiálových inženýrů, v jehož čele stál Xuenhe Zhao z Duke University, vyvinul ve spolupráci s biomedicínskými odborníky pod vedením Gabriela Lopeze z téže univerzity nový typ močového katetru. Popis této novinky byl zveřejněn ve zdravotnickém časopise Advanced Healthcare Materials. Předností nového katetru je možnost mechanického odstranění bakteriálních biofilmů.

Jen ve Spojených státech je močový katetr zaveden každému pátému hospitalizovanému pacientovi. Roční spotřeba tu dosahuje asi 30 milionů katetrů. S tím, jak se v populaci zvyšuje podíl seniorů, bude zřejmě spotřeba močových katetrů dále narůstat. Tyto katetry jsou zároveň nejčastější příčinou infekcí u hospitalizovaných pacientů. Výrobci se snaží předcházet infekcím tím, že vnitřnímu povrchu katetru dávají úpravu, která brání tvorbě bakteriálních biofilmů. Často se katetry ošetřují antimikrobiálními látkami. To s sebou nese riziko selekce bakterií na rezistenci k použité antimikrobiální látce.

Zhao a Lopez se nechali inspirovat hadicemi používanými při provozu podmořských zařízení. Také tyto hadice se ucpávají vrstvami biofilmů a na nich ulpívajícími nečistotami a usazeninami. Při správném typu deformace stěny hadice se ale biofilmy i s usazeninami uvolní a mohou být následně z nitra hadice vyplaveny. Nový močový katetr má obvyklý kruhový průřez. V jeho stěně je ale kanálek, který je posunut k vnitřní stěně katetru. Zatímco vnější stěna tohoto kanálku je silná a pevná, stěna kanálku směřující do nitra katetru je tenká a pružná. Pokud je do kanálku ve stěně katetru zaveden vzduch, vnitřní stěna katetru se silně deformuje. Vyboulí se směrem do nitra katetru. Pokud je nafouknutí kanálku provedeno rychle a s potřebnou razancí, odloupne se z vnitřní stěny močového katetru prakticky všechen bakteriální biofilm a je močí vyplaven z nitra katetru pryč. Vnější tvar ani rozměry katetru se po nafouknutí kanálku nezmění.

První prototypy vyrobené z trojrozměrně „tištěných“ polymerů prokázaly, že princip řešení je správný. Nyní chtějí konstruktéři a vývojáři optimalizovat konstrukci katetru tak, aby účinnost odstraňování bakteriálních biofilmů byla co nejvyšší. Ideální bude zřejmě vytvořit ve stěně katetru hned několik „nafukovacích“ kanálků.

Konstrukce močových katetrů se za poslední půlstoletí výrazně nezměnila. Podle Lopeze by mohl nový typ katetru přinést do urologie vítanou změnu.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené