Přeskočit na obsah

Nintedanib schválen pro léčbu idiopatické plicní fibrózy

Evropská komise schválila nintedanib pro léčbu idiopatické plicní fibrózy (IPF). Schválení následovalo po pozitivním hodnocení Výboru pro humánní léčivé přípravky při Evropské agentuře pro léčivé přípravky (EMA) v listopadu 2014.

Idiopatická plicní fibróza představuje závažné plicní onemocnění s velmi omezenými možnostmi léčby a mediánem přežití dva až tři roky od potvrzení diagnózy.

Rozhodnutí Evropské komise je založeno na výsledcích studií fáze III s názvem INPULSIS‑1 a INPULSIS‑2, kterých se dohromady účastnilo 1 066 pacientů z 24 zemí. Hodnotily účinek perorálně podávaného nintedanibu v dávce 150 mg dvakrát denně. Sledováno bylo roční snížení vitální kapacity plic (FVC) u pacientů s IPF během 52 týdnů. Obě klinické studie byly navrženy se stejným designem, měly stejné dávkování, stejná kritéria pro zařazení i sledované cíle. Výsledky ukázaly, že nintedanib zpomalil progresi nemoci snížením roční míry poklesu funkce plic o 50 % u širokého spektra pacientů s IPF, včetně pacientů v raném stadiu nemoci (hodnota FVC > 90 % predikované hodnoty), s omezeným radiologicky potvrzeným nálezem fibrózy bez obrazu voštinové plíce) na HRCT i u pacientů s plicním emfyzémem. Nintedanib, podávaný perorálně dvakrát denně v dávce 150 mg, je první cílenou terapií pro pacienty s IPF, která dokázala splnit primární cílové parametry ve dvou identicky navržených klinických studiích fáze III. Nintedanib také prokázal, že dokáže významně snížit riziko potvrzených akutních exacerbací o 68 procent.

V obou studiích INPULSIS byly nejčastější zvládnutelné nežádoucí účinky gastrointestinální povahy mírné až střední závažnosti, které málokdy vedly k přerušení léčby. Podíl pacientů se závažnými nežádoucími účinky byl podobný ve všech skupinách. Nejčastějším nežádoucím účinkem ve skupinách léčených nintedanibem ve srovnání s pacienty na placebu byl průjem.

Připomeňme, že nintedanib je inhibitor tyrosinkináz, včetně receptorů destičkového růstového faktoru (PDGFR), receptoru fibroblastového růstového faktoru (FGFR) a VEGFR. Nintedanib inhibuje aktivaci signalizačních kaskád FGFR a PDGFR, které hrají kritickou roli v proliferaci, migraci a diferenciaci plicních fibroblastů/myofibroblastů, klíčových buněk z pohledu patologie idiopatické plicní fibrózy.

 Nintedanib vstoupí na trhy zemí Evropské unie pod obchodním názvem OFEV.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené