Přeskočit na obsah

Nosek: se způsobem prosazení e‑preskripce nesouhlasím

Vědělo ministerstvo o chystaném zákonu, který nařizuje povinnou e‑preskripci? Funguje současné úložiště receptů podle původních představ? Je současná spolupráce se softwarovými firmami pro SÚKL výhodná? Náměstek ministra Petr Nosek odpovídá v rozhovoru pro Medical Tribune.

Konzultovala s vámi trojice poslanců v čele s Borisem Šťastným návrh zákona o povinné e‑preskripci?

Ano, ta záležitost byla s ministerstvem zdravotnictví konzultována na poslední chvíli. Já osobně jsem nebyl z této věci nijak nadšen. Tady proběhla odborná jednání, jak by měla být e‑preskripce ukotvena. Došli jsme se všemi účastníky k závěru, že výsledek musí být v podobě povinné e‑preskripce, ale předtím je třeba vyřešit některé technické i odborné problémy.

Souhlasíte tedy s tím, jakým způsobem byla prosazena povinná e‑preskripce?

Já nesouhlasím s tím, jakým způsobem byla celá věc prosazena. Nicméně nemohu říci, že jsem o tom nevěděl. Je třeba dodat, že tato iniciativa vznikla na půdě Poslanecké sněmovny a ministerstvo zdravotnictví ji rozhodně neiniciovalo. Já jsem osobně tuto věc v této formě měl tendenci poslancům vymluvit.

A se samotným zněním paragrafu o povinné e‑preskripci souhlasíte?

Ten paragraf odpovídá době přípravy a zpracování. K této legislativě však bude nutné další ustanovení, které bude jasně definovat určité procesy s tím spojené. Například to, kdo jaká data bude moci sdílet a podobně.

Ptali jsme se navrhovatele paragrafu o povinné preskripci Borise Šťastného, se kterými zástupci odborné veřejnosti takto závažnou věc konzultoval. Odpověděl nám: „Otázka elektronické preskripce byla diskutována v průběhu posledních pěti let na mnoha fórech.“ Co odpovíte na stejnou otázku vy? S kým tento konkrétní zákon konzultovalo ministerstvo zdravotnictví?

Pravdou je, že i na půdě ministerstva fungovala pracovní skupina, která tuto věc projednávala. Závěr diskusí byl, že jiná cesta než povinná není. Nebyl však stanoven termín, kdy bude tato povinnost prosazena. V daném ohledu tedy byla uvedená změna pro odbornou veřejnost šokující. Poslanci tímto aktem předběhli dohodu s poskytovateli na termínu zavedení povinné e‑preskripce.

Prezident ČLK Milan Kubek se ptá: „Přijde vám logické, že když něco nefunguje, nikdo o to nemá zájem, tak se to udělá povinné?“

Já bych to takto nedefinoval. Systém elektronických receptů funguje. Nicméně to, že každý lékař musí mít elektronický podpis, ztěžuje celkovou komunikaci a je to pro něj administrativně náročné. To je jedna z věcí, kterou se snažíme v rámci elektronizace řešit – aby totiž osoby, které mají v registru oprávnění k předpisu, mohly prostřednictvím registru používat elektronickou preskripci. Ve vztahu k lékařům má elektronická preskripce tato technická omezení. Co se týče fungování úložiště vůči lékárnám, tak tam se dá říci, že funguje úložiště na sto procent, bez jakýchkoli problémů. Pan prezident Kubek zřejmě naráží na to, že v tuto chvíli elektronický recept nepřináší žádnou další přidanou hodnotu, a proto zájem lékařů o něj není. Dnes tento systém není tak daleko, abychom například viděli, jaké léky má pacient předepsány, a sledovali léky navzájem.

Pokud bude zákon o povinné e‑preskripci schválen, co bude dál? Samotný zákon je formulován velmi obecně a řešení konkrétních a zcela zásadních problémů ponechává na blíže neupřesněném „prováděcím právním předpisu“. Pracuje MZ už na tomto předpisu?

Tento předpis bude muset stanovit podmínky systému, podmínky lékařů, musí stanovit, kdo, jakým způsobem bude mít nárok na sdílení údajů registru, od lékárníka až po zdravotní pojišťovnu. Uvažujeme dokonce o tom, že i občan by měl mít možnost se podívat, jak preskribují lékaři. Tyto věci musejí být vydány prováděcím předpisem. Zatím ale na prováděcím předpisu nepracujeme, protože čekáme, zda tato legislativa bude s konečnou platností schválena.

Podoba tohoto prováděcího předpisu bude vytvořena opět bez připomínkového řízení?

Nikoli, tato vyhláška projde klasickým výběrovým řízením. Až budeme tento materiál připravovat, svoláme pracovní skupinu, která tu působila k e‑preskripci. Bude zde přítomna Česká lékařská komora, Grémium lékárníků, zástupci pojišťoven a zároveň Úřad pro ochranu osobních údajů.

Takže když to shrneme. To, že budou muset lékaři předepisovat recepty elektronicky povinně, rozhodli politici bez nich. Způsob, jakým bude povinná e‑preskripce probíhat, už s odborníky konzultovat budete.

Já předpokládám, že prováděcí předpis poslanci psát nebudou, a ministerstvo vždy bere odbornou veřejnost do diskuse jako partnery.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené