Nová dimenze v oftalmologii má jméno Retcam 3
Špičková klinika, špičkové vybavení. Takto lakonicky by se dal shrnout důvod konání tiskové konference, kterou 2. února 2012 pořádala Fakultní nemocnice Motol na půdě své Oční kliniky. Ve skutečnosti zaslouží pohled poněkud obsáhlejší. Moderní technologie 21. století totiž opět nabídla lékařům novou dimenzi, a to doslova.
Americká oftalmologická novinka firmy Claritine z Kalifornie, v současnosti nejmodernější digitální zobrazovací systém v ČR, který FN Motol přišel na zhruba 3,5 milionu korun, naplňuje mnohokrát ověřenou pravdu, že klíčová je včasná a správná diagnostika. A ač název přístroje Retcam 3, vzniklý zkřížením latinských termínů retina a camera, připomíná spíše jméno pro robota z moderní science fiction, smysl jeho existence je v pravém slova smyslu ryze lidský. Jeho primárním úkolem je totiž pomáhat zachraňovat zrak nedonošených dětí. „Nedonošených dětí se dnes bohužel rodí stále více,“ podotýká primář Oční kliniky dětí a dospělých 2. LF UK a FN Motol MUDr. Milan Odehnal, MBA. „A bohužel právě tyto děti jsou kromě dalších problémů ohroženy i zvýšeným rizikem retinopatie, především pak děti s porodní hmotností pod 1 000 gramů, u nichž může dojít i k úplnému odchlípení sítnice. Jejím důsledkem může být nevidomost, nebo těžké zrakové postižení, často obou očí. Ve vyspělých zemích je dnes právě retinopatie nedonošených dětí (ROP) nejčastější příčinou slepoty dětského věku.“ K dokreslení primář Odehnal používá současnou situaci na svém pracovišti: „V Centru zrakových vad v Motole je nyní 60 až 70 % nevidomých, nebo slabozrakých dětí, vinou ROP. Ročně kvůli ROP evidujeme asi 30 dětí s těžkým zrakovým postižením. Ale nedonošené děti mají daleko větší riziko vzniku i dalších vad, například krátkozrakosti, šilhání, tupozrakosti a podobně.“ I rozvinutou ROP dnes přitom již lze léčit laserovou fotokoagulací, zmrazením sítnice, které motolská klinika provedla jako první pracoviště na světě, nebo aplikací speciálních látek do oka. Retcam lze ale využít třeba i u nádorových afekcí sítnice (např. retinoblastom) a dalších anomálií, a také u dospělých.
A co tedy konkrétně Retcam lékařům nabízí? Jak unikátní techniku snímání sítnice oka, a to již 2 týdny po narození, tak i její následnou okamžitou diagnostiku, navíc v podmínkách dosud nedostupných. Jedinečnost sítnicové kamery Retcam 3 (3. generace) spočívá v jejím širokoúhlém záběru (130°), možnosti měnit čočky a objektivně vyšetřit a pořídit fotografie či videozáznam sítnice. A jelikož podává obraz nepřevrácený a reálný, významně eliminuje riziko subjektivní chyby vyšetřujícího. Primář Odehnal k tomu říká: „Díky tomuto přístroji nyní vidíme i nejzazší úseky sítnice, tedy místa, kde se obvykle odehrává hlavní drama, často nevratné poškození tyčinek i čípků, či bohužel i celkové odchlípnutí sítnice, k němuž mají nedonošené děti zvýšenou tendenci.“ Ve chvíli, kdy má novináře seznámit s výsledky práce s novým přístrojem, neskrývá očividné uspokojení a radost. „Vyšetřovali jsme již i děti na operačním sále, a mohu potvrdit, že je to něco naprosto úžasného,“ nešetří chválou. „Vyšetření lze provést nejen u dětí spících, ale i za bdělého stavu při lokálním znecitlivění. Velmi významně snižuje zátěž dětí v inkubátorech, protože dosud průměrný počet tří vyšetření očního pozadí týdně mohl klesnout na zhruba jedno vyšetření za čtrnáct dní. Kvalita fotodokumentace i obrazu je navíc s předchozí nesrovnatelná a vyšetření umožňuje i trojrozměrný pohled na celé oční pozadí. Snímky je možno archivovat, srovnávat v čase, a v případě nutnosti také principem tzv. telemedicíny odesílat ke konzultaci na špičková pracoviště kolegů z celého světa.“
Zmínkou o využití telemedicíny primář Odehnal naráží především na omezené možnosti zemí třetího světa, zejména ve smyslu kvalitního odborného personálu. „Pro tyto země jde o obrovskou pomoc. Vlastní pořízení fotodokumentace totiž nemusí provádět jen lékař, ale zvládne je i odborně zaškolená sestra. Retcam je schopen pořídit i fotografie přední části oka, tedy rohovky, víčka a tak dále. Je také možné připojit k němu další specifické moduly, jako např. fluoresceinovou angiografii. Přesná diagnostika a objektivní fotodokumentace má dnes samozřejmě i forenzní význam.“
Úplnou novinkou Retcam není. Starším typem takového přístroje se může pochlubit třeba Oční klinika FN v Brně. Retcam 3 je ale zkrátka nová generace. Oproti předchozím modelům má lehčí a lépe vybalancovanou, a tudíž i lépe ovladatelnou digitální kameru, jeho počítačový systém zvládá delší videozáznam, konkrétně až o délce 2 minuty a obsahu 6 GB, umožňuje připojení do lokální počítačové sítě a je lépe transportovatelný, dokonce s možností krátkodobého odpojení od zdroje napájení. Je zkrátka bezkonkurenčním a jediným zařízením svého druhu na světě. V roce 2011 bylo již nainstalováno přes 1 000 systémů Retcam ve více než 85 zemích. A jak primář Odehnal s hrdostí připomíná, nyní je jedním z těchto míst i Dětská oční klinika 2. lékařské fakulty UK v Praze.
Zdroj: