Přeskočit na obsah

Nová americká Doporučení pro tonsilektomii

Vysoká prevalence tonsilektomie ve Spojených státech a dostupnost výsledků ze stovek randomizovaných klinických studií byly důvodem pro vytvoření amerických Doporučení pro tonsilektomii u dětí v klinické praxi. Publikována byla on-line 3. ledna v Otolaryngology–Head and Neck Surgery a podpořila je The American Academy of Otolaryngology–Head and Neck Surgery (AAO‑HNS) Foundation.

Doporučení jsou rozdělena do následujících deseti bodů:

1. Pozorné vyčkávání se doporučuje u dětí s opakovanými záněty v oblasti krku, pokud se tyto opakovaly méně než sedmkrát v předchozím roce, méně než pětkrát ročně v předchozích dvou letech nebo méně než třikrát ročně v předchozích třech letech.

2. Tonsilektomie může být alternativou u dětí s rekurentními záněty v oblasti krku, které se opakovaly alespoň sedmkrát v předchozím roce, alespoň pětkrát ročně v předchozích dvou letech nebo alespoň třikrát ročně v předchozích třech letech, pokud pro každý z nich existuje lékařský záznam dokumentující přítomnost laryngitidy a alespoň jeden symptom z následujících: teplota vyšší než 38 °C, cervikální adenopatie, tonsilární exsudát, nebo pozitivní test na beta‑hemolytického streptokoka skupiny A.

3. Děti s opakovanými záněty v oblasti krku, které nesplňují kritéria obsažená v bodě 2, mohou být indikovány k tonsilektomii, pokud mají rozšířenou alergii či intoleranci na antibiotika, opakované horečky, aftózní stomatitidu, faryngitidu nebo adenitidu, nebo peritonsilární absces v anamnéze.

4. Ošetřující lékaři by měli u dětí, které trpí nepravidelným dýcháním ve spánku (sleep‑disordered breathing, SDB) a tonsilární hypertrofií, pátrat po komorbiditách, u nichž lze předpokládat zlepšení po tonsilektomii, jako je opožděný vývoj, špatné školní výsledky, enuréza a výchovné problémy.

5. Osobám pečujícím o děti s abnormálním polysomnografem, které mají současně tonsilární hypertrofii a SDB, by měla být nabídnuta možnost tonsilektomie jako prostředku ke zlepšení problémů souvisejících se SDB.

6. Pečující osoby by měly být informovány, že SDB může po tonsilektomii přetrvávat či se znovu objevit a může si vyžádat další terapii.

7. Velmi se doporučuje podat dětem podstupujícím tonsilektomii jednu dávku intravenózně aplikovaného dexamethasonu během zákroku.

8. Velmi se nedoporučuje rutinní podávání nebo předepisování antibiotik dětem během operace.

9. Ošetřující lékaři by měli po tonsilektomii dbát na adekvátní léčbu bolesti a měli by poučit pečující osoby, jakým způsobem bolest u dětí zvládat v domácím prostředí.

10. Minimálně jedenkrát ročně by měli lékaři provádějící tonsilektomii vyhotovit kompletní záznam o četnosti primárních a sekundárních postoperačních hemorrhagií.

 

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené