Nová digitální aplikace pro zdraví mozku pomáhá s epidemií demence

Vliv demence je devastující pro jedince, jeho okolí, ale i zdravotní systémy států a jejich ekonomiky. Alzheimerova nemoc se stala „strašákem“ moderní doby a zatím jako lidstvo čekáme na zázrak. Jak se však ukazuje, svůj osud máme ve svých rukou a díky správné personalizované prevenci lze tomuto onemocnění předejít až ve 45 procentech případů. Dobrým pomocníkem k tomu může být nová digitální aplikace společnosti Tolion Health, která byla představena 22. ledna 2025 v Praze.
Dnes má padesátiletý člověk asi 42procentní riziko, že se během svého života bude potýkat s demencí. Jejím největším rizikovým faktorem je věk. Jestliže v 65 letech trpí demencí jedno procento populace, v 90 letech je to až 50 procent. Přes polovinu případů demence připadá na Alzheimerovu chorobu. Prevence je i zde základním nástrojem, který může zlepšit kvalitu života a snížit výskyt těchto devastujících chorob, které nepostihují jen jednotlivce, ale celé rodiny. Zatímco možnostem léčby je věnována velká pozornost, prevence dlouho zůstávala v pozadí.
Aplikace Digital Health Coach americké společnosti Tolion Health se má stát významným krokem vpřed v boji proti Alzheimerově chorobě i dalším neurodegenerativním onemocněním. Zakladatelem a ředitelem Tolion Health je český neurovědec MUDr. Martin Tolar, PhD, jehož další společnost Alzheon je lídrem ve výzkumu a léčbě Alzheimerovy choroby. Propojení těchto firem tak přináší jedinečnou synergii, která může pomoci milionům pacientů a jejich rodinám.
„Nejenže identifikujeme modifikovatelné osobní rizikové faktory, které zhoršují zdraví a výkonnost mozku, ale také pomáháme s jejich řešením a eliminací, abychom zlepšili a prodloužili život ve zdraví. Využitím řešení umělé inteligence mohou naše personalizované plány nabízet doporučení životního stylu s poznatky založenými na individuálních návycích, zdravotním stavu a genetickém pozadí a zabránit propuknutí Alzheimerovy choroby a dalších neurodegenerativních poruch, nebo přinejmenším oddálit jejich progresi,“ říká Martin Tolar. Aplikace využívá umělou inteligenci ke zpracování obrovského množství dat z osvědčených lékařských studií a výzkumů a poskytuje personalizované zdravotní poznatky založené na genetice, rodinné anamnéze a zdravotním stavu. Společnost Tolion, podporovaná specializovaným týmem lékařských odborníků, zde integruje pokročilou technologii s užitečnými poznatky, což pacientům umožňuje převzít kontrolu nad svým zdravím.
„Odhaduje se, že v současné době má 400 milionů lidí degenerativní změny mozku, a toto číslo se má do roku 2050 ještě zdvojnásobit. Prevence je základním nástrojem, který může zlepšit kvalitu života a snížit výskyt tohoto devastujícího onemocnění, protože díky ní lze předejít téměř polovině případů demence,“ uvedl obchodní ředitel české pobočky Tolion Health CZ Ing. Petr Zmátlo při jejím otevření v Praze 22. ledna 2025. Právě zde se aplikace, která má koncem tohoto roku vstoupit na trh v USA a o rok později i v Evropě, včetně ČR, vyvíjí.
Cílovou skupinou jsou lidé, kteří mají zvýšené riziko vzniku demence nebo Alzheimerovy nemoci, a ti, kteří mají obavy o své zdraví. Jde o skutečně velkou skupinu lidí, čítající ve věkové kategorii 40 až 65 let jen v USA přes 15 milionů obyvatel, v EU, Velké Británii a Kanadě pak přes 28 milionů a v dalších vybraných zemích Asie, v Jižní Americe nebo Austrálii je to 91 milionů osob.
Tolion Digital Health Coach představuje průlom v řešení pro zdraví mozku tím, že poskytuje personalizovaná doporučení s funkcemi, mezi které patří:
Vyhodnocení rizikových faktorů pro zdraví a dlouhověkost mozku
- Hodnocení zdravotního stavu a přítomných rizik rozvoje demence
- Vychází z genetiky, laboratorních výsledků a životního stylu každého uživatele
Analýza přínosů realizovaných změn životního stylu a intervencí
- Vyhodnocení dopadu přijatých změn životního stylu
- Identifikuje účinné strategie pro dosažení dlouhodobých cílů
Predikce vývoje zdraví
- Projekce vývoje zdravotního stavu pro různé způsoby životního stylu
„Jde o unikátní vlastní nástroj, který je schopen zpracovávat medicínská data, agregovat data o uživatelích a dávat personalizovaná doporučení. Vytvořili jsme si vlastní medicínskou znalost zaměřenou právě na mozek a neurodegenerativní onemocnění, na níž nyní cvičíme různé algoritmy a další technologie, které nám pomáhají vybírat to nejlepší, co potřebujeme,“ říká Ing. Jaroslav Lískovec, generální ředitel Tolion Health CZ.
Rizikem je stres, nadváha, nedostatek spánku, ale i samota
Jak připomněl neurolog MUDr. Ondřej Lerch, který má na starosti přípravu báze, do níž jsou ukládány všechny znalosti stran rizikových faktorů demence, kognitivního výkonu a zdraví mozku, k lidem ohroženým Alzheimerovou chorobou patří především jedinci s vysoce rizikovým genotypem ApoE4 a lidé s predispozicemi a rodinnou anamnézou. Ve vysokém riziku jsou i ti, kteří trpí vysokým stresem, chronickou únavou, samotou nebo nadváhou.
„Demence a Alzheimerova choroba je jedním z nejrychleji se vyvíjejících odvětví v medicíně. Každý den vznikají publikace z velké části dostupné ve veřejných databázích, což je příležitost, ale zároveň i bariéra. Při zadání dotazu na Alzheimerovu demenci dnes získáte přes 370 000 vědeckých publikací, z toho 25 000 jich vzniklo jen v posledním roce. Pokud by tedy neurolog chtěl zůstat ‚up to date‘, musel by každý den přečíst 68 vědeckých článků,“ uvedl MUDr. Lerch.
Demence je postupný proces a postupné zhoršování, k němuž přispívá řada dalších procesů, především to, jakým způsobem mozek aktivujeme, jakým způsobem ho vyživujeme a jaké podmínky mu dáváme k regeneraci. Mozek, který má optimální podmínky, je schopen déle a lépe odolávat patologickým procesům, jako je ukládání amyloidů u Alzheimerovy nemoci. Podle komise časopisu Lancet, která identifikovala 14 modifikovatelných rizikových faktorů, je 45 procent případů demence potenciálně preventabilních. K tomu, aby vznikla individuální cílená doporučení, je ale potřeba vyhodnotit mnohem více parametrů, jako jsou osobnostní návyky, chronická medikace i užívané suplementy, a dále vzít v potaz i faktory, které ovlivnit nelze, tedy věk, pohlaví nebo genetické pozadí.
K významným ovlivnitelným rizikovým faktorům demence patří porucha sluchu, jejíž korekcí by se dalo předejít sedmi procentům případů. Přitom je tato porucha snadno diagnostikovatelná pomocí jednoduchého vyšetření proveditelného i pomocí mobilní aplikace, zároveň je léčba pomocí naslouchátek dobře dostupná a účinná.
Univerzální řešení neexistuje
Například riziko demence, které vzniká ženám při ztrátě sluchu, je dvakrát větší než u mužů. Naopak u mužů, kteří kouří, je dvakrát vyšší riziko demence než u žen kuřaček. Konzumace kávy nebo čaje má u žen velmi lehký protektivní efekt, ale značný u mužů. „Lidé s poruchou metabolismu lipidů by se měli léčit statiny, protože ty výrazně snižují riziko demence, jejich efekt je ještě více zvýrazněn u pacientů s rizikovým proteinem ApoE4 nebo u těch, kteří prodělali mozkové poranění,“ připomněl MUDr. Lerch.
Ne každý faktor ale působí v každé fázi života stejně. Zatímco v mladším věku je dobré zaměřit se na budování kognitivní rezervy, ve vyšším věku pak na prevenci sociální izolace nebo senzorické postižení. Zatímco samota a chudý sociální kontakt riziko demence zvyšuje o 60 procent, bohatý společenský život ho naopak o 12 procent snižuje.
Největším rizikovým faktorem, který nelze modifikovat, je věk, dále je to pohlaví – ženy jsou ve vyšším riziku než muži, obdobně černoši jsou ve vyšším riziku než běloši. Z genetických faktorů je největším rizikem nosičství apolipoproteinu E4 (ApoE4), který zhoršuje odstraňování beta-amyloidů z mozku, zvyšuje náchylnost mozku na postižení oxidačním stresem a narušuje funkci bariéry mezi mozkem a krví. V naší populaci má alespoň jednu kopii tohoto genu 30 procent lidí. Ti, kteří tento gen nemají, mají celoživotní riziko rozvoje demence zhruba 39 procent, lidé s jednou kopií mají celoživotní riziko 49 procent a se dvěma kopiemi 59 procent.
Nová digitální platforma má určit každému uživateli konkrétní faktory, které u něho riziko rozvoje demence zvyšují, a najít efektivní strategie a personalizovaná doporučení, jež pomohou riziko eliminovat. Jejím cílem je zlepšit zdraví mozku, prodloužit jeho dlouhověkost a snížit riziko neurodegenerativních stavů, jako je Alzheimerova choroba.
Přínos nové digitální platformy Tolion Digital Health Coach
- Řešení umělé inteligence pomáhají uživatelům zlepšovat zdraví a výkonnost mozku tím, že identifikují a řeší modifikovatelné osobní rizikové faktory.
- Personalizovaná doporučení s poznatky založenými na individuálních profilech životního stylu mají obrovský dopad na zdraví, kvalitu života a dlouhověkost.
- Počátečním cílem Tolion Personal Digital Health Coach je pomoci předcházet neurodegenerativním poruchám, jako je Alzheimerova choroba, nebo je oddálit.
- Spolupráce se společností Alzheon, lídrem ve výzkumu a léčbě Alzheimerovy choroby, přináší jedinečnou synergii, která může pomoci milionům pacientů a jejich rodinám.
Ovlivnitelné rizikové faktory vzniku demence
- Kognitivní rezervy důležité pro budování a udržování schopnosti jedince flexibilně a efektivně využívat dostupné mozkové zdroje při plnění úkolů.
- Smyslová stimulace je nezbytná pro optimální funkci mozku. Smyslová deprivace, jako je poškození zraku nebo sluchu, může mít závažné následky vedoucí k atrofii mozku a kognitivnímu poklesu.
- Zdraví cév zajišťuje dodávky kyslíku a živin, odstraňování odpadu a prevenci cévních stavů, které mohou zhoršit kognitivní funkce. Prevence cestou zdravého životního stylu přispívá nejen ke kardiovaskulárnímu zdraví, ale i dlouhověkosti a kognitivní odolnosti.
- Emocionální zdraví zajišťující silnou emoční odolnost a smysluplné sociální vazby nabízí ochranné výhody proti neurodegenerativním poruchám i poruchám duševního zdraví.
- Spánek pomáhá udržovat zdravé mozkové buňky a odstraňovat proteiny tvořící plaky spojené s Alzheimerovou chorobou.
- Fyzická aktivita a adekvátní výživa pomáhají zachovat objem mozku, zvýšit koncentraci mozkových růstových faktorů a zlepšit kognitivní schopnosti. Chrání také před dalšími rizikovými faktory demence, jako je diabetes a obezita.