Přeskočit na obsah

Norské granty pomohou také nedonošeným dětem

V loňském roce získala Všeobecná fakultní nemocnice v Praze grant na vybudování Centra komplexní péče pro děti s perinatální zátěží, jež má být součástí Kliniky dětského a dorostového lékařství VFN a 1. LF UK. Projekt je financován jednak z Norského finančního mechanismu, jednak z rozpočtu ministerstva zdravotnictví a VFN. Centrum má být definitivně hotovo v únoru 2011, momentálně je dokončena první část projektu, tj. rekonstrukce nevyužívaných prostor VFN v tzv. Dětském areálu Karlov.

Další dvě fáze, které spočívají v zajištění a proškolení multidisciplinárního týmu a nákupu technického vybavení, budou následovat. Celé jedno patro VFN v Dětském areálu prošlo náročnou a rozsáhlou rekonstrukcí, jež z nevyužívaných prostor udělala na 384 metrech čtverečních pracoviště se šesti novými ordinacemi, třemi místnostmi se zaměřením na rehabilitaci, s místností pro ošetření akutních infekčních pacientů, místností s novým přístrojovým vybavením, sociálním zařízením pro personál a pacienty a čekárnou s kartotékou, to vše s bezbariérovým přístupem.

Až do února 2011 bude probíhat nákup nového přístrojového vybavení, jako je sonograf, bronchoskop, pH metr, polygraf apod., a formování multidisciplinárního týmu odborníků a jejich zaškolení v nových diagnostických a terapeutických metodách.

"Děti s perinatální zátěží vyžadují péči až dvaceti specializací, pro dítě a jeho rodinu je velice náročné absolvovat samotná vyšetření a zvládnout veškeré okolnosti. Centralizovaná multidisciplinární péče jim vše výrazně usnadní," říká autorka a řešitelka celého projektu MUDr. Daniela Marková, specialistka na vývojovou neurologii. "Zatímco dříve byla kritériem úspěšnosti neonatální intenzivní péče mortalita, dnes je jím morbidita. Cílem komplexní péče je mimo jiné její snížení, koncepční pomoc dítěti a rodině po stránce lékařské i psychologické," doplňuje.

Centrum bude prioritně zaměřeno na péči o pacienty z perinatologického centra Gynekologicko-porodnické kliniky VFN a 1. LF UK, ale bude zajišťovat následnou péči i novorozencům z jiných zdravotnických zařízení Prahy a Středočeského kraje. Smyslem jeho existence je zvýšení kvality a dostupnosti následné komplexní multidisciplinární péče, zmírnění následků zátěže předčasným narozením včasnou diagnostikou a terapií odchylek, psychoterapeutická pomoc rodině s chronicky nemocným dítětem a v neposlední řadě časová i ekonomická úspora centralizací péče.

Důležitou úlohu centrum sehraje v zaplnění stávající ne zcela uspokojivé návazné spolupráci mezi perinatologickým centrem, jednotkami intenzivní péče a praktickým lékařem pro děti a dorost. Do budoucna si klade ambice na položení základu k vytvoření standardizovaného systému v diagnostických a terapeutických přístupech jednotlivých onemocnění. Otevření centra se plánuje na březen 2011.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené