Přeskočit na obsah

NKÚ chystá další kontroly fakultek letos na podzim

Nejvyšší kontrolní úřad během svých kontrol ve fakultních nemocnicích nahlédl do mechanismu nákupů a vykazování cen za léky a zdravotnické prostředky. Letos bude v těchto kontrolách pokračovat. Na řadě jsou FN Plzeň, FN Ostrava a Nemocnice Na Homolce. Více čtěte v rozhovoru s Ing. Helenou Vorbovou, ředitelkou odboru, který se na NKÚ věnuje kontrole hospodaření…

 

| Nejvyšší kontrolní úřad v roce 2013 zkontroloval čtyři fakultní nemocnice mimo jiné z hlediska jejich nákupů léčiv a zdravotnické techniky. Zjistil řadu závažných nedostatků v hospodaření nemocnic. Co NKÚ ministerstvu zdravotnictví doporučil?

Ministerstvo zdravotnictví by mělo lépe vyhodnotit mechanismy ovlivňující tvorbu cen léčiv a zdravotnických prostředků a přijmout odpovídající opatření k odstranění zjištěných nedostatků. My jsme upozorňovali na to, že ne všechno je nakupováno na základě zákona o veřejných zakázkách. Upozorňovali jsme na to, že v některých případech se nakupuje na základě objednávek. MZ jsme doporučili, aby si ministerstvo udělalo kontrolu nemocnic a analýzu rizikových oblastí.

 

| Co konkrétně by tedy mělo ministerstvo zdravotnictví na základě závěru NKÚ dělat?

Řada nemocnic se schovává za výjimky ze zákona o veřejných zakázkách. Ale my jsme zjistili, že nemocnice nakupovaly bez řádných smluv v poměrně velkém rozsahu. Ministerstvo by se mělo zabývat tím, aby to nebyl běžný postup nemocnic, aby nemocnice měly rámcové smlouvy s dodavateli. Zjistili jsme například, že nemocnice nakupovala od 230 dodavatelů, přitom rámcové kupní smlouvy měla jen se třemi z nich. Ministerstvo by mělo nemocnice nejdříve zkontrolovat a uložit jim opatření k odstranění zjištěných nedostatků. A pak zkontrolovat, jestli je skutečně naplňují. Je pravda, že v některých případech se musí objednávat rychle a bez smluv. Chápu, že nemocnice mají pozitivní listy dodavatelů, ale určitě by to mělo být využíváno v menším rozsahu než v době kontroly.

 

| Otázka na ministerstvo by tedy měla být jaká?

Ministerstvo zdravotnictví by mělo mezi svými nemocnicemi zjistit, jestli už nakupují podle pravidel, které jim v této oblasti nastavilo. Bylo by zajímavé vědět, jestli si ministerstvo samo udělalo vlastní analýzu toho, jak se v nemocnicích nakupuje. My jsme si vybrali některé identické léčivé přípravky a zdravotnické prostředky, například některé typy kardioverterů a kardiostimulátorů, protože se nám zdály finančně zajímavé. Ale ministerstvo je v této oblasti odborník, mělo by si udělat vlastní analýzu a nemocnicím doporučit vhodné postupy. Léky, které jsou nakupovány pravidelně a v předpokládaných objemech, není důvod nakupovat bez soutěže a bez zadávání veřejných zakázek. MZ by mělo vydefinovat základní léčiva a zdravotnické prostředky, které by nemocnice nakupovaly v souladu se zákonem o veřejných zakázkách.

 

| Co v sobě mohou ukrývat praktiky, kdy nemocnice nejde cestou smluv s dodavateli, ale pouze na základě objednávek e‑mailem?

U objednávky e‑mailem nebo telefonem vždy existuje riziko, že v daný okamžik nezjistím tu nejvýhodnější cenu, která na trhu je. Když budu mít na základě nějaké veřejné zakázky vysoutěženou cenu, tak mohu porovnat, jestli mi nefakturují jinou cenu, než jsme si domluvili.

 

| Umožňuje současný systém vykazování cen, aby nemocnice předala informace o cenách svému zřizovateli? Nebo jsou zde nějaké faktory, které by mohly tento proces zkreslovat?

Čistě technicky je možné, že by někdo zadával do databází ceny komodit, ale znamenalo by to velkou administrativní zátěž, protože by musel někdo ty databáze naplňovat daty. Mohlo by také docházet k časovým prodlevám a ceny by mezitím už nemusely být aktuální. Současný systém jako takový tomu nezabrání, ale zřizovatel do takového detailu nemocnice neřídí. Je také otázka, zda to je vůbec účelné, zda by nestačilo vydat nějaké opatření ve vztahu k přímo řízeným organizacím, jak se mají chovat v oblasti nákupní politiky.

 

| Čistě technicky by tedy bylo možné, aby nemocnice předávala do nějakého společně sdíleného webového rozhraní data o cenách léků nebo zdravotnických prostředků?

Určitě by do toho vámi uvažovaného referenčního rozhraní nemusely být zadávány všechny léky a zdravotnické prostředky, ale mohly by se vybrat nějaké nejčastější skupiny komodit. Bylo by možné stanovit nějakou základní skupinu nákladných léčiv nebo nákladné zdravotnické techniky, které by v nějakých časových intervalech byly porovnávány. Problém vykazování cen by ale mohl být v tom, jaká cena se do takového webového rozhraní bude zadávat. Měla by tam být skutečná pořizovací cena podle faktury, resp. dle dokladů o nákupu. Ale v určitých intervalech, např. na konci roku nebo čtvrtletně, pololetně, nastanou slevy a bonusy a tím se úplně přehodnotí jednotlivé nákupní ceny, protože tam je sleva např. na celý balík.

 

| Bude NKÚ pokračovat v kontrolách přímo řízených nemocnic?

Ano, připravujeme kontrolu fakultních nemocnic letos v říjnu a má skončit v srpnu 2017. Budeme kontrolovat FN Plzeň, FN Ostrava a Nemocnici Na Homolce. Předmětem kontroly budou vybrané náklady z činnosti těchto nemocnic. Zkoumat se budou nejen léky a zdravotnické prostředky, ale na základě analýzy rizik třeba také nakupované služby. V roce 2016 bude NKÚ také provádět kontrolu Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené