Nitrooční čočka – malý zázrak z akrylátu
Cork je s necelými dvěma sty tisíci obyvateli druhým největším městem Irska. Technologický park na jeho okraji je důkazem, že transformace na znalostní společnost nemusí být jen zbožným přáním formulovaným ve vágních strategiích bez bližšího obsahu. Velmi dobrým příkladem přechodu od energeticky náročných „montoven“ k sofistikovaným postupům s vysokou přidanou hodnotou jsou dvě nevelké budovy společnosti Alcon, kde se vyrábějí umělé nitrooční čočky AcrySof.
V irské výrobně nitroočních čoček společnosti Alcon ve třech směnách pracuje 400 zaměstnanců. Někteří sem denně dojíždějí i šedesát kilometrů. „Profitujeme z toho, že Cork má tradici kvalifikované pracovní síly. A nejde jen o tradici, místní univerzita je zdrojem motivovaných lidí i do budoucna, velmi nám také pomáhá blízkost mezinárodního letiště. V Corku je vše potřebné pro příjemný život, což nám umožňuje přitáhnout zaměstnance, které potřebujeme,“ říká ředitelka tohoto závodu Jackie Murphyová.
První čočky AcrySof tu vyrobili v roce 2006 a v současnosti vyprodukují 3,4 milionu kusů ročně. Většina jich je určena pro kataraktovou chirurgii.
Tyto čočky se kromě irského Corku vyrábějí také v Západní Virginii v USA. Od roku 1990 jich bylo po celém světě implantováno více než 70 milionů.
Vlastní čočky jsou drobné odlitky z průhledné hmoty. Princip jejich výroby vypadá jednoduše, dosažení požadované přesnosti už ale jednoduché není. Jedno z bohatství firmy nespočívá ve zlatě, ale v nerez oceli. Z té počítačově řízené stroje na obrábění kovů nastavené na mikrometry vytvářejí matrice. Tyto raznice mohou vydržet i léta. Jsou jich stovky podle jednotlivých modelů čoček a jejich dioptrické síly. Podle nich se odlévají plastové formičky na jedno použití, ve kterých čočky dostávají tvar. Ten je v základních rysech u všech čoček společnosti Alcon podobný – kulaté optické jádro a dvě polokruhovitá raménka – tzv. haptiky. Ta vytvářejí konstantní tlakovou sílu, díky níž je optická část uchycena tak, aby přilnula ke kapsule (pouzdru čočky). Stabilní umístění čočky v oku je klíčové pro její správné fungování.
Čočka se v oku rozvíjí pomalu
Kromě precizního tvaru je druhým klíčovým parametrem kvality čočky zvolený materiál. Tím je v tomto případě biokompatibilní hydrofobní akrylát. Ten má relativně vysokou vazbu na fibronektin, což dává předpoklad dostatečně silného připojení ke kolagenu kapsuly čočky. To je důležité mimo jiné i pro redukci rozvoje sekundární katarakty. Čočky AcrySof pak kromě běžného UV filtru obsahují patentovaný žlutý filtr chromofor, který redukuje vliv modré části světelného spektra, což mimo jiné snižuje riziko poškození sítnice a následného zhoršování zraku v důsledku vzniku makulární degenerace. Jak materiál, tak tvar jsou pak zodpovědné za unikátní způsob, jakým se čočky AcrySof chovají bezprostředně po aplikaci do oka.
V praxi oční chirurg vytvoří pomocí mikrochirurgického nože řez o velikosti přibližně 2,2 mm, zkalenou čočku ultrazvukem rozruší na kousky a z oka odsaje. Připraveným řezem pak do vzniklého prostoru vloží ještě zavinutou umělou čočku. Ta se samovolně velmi pomalu rozvine – díky této pozvolnosti může chirurg plně kontrolovat umístění čočky v oku a minimalizuje se poškození kapsuly. Po skončení operace se vstupní řez sám utěsní, aniž by se musel šít.
Řešení katarakty, presbyopie i astigmatismu
Z této výroby vycházejí čtyři hlavní produktové řady. První tvoří základní monofokální čočky pro korekci katarakty. Druhou řadou jsou monofokální čočky s asférickou optikou AcrySof IQ. Ty mimo jiné pozitivně ovlivňují vnímání kontrastu a tak nabízejí prokazatelně lepší funkční vidění za zhoršených světelných podmínek. Jejich výhody ocení například ten, kdo řídí za šera. Další čočky jsou multifokální. Víceohnisková čočka pro korekci katarakty a/nebo presbyopie AcrySof ReSTOR zlepšuje vidění na všechny vzdálenosti, což snižuje závislost na brýlích – po aplikaci této čočky se bez brýlí obejde na osmdesát procent pacientů.
Moderní nitrooční čočky dokáží korigovat i více zrakových vad najednou během jediné operace. Např. monofokální torická čočka AcrySof IQ díky své optice koriguje kataraktu a zároveň astigmatismus.
Astigmatismus do půl dioptrie je zpravidla považován za fyziologický, nad jednu dioptrii se již zvažuje jeho řešení. Torická čočka vyrovnává tuto vadu do 4,5 dioptrie. Koncept torické čočky Alcon odpovídá na potřebu velmi dobré rotační stability – tak jak ji chirurg v oku natočí, musí vydržet trvale.
Tři vady najednou – presbyopii, kataraktu i astigmatismus – pak umožňuje řešit víceohnisková čočka AcrySof ReSTOR Toric, která je kombinací multifokální a torické čočky.
Standard je zákon
Jasně definované požadavky na konečné vlastnosti čočky kladou mimořádné nároky na řízení všech procesů. Ve výrobních prostorách společnosti Alcon není cítit stres, avšak kreativita jedince je zjevně regulována a improvizace tu už vůbec nemá své místo. Na každý ze zdánlivě jednoduchých úkonů zaměstnanec absolvuje třeba i několikatýdenní školení. I když některé části výroby převzaly robotické systémy, překvapivě velký prostor zůstává pro lidskou práci. Každý krok je několikanásobně kontrolován, kontinuálně tu probíhá na sedmdesát různých sledování kvality. Čočka se během necelého měsíce, kdy prochází výrobou, měří desetkrát až patnáctkrát. Na konci pak probíhá její kompletní optometrický test. „Každá čočka je identifikovatelná pod vlastním kódem. Pokud se objeví problém, jsme stále připraveni vše zastavit a dohledat příčinu nesrovnalostí,“ říká Jackie Murphyová.
Když je člověk celé dny soustředěný na opakované, vysoce standardizované úkony, snadno ztratí celkový smysl práce. I na to vedení závodu myslí. „Pozvali jsme přímo sem do výroby skupinu pacientů, kteří zaměstnancům mohli přímo říci, jak jim implantace naší čočky změnila život. To bylo velmi důležité a určitě to zopakujeme,“ uvádí Jackie Murphyová.
Vracíme zrak Africe
Unikátní zkušenost s prací očního lékaře na území, kde je oftalmologická péče prakticky nedostupná, má MUDr. Tomáš Utíkal z Beskydského očního centra Frýdek‑Místek. Ten několik týdnů působil v Malawi v rámci programu Vracíme zrak Africe, který organizuje iniciativa International Humanity. Část svého humanitárního pobytu strávil v terénu, kde s kolegy mimo jiné sbírali epidemiologická data o stavu podvýživy u dětí. Svou specializaci pak využil ve městě Mchinji. Tady také provedl několik desítek operací šedého zákalu. Potřebný materiál i nástroje poskytla společnost Alcon. „Přivezli jsme použitý fakoemulzikační přístroj. Do té doby bylo jediné takové zařízení, starší než naše, ve fakultní nemocnici v hlavním městě Lilongwe. A to má Malawi 15 milionů obyvatel,“ říká MUDr. Utíkal. Pacienti za českým týmem putovali ze vzdálenosti až desítek kilometrů, pěšky, volským povozem nebo jako spolujezdci na kole. „Čekali i několik dní. U některých už zdálky byly vidět bílé zornice, ti lidé byli v podstatě slepí. Nemohli jsme postupovat tak rychle, jak bychom chtěli, už jen z toho důvodu, že každou chvíli nešla elektřina, případně se objevil jiný technický problém. Plán byl operovat osm pacientů denně, celkem jsme zvládli padesát výkonů. Určitě to stálo za to. Pacienti byli nesmírně vděční a trpěliví. Vybavení zůstalo na místě s tím, že kolega, kterého jsme vyškolili, se bude snažit v programu pokračovat,“ dodává MUDr. Utíkal.
Zdroj: Medical Tribune